| anonim_4396 a întrebat:

Ok... deci am o "problema", adica nu problema, dar am nevoie de un mic ajutor. Va rog nu ma judecati... :d
Deci eu trebuie sa port ochelari de vedere, nu vad la distanta si la scoala stau in prima banca si nici acolo nu vad cateodata bine! Dar, imi este frica sa port ochelari. Si nu vreau sa rada altii de mine mai ales ca ma voi muta la o noua scoala ...Si nici nu le-am spus inca parintilor, nu ma intelege-ti gresit nu am probleme de comunicare cu ei dar pur si simplu nu imi vine, nu gasesc momentul.big grin. Ok si eu m-am gandit ca daca totusi voi arata cu ochelarii tare urat, sa-i scot in pauze si sa-i port doar la ore si cand ma uit la tv... dar nu stiu ce sa zic.
Va rog am mare nevoie de ajutor in special cu parintii(ca nu stiu cum sa le spun). Pa Pa (dau si funda si vot)

11 răspunsuri:
| friday a răspuns:

Cu lentile nu merge? Ar fi mult mai simplu. Lentile de vedere.

| lilboutique a răspuns:

Ce nu stiu parintii tai, ca trebuie sa porti ochelari de vedere sau ca iti este rusine sa ii porti? Gandeste-te la sanatatea ta, nu la faptul ca lumea va rade de tine! Nu esti singura persoana care are probleme de vedere si trebuie sa poarte ochelari.

| EvilThoughts a răspuns:

Buna! Pari o persoana comuniktiva si deschisa la nou
Nu te ingrijora. Spune-le parintilor tai ca te temi sa porty ochelary.Ei cu siguranta se asteapta deja la asta din partea ta.Este ceva normal.Copiii te vor accepta asa cum esti.Nu le va pasa ca tu ai ochelari daca vei fi prietenoasa/prietenos cu ei. Daca nu porty acum cand problema nu este asa de grava cand te vei mari va trebui sa porty ochelari cu lentile extrem de groase care chiar iti vor da un aspect batranicios. Bunik mea a facut la fel.De rusine ca vor rade copii de ea nu a purtat ochelari cand a trebuit iar acum poarta niste lentile foarte foarte groase plus ca vederea i s-a inrautatit.Cat despre mutatul la noua scoala:ia mutarea ca pe un nou inceput.Copiii de acolo nu vor styy ca tu inainte nu purtay ochelari si se vor obisnui exact asa cu tine.Eu intotdeauna mi-am doryt sa port ocelary.Pot fi un accesoriu invidiat de multe persoane. Sper ca te-am ajutat.Succes!:*

| CenturyChild a răspuns:

Exista o groaza de modele de ochelari si unele pot fi chiar sicwinking. Eu zic sa discuti cu parintii si sa le zici exact cum vezi tu problema si eventual sa alegi o rama care sa iti vina chiar bine. Si eu port ochelari de prin clasa a I-a dar nu a facut nimeni pana acum misto de mine ca port ochelari. Din cate am inteles (de la oftalmolog) miopia (adica ce ai tu) evolueaza la fel cu si fara ochelari ( adica poti sa porti ochelari si sa-ti se inrautateasca sau sa nu porti si sa fie mai bine, nu conteaza daca porti sau nu porti ea tot asa va evolua) dar daca porti ai sa vezi si tu lucrurile mai clare, acum ca te-ai obisnuit asa nu iti dai seama dar daca ai vedea cum trebuie sa vezi, ai realiza diferenta si ai prefera ochelariiwinking. Eu tot asa am inceput sa port ochelari ca nu mai vedeam bine la tabla si copiam prost in caiet... si nu stiu pur si simplu le-am zis problema si am rezolvat-o.

| Pavel5479 a răspuns:

Parintii niciodata nu o sa-ti doreasca raul, mereu vor fi cu tine si te vor sustine in orice moment.Ar trebui sa vb fara teama cu ei, cit despre noii colegi, doar un om bolnav poate sa rida de unul ce poarta ochelariwinking

| Cineva231 a răspuns:

Si eu eram acum 2 ani in aceeasi situatie. trebuie sa le psui parintilor deaorece daca o tii tot asa se inratuateste situatia si o sa ajungi(domane fereste)sa nu mai vezi deloc.cu colegii lasa balta ideea ca nu te vor accepta sau te vor marginaliza.mie mi-au pus doar o porecla:aragaz cu 4 ochi. daca iti spun in orice fel zi-i dirigai tale sau mrg invatatoarei si o sa se infiga putin in ei si ai sa vezi ca te lasa in pace.dar nu-i lasa nici-o data sa te faca sa plangi.raspunde-le si u porecleste-i si u. daca vad ca nu te enerveaza iti spun clar ca te lasa in pace.practic din suferinta ta isi trag ei puterilelaughingsper ca te-am ajutat si ca vei lua sfatul meu in considerarehappytongue

| Robert_6755 a răspuns:

"Mama,nu vad bine. Trebuie sa port ochelari/Nu mergem la oftalmolog?" :/ Chiar nu inteleg.

| Aly359 a răspuns:

Crede-ma, te inteleg perfect. Nici eu nu le-am spus parintilor mei si am ajuns acum la -1, 75 la fiecare ochi. Si azi mi-am facut ochelari. Eu zic sa te grabesti pentru ca, cu cat ii faci mai repede cu atat iti scade diopria mai repede. Sunt cabinete unde se poarta foarte frumos cu tine si iti recomanda cu ce rama iti sta mai bine. Iar eu zic sa le spui parintilor cat mai repede. Nu e mare lucru. Iti faci un control rapid. Mult noroc si sanatate love struck

| Eron a răspuns:

Nu te stresa.Or sa rada numai idiotii si cei care nu au ce face. Spune-le parintilor clar si ei te vor intelege.Incearca sa le spui intr-un moment in care sunt veseli si binedispusi. Daca te deranjeaza asa de mult ochelarii, cauta-ti lentile de contact.(Funda, vot, ceva?)

| muffinfactory a răspuns:

Cu cat amani cu atat creste mai mult dioptria. Mai ales la miopie, care creste odata cu inaintarea in varsta.
Unele persoane nu au nevoie de ochelari si totusi ii poarta fiindca le sta bine. Ia-ti si tu o pereche moderna si trebuie sa ai incredere in tine. Decat sa te chinui... Nu esti nici prima nici ultima care poarta ochelari.

| adina_8170 a răspuns:

Mai eu iti zic sa ii porti mai ales ca te muti la o noua scoala este mult mai bine pentru ca la scoala cea noua nu te cunoaste nimeni si e foarte bine sa ii porti pentru ca o sa te ajute pe viitor.
poarta`i acum sa nu regreti mai tarziu. Si eu port ochelari de app 1 an si nu a ras nimeni de mine.pentru ca asta nu e de ras. oricum poarta`i asta e sfatul meu