| Crina838474829293 a întrebat:

Buna seara, stiu ca este tarziu dar vreau sa va povestesc problema mea si sper sa ma ajutați. Problema mea este intre mine si părinții mei. Nu pot sa ma înțeleagă va spun sincer. Eu sunt cu un baiat de 7 luni si ne înțelegem cel mai bine, va spun sincer ca ma iubeste si a facut enorm de multe pentru mine a dat pana si la facultate ff pentru a sta langa mine (nu suntem din București sau alt oras cu facultăți ). Nu detaliez prea mult pentru ca as scrie enorm. Părinții mei imi cunosc iubitul si sunt de acord, il accepta li se pare perfect pe tru mine. In schimb nu ma lasa sa ies cu el des. M am saturat sa ma cert cu ei pe tema asta. Aseara am fost in oras cu el si familia lui si am ajuns acasa la 12:30, iar tata mi a facut un scandal de toata frumusețe cum ca umblu mereu dar stie clar ca ma aduce acasa si știa va ies cu familia lui. Nu ii inteleg. Lor nu le convine ca imi petrec timpul cu el. Zic ca ajung acasa, dar am 17 ani si la 12:00sunt acasa mereu, cu excepția asta de acum ca am ieșit cu ai lui si am luat cina impreuna. Ma cert in fiecare zi cu ei si zic ca umblu si ca acasa nu dau dar ziua stau acasa si seara ies 2-3ore
Cu el si nici macar in fiecare seara pt ca stiu ca ei se supara. Nu mai rezist sincer,ies mereu cu grija ca ajung acasa si imi fac scandal si ma fac mahalagioaica ca umblu dar nu inteleg de ce ma vad ei asa rau. Eu invat bine, nu le am facut probleme niciodata cu absolut nimic, nu fumez si nici nu beau nici macar bere sa fi ziua ca le este frica ca ajung moarta de beata sau drogata. sunt cu un baiat la fel de cuminte de care ei stiu il cunosc. Cu toate aste aei ma jignesc iar eu m am saturat va spun sincer ca nu ii inteleg, imi doresc sa stau cu el si el vrea si eu trb sa i gasesc scuze mereu pt ca ei zic ca umblu. Off, stiu ca din ce am scris nu vi se pare cine stie dar m am axat mai mult le o problema cand defapt sunt multe. Ei vor sa fiu acasa la 10. Vor sa ies decât in Weekend. Dar nu inteleg dc mai ales ca este vacanța.au niste fixuri pe care nu le mai pot duce. Si multe altele, jigniri peste jigniri degeaba. Va rog un sfat. Stiu ca mai am 2ani (am trecut a 11) si voi pleca la facultate dar nu mai rezist cu ei in felul asta daca nici cand imi cunoaște iubitul nu ma lasa sa ies cu el atunci...

3 răspunsuri:
| UnBroken2016 a răspuns:

AI 17 ani deci ai inceput oarecum sa gandesti (cica ). Ai deschis tv-ul pe stiri in viata ta? Vezi cate fete sunt prostite, care sunt cuminti si totusi ajung sa se imbete/ drogheze si altele chiar ajung la viol si te intrebi de ce sunt ei asa? Tu nu gandesti.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Parintii tai te iubesc si te protejeaza asa cum stiu ei.

Nu prea accepta ca ai crescut si ca poti avea grija de tine.

Si daca nu te lasa afara nici nu ai cum sa inveti sa ai grija de tine. Poti vorbi cu ei despre asta.

Poate se simt mai bine daca prietenul tau vine sa te ia si te aduce acasa sau daca mergeti cu gasca. De ce nu vine tatal tau sa te ia mai tarziu?

Poate ar trebui sa petreaca mai mult timp cu el ca sa-l cunoasca. De ce nu-l inviti la tine intr-o seara? Incepe cu pasi mici pe care ii accepta mai usor.

Poti sa le mai spui ca pot avea incredere in tine. Si trebuie sa te tii de cuvant daca le promiti asta. Intelegi la ce ma refer.

Bafta!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna! Te cred ca ti-e greu. Si lor le este foarte greu. Gandeste-te cate lucruri i se pot intampla unei fete la varsta ta! E normal sa te protejeze.
Daca baiatul cu care iesi e ok, el va intelege grija parintilor tai si va incerca sa se conformeze.
Ia in calcul si absurda posibilitate ca ei sa-ti interzica sa mai iesi cu prietenul tau - asta ca sa-ti dai seama ca nu treci prin cea mai proasta situatie. Iti este greu acum si din cauza ca, fiind in vacanta, nu mai esti la fel de ocupata ca in timpul scolii si te gandesti mai mult la el.
Incearca sa nu te mai certi cu ai tai si sa-i asculti mai mult, cel putin pentru o perioada de timp, ca sa ai ocazia sa experimentezi efectul unui comportament care este conform asteptarilor parintilor tai. O sa vezi ce schimbare mare va fi! Le vei castiga astfel increderea! Succes si rabdare iti doresc!