| Gheorghe_Emil_Daniel_1994 a întrebat:

am si eu o problema cu familia eu am 18 ani si am ajuns sa ma cert cu iei in fiecare zi motivul fiind ca imi place sa petrec sa plec cu prieteni si iei nu ma lasa deloc eu sunt cuminte nu fumez nu beau si din cauza asta iei ma tot tine din scurt nu mai spun ca au ajuns sa imi ia telefoanele si sa imi opreasca internetu sa nu mai vorbesc cu nimeni bun eu ii inteleg pe iei ca vor sa fiu un baiat bun dar naiba am 18 ani stiu si eu ce am de facut si nu sunt asa si eu sunt de aceeasi parere sa fiu un baiat cuminte si sunt dar nu vor sa ma inteleaga deloc eu nu mai pot trai asa sa stau numai in casa singura mea liberate fiind scoala dar nici acolo mereu.Am nevoie de sfaturile voastre eu unul nu mai pot trai in stare asta cum imi pot face o idee desprea viata si desprea anturaj daca iei nu ma lasa sa trec prin astea eu asa stiu ca pana nu treci prin ceva nu ai de unde sa stii daca e bine sau rau

7 răspunsuri:
| sssssymo a răspuns:

Eu te inteleg si incerc sa te sprijin pentru ca nu ai o viata usoara.Incerc sa ma pun in locul tau, dar cred ca ar trebui sa vorbesti deschis cu ai tai si sa le spui ce simti.Pana la urma ei vor intelege

| Claudia_9063 a răspuns:

Deci pentru inceput pot sa te intreb de ce nu le-ai spus si lor tot aceeasi chestie ce neai spus-o si noua? eu am ramas cat de cat lamurita cu tine ca vrei libertate si vrei mai mult timp liber, ai 18 ani esti baiat acum in toata regula ai niste responsabilitati pe care trebuie sa ti le asumi, de abia acum incepe viata adevarata pentru tine. Incearca sa cazi la comun acord cu ei, ajutandu-i la treburile gospodaresti sau ceva de genul. La mine a mers de fiecare data, desi pot sa spun ca am o mama cam comunista. Sau daca nu urmatoarea mea adresare catre tine ar fi bine sa le zici asa: "Daca voi la varsta asta nu ma lasati sa cunosc lumea, sa am partea de acea vasrta de 18 ani, atunci cand am sa scap din mana voastra, o sa ma duc ca magaru in ceata." Daca mai inteles ceea ce am vrut sa iti zic.

| Gheorghe_Emil_Daniel_1994 explică (pentru Claudia_9063):

Ai perfecta dreptate fiind parinti este greu pentru iei sa stie ca plec noapte sau cu baieti mai vagabonti cred ca cine stie ce fac ma prostesc nu vor sa ma inteleaga deloc au zic k o sa ma lase in pace cand ma angajez undeva sa stie ca am un loc de munca in ziua de azi e greu asa ceva... oricum mersi pentru sfat

| Georgyyyyyyy a răspuns:

Buna..ar trebui sa vorbesti cu ei sa porti o discutie sa le explici ca totusi ai o varsta esti major ai 18 ani...incearca sa discuti si sa pui si probleme ve ii deranjeaza pe parintii tai si poate ca se va termina totu cu bine si vor intelege!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfuu...prima data invata limba romana. A doua oara daca ai 18 ani inseamna ca urmeaza facultatea. Te ai gandit sa te duci in alt oras? Stai la camin si scapi de supraveghere.

| 0rlando a răspuns:

Ai 18 ani și încă nu vorbești corect limba română... dacă tot ți-au tăiat părinții internetul, pune mâna pe o carte de limba română.

| Lari12345 a răspuns:

Pai stai si tu o zi doua in casa si nu pleca nicaeri Si dupa vorbeste cu ei spunale ca ai 18 ani si fai sa inteleaga. Sper ca te-am ajutat ca eu chiar vreau sa te ajut nu ca ceeilanti. Funda...