| Marin321 a întrebat:

Am si eu o problema, mai bine spus o nelamurire.

In urma cu aproape 4 luni am cunoscut o fata. Mi-a placut de ea si am pastrat legatura, acum o luna mi-a spus ca ii place de mine si crede ca s-a atasat de mine. In urma cu trei saptamani ne-am intalnit i-am spus ca si mie imi place de ea si i-am propus sa fim impreuna.

Dar ea a spus ca nu stie si ca nu imi poate da un raspuns da sau nu. Dupa am mai asteptat si am deschis iar subiectul in niste mesaje si i-am spus ca daca ma vede doar ca pe un prieten sa imi spuna, dar ea a spus ca nu tine la un prieten asa cum tine la mine, adica ma vede ca pe mai mult de un prieten, mi-am dat seama de asta si din ce am mai vorbit cu ea pentru ca imi spunea chestii precum: Cand ne vedem vreau o imbratisare lunga sau am avut un vis frumos aseara, te-am visat pe tine cum ma tineai in brate.

Noi din ziua in care ne-am cunoscut vorbim in fiecare zi, multe mesaje, despre orice.

Ideea e ca in ultima perioada o simt cum se distanteaza, nu raspunde la fel de des cum o facea odata.

Ea e o fata foarte timida in general.

Ce sa fac? Nici nu vreau sa ma gandesc ca as putea sa o pierd... Peste o saptamana merge ea la mare si tot atunci merg si eu. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| acerr a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere,pot sa iti spun ca ar trebui sa iti dai sema daca te place, pentru ca ar fi insistenta, dragastoasa, te ar invada cu mesaje, dar daca fata nu prea da semne... posibil ca nu vrea sa va cuplati, sau poate nu esti pe placul ei 100%, sau poate cauta, cauta nu se opreste la primul, nici la al doilea, poate are pretentii, INtreabo ce vrei de fapt sti ce vrei? ne vedem sau punem punct.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Distanteaza-te si tu, vezi daca vine spre tine.
Nu o pierzi, deocamdata nu e a ta.

| Adrian5575 a răspuns:

Daca tii la ea cu adevarat, trebuie sa faci tot posibilul sa nu o pierzi. Nu o lasa sa se indeparteze de tine. Poate ea traieste o experienta noua cu tine si ii este putin mai greu. Spune-i ca o iubesti foarte mult si ca vrei sa fiti impreuna. Poti sa folosesti vacanta la mare in avantajul tau, propune-i sa mergeti impreuna.

| Anonimgirl156 a răspuns:

Eu zic sa ii dai mesaj și sa ii spui ce simți. Un mesaj luung. Sa ii spui gen ca tu chiar ții la ea mult și vrei sa fiți împreună și practic sa îți spui toate sentimentele într-un mesaj. Apoi ii spui ca dacă nu vrea puteți sa rămâneți prieteni super buni... Adică sa vorbiți ca înainte. Eu cred ca te place oricum. Dar e timida sa îți spună ca vrea sa fiți împreună. Și eu îmi imaginez ca ma îmbrățișează crush și chestii de genul și eu zic sa ii spui exact ce simți ca să nu riști sa își facă alt crush și sa nu te mai bage în seama.

| costincodrin a răspuns:

Când mai vă întâlniți, ia-o în brațe și sarut-o. Ea cu siguranță va fi fericita. Și explica-i de ce ar trebui sa fiți impreun, fi romantic... Etc, fi sincer #1

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât suntem împreună să ne bucurăm că suntem împreună. Dacă vrea să o îmbrățișezi, nu îți este clar?

| Julio a răspuns:

Profita de ocazie si cand sunteti la mare, gen dupa amiaza sau seara asa, iesi cu ea la plimbare in statiune sau pe plaja, la un suc sau ceva de mancare si vorbiti dar nu insista prea mult, lasa ca sa vina si de la ea, sa fie reciproc totul. si daca reusesti sa te apropii si mai mult de ea, fura-i un sarut cand sunteti doar voi 2 si vezi ce se intampla.

| anonimg a răspuns:

Relațiile cu persoane de sex opus se fac numai în scopul căsătoriei. "Dragostea" nu rezistă dacă nu are un scop.
Inimile adolescenților sunt dezorientate. Ei își doresc astfel de relații, dar ei nu sunt pregătiți pentru căsătorie.
Ca să nu o pierzi trebuie să te căsătorești cu ea. N-ai altă soluție.
Tocmai de aceea relațiile de felul acesta se fac la maturitate, când amândoi știu ce vor de la viață, când amândoi sunt pregătiți pentru căsătorie.
Cartea "Iubește inteligent" vă va ajuta mult pe amândoi:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Cu siguranță că se va bucura dacă i-ai face-o cadou când vă veți întâlni la mare. Dar și mai mult se va bucura dacă și tu ai citi-o.

| Liviu a răspuns:

Mosule, fara sa fiu nesimtit, ba da sunt nesimtit lasa-o dracu de nesimtita.Nu stie ce vrea? Eu am stat 2 ani jumatate cu una ca tipa asta care spui tu.Ne-o trageam in draci, era virgina, o mintea pe masa pentru mine, venea la mine, ma duceam la ea, si mai stiu eu pe unde.Si ea ma considera un prieten special, capu sus, nu iti pierde anii din viata langa o epava, vei ajunge si tu una.Nu sta dupa oameni nehotarati. Femeie, ori barbat, trebuie sa se hotarasca.Mereu tu vei lua deciziile, daca iese prost, va fi vina ta.Nu te complica, arde-o si urmatoarea.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca pentru a nu o pierde e necesar sa nu mai aduci in discutie nimic despre voi ca si cumplu.Ramai prieteni cu ea iar daca ea va vrea ceva cu tine va face un pas, daca nu macar rămâi cu o prietenie frumoasa.

| Raizing a răspuns:

E nehotarata.Mai trimite-i mesaje, 1-2 luni(daca observi ca nu prea da interes + raspuns, clar nu te vrea ca iubit...)

| mgtow a răspuns:

Distantamentul ei fata de tine inseamna ca altii sau altul o abordeaza, mai ales fiind inca miez bagat in pamant nu stie cum se traieste viata

| acerr a răspuns (pentru Adrian5575):

Adica cu japca? pai pe mine m, ar deranja un tip insistent daca eu nu il plac prea tare, mi se parae ca asta e posesivitate, trebuie sa curga de la sine,,,

| Adrian5575 a răspuns (pentru acerr):

Nu ma refeream sa o ia cu japca. A spus ca ea isi doreste sa se imbratiseze si alte nebunii din astea, plus ca ea nu il vede doar ca pe un simplu prieten, dar nu ii poate da un raspuns da sau nu. Deci, ar avea ceva sanse sa fie impreuna. Trebuie sa fie si putin insistent, dar in limita bunului simt. Trebuie sa lupti pentru ceea ce iubesti :*
Poate sunt deja impreuna, au trecut 10 zile de cand a pus intrebarea.