| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am trecut momentan printr-o despărțire în care am rămas foarte rănit psihic și sufletește! De ce trebuie să doară totul atât de tare? De ce trebuie să fie atât de greu?

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Because you are a god man.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru ca ai iubit o ai pus suflet si pe ea nu a interesat o, dar care a fost motivul despartirii? Este vina ta sau a ei? Si ce varste ave ti voi?

| DonGiani a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu este vina nimănui. Ne-am iubit enorm amândoi și ne iubim încă pentru că nu trece așa de repede și sper să treacă odată și să nu mai sufăr. Vârsta 30 eu și ea un pic mai mult. Nu am putut continua că este măritată și copii ei nu vor sa plece de lângă tatăl lor și ea nu poate pleca fără copii. Și de aici nu am mai continuat pentru că este foarte dureros și am încheiat frumos!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DonGiani):

Ce nasol, tu trebuia sa te gîndesti ca ea nu va renunta la copiii ei si la familie pentru tine, tu nu trebuia sa te indragostesti de ea, ai pus sentimente, sigur ca acum suferi, păcat, ai avut vreo relatie sexuala cu ea?

| DonGiani a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai nu trebuia să renunțe la copii pentru că i-am spus sa luam și copii doar că copii nu au vrut să plece de lângă tatăl lor și nici ea nu poate să plece fără copii și am înțeles și o suport întrutotul. Nici o mamă nu trebuie să își lase copii. Da am întreținut și relații intime cu ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DonGiani):

Dar soțul ei cum de mai stă cu o asemenea femeie care a avut amant? Sau si sotul ei are sau a avut amantă, ce familie de rahat.

| DonGiani a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

El nu știe. L-a înșelat pentru ca se comporta foarte urat cu ea și nu îl mai iubește. Da a ales sa stea de dragul copiilor!

| Drimmero a răspuns:

Efectele despartirii ti le mai accentuezi si tu in cap, nu e chiar asa o mare drama pe cat o zic unele persoane. O despartire nu e capat de drum niciodata, viata merge inainte. O despartire inseamna ca relatia aia nu era ce trebuia, de multe ori terminarea relatiei poate fi si mai benefica, doare putin la inceput dar aia e, nu poti sta mereu cu gandul la ce a fost, presupun ca esti tanar, ocupa-te de TINE acum, ai timpul necesar, axeaza-te pe pasiuni, viata e prea frumoasa si scurta ca sa ramai blocat dupa o relatie, da-o dracu de despartire, conteaza sa fii sanatos sa poti face de acum incolo tot ce iti place, sa te dezvolti ca om. Un om care sufera dupa o dragoste prea mult, dupa parerea mea, acea persoana are prea mult timp si cum n-are cu ce sa-si umple golul se gandeste constant la asta, daca ai avea activitati care sa te bucure sau sa te tina acolo nu te-ai mai gandi atat la asta. Anii trec, tineretea se duce, poti sa faci atatea lucruri misto, nu-ti irosi anii cei mai frumosi pentru o despartire, nimic nu e vesnic, nici macar iubirea, mereu va aparea altceva care sa inlocuiasca piesa lipsa si tot asa, e ca un ciclu. Sanatate si capul sus!

| DonGiani a răspuns (pentru Drimmero):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Freya1 a răspuns:

Am citit întrebarea ta si si explicația.
Problema este ca atunci cand începi o relație trebuie sa iti asumi anumite lucuri.Ambi a-ti acceptat situația iar tu te puteai aștepta ca nu isi va lasa bărbatul si copii.
Asa ca de acum, vei sti ca nu e ok sa te implicit si complici in relații de genul si sa nu mai repeți greșală.
Va trece cu timpul happy.

| Catrice a răspuns:

Doar fraierii suferă.

| DonGiani a răspuns (pentru Catrice):

Îți mulțumesc că ai incercat și tu să dai un răspuns indiferent cine ai fi. Îți doresc tot binele din lume!

| Catrice a răspuns (pentru DonGiani):

Ma bucur ca apreciezihee hee

| SilentRain a răspuns:

Mergi la psiholog dacă simți nevoia
Ocupați mintea cu ceva, gândește realist nu a fost sa fie pentru tine

| DonGiani a răspuns (pentru SilentRain):

De psiholog nu simt nevoia. Și da o sa gândesc logic și o să-mi ocup timpul. Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| SilentRain a răspuns (pentru DonGiani):

N-ai pentru ce
Măcar vezi partea buna, nu ai fost tratat /înșelat
Pe viitor încerca să fi mai rece, nu te implica emoțional dacă știi că nu are viitor

| DonGiani a răspuns (pentru SilentRain):

M-am implicat fără sa vreau și totul s-a întâmplat foarte repede din punct de vedere sentimental. Asta este, tot răul spre bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DonGiani):

Tu cum ai cunoscut o pe ea? La servici? Sau pe net?

| SilentRain a răspuns (pentru DonGiani):

Părea mea ar fi sa te dezvolți emoțional mai mult
Din punctul meu de vedere, suferința face parte din maturizare

| DonGiani a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pe internet, după care ne-am întâlnit de foarte multe ori.

| DonGiani a răspuns (pentru SilentRain):

Asa este. Ar trebui sa ma dezvolt și emoțional mai mult decât sunt momentan.

| J0B0MAT a răspuns:

Suferința și perioadele grele întotdeauna te fac mai puternic, întotdeauna ai de învățat ceva.Pentru ca data viitoare să fie mai bine.
Și e adevărat că fraierii suferă, cum ți s-a spus mai sus. Dar cam toți suntem fraieri.

| DonGiani a răspuns (pentru J0B0MAT):

Asa este, învățăm din greșeli și devenim mai puternici! Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Emma30555 a răspuns:

Timpul le va vindeca pe toate, ai nevoie de timp și răbdare, dar încearcă sa lupți cu aceste stări, mergi la biserica dacă ești genul, ieși cu prietenii, citește, concentrează-te pe munca sau alte activități, nu lasă suferința sa persiste, fa ceva care sa ți ocupe timpul. De multe ori iubirile care nu se consuma ni se par eterne, dar de fapt este doar faptul ca poate e mai palpitant când ai parte de o iubire interzisa, e mai intens. Poate ca nu e iubirea adevărată, a fost iubirea mai complicata și peste ceva timp e posibil sa cunoști pe cineva care sa te facă sa descoperi alte trăiri, emoții.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E chestie de moment. La fel sunt și eu. Încearcă sa găsești o activate care sa nu te facă sa te mai gândești.

| DonGiani a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa incerc. Mulțumesc frumos. Dar e un sentiment foarte nașpa.

| anonim_4396 explică (pentru DonGiani):

Este acel moment când ai pus prea mult suflet pentru o persoană și ea ( persoana) nu ți-a întrecut așteptările. Te simți rănit, te simți folosit. Toate sunt trecătoare în viata și trebuie sa te gândești ca nimic nu este pentru totdeauna, nici măcar stelele de pe cer. Oamenii vin și pleacă din viața noastră și de fiecare dată învățăm ceva din asta. Toți oamenii care vin și pleacă din viața noastră este o lecție de viață din care trebuie sa înveți ceva. Dacă ai greșit, să îți asumi și pe viitor să nu mai faci aceeași greșeală cu o altă persoană. Cu actuala dacă ai greșit, deja ai rănit-o și normal să ia distanță. Dacă repeți din nou greșeala, toți vor fugii de tine și vei ajunge să rămâi un om singur. Acum depinde care a fost motivul despărțirii, nu mă interesează mai mult. Tu știi. Însă trebuie să te calmezi, aste e. Atunci când lucrurile nu mai merg, nu poți sta în preajma cuiva numai din silă.

| DonGiani a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles. Voi lua în calcul multe din ce ai zis pentru că ai zis bine. Motivul l-am scris mai sus la un răspuns. Mulțumesc frumos pentru răspunsul tău!

| Mopmop a răspuns:

In locul sotului stii ce faceam eu? Te aduceam in casa si te lasam pachet sotiei mele. Fara scandal fara circ.
Plecam lejer de tot.
Si dupa un an sau 2 urmai tu...
Eu cred ca candva roata se intoarce.

| GirlOnline81 a răspuns:

Doare pentru ca privești partea dramatica. Fiindcă sperai, cel mai probabil, la o finalizare.
De la geamul meu, însă, lucrurile se văd altfel. Ai scăpat de o femeie pentru care n-ai însemnat decât a doua (sau chiar a treia)vioara. După sot, după copil...

| DonGiani a răspuns (pentru GirlOnline81):

Da, bineînțeles speram la o finalizare, clar. Mi-am dorit o viata cu ea!

| Dintrebare a răspuns:

Salut! E normal sa suferi dupa o despartire de un om pe care l-ai iubit si pentru care inca ai sentimente. Asta e un semn bun, inseamna ca te implici emotional in relatii si ca esti dedicat partenerei tale. Ce pot spune este ca o sa iti treaca. Da-ti timp si o fie bine. Adevarul este ca sentimentele sunt printre cele mai perisabile lucruri. Fie ca vorbim despre iubire, furie, tristete, toate trec mult mai repede decat credem noi ca vor trece. Doar ca le luam pe moment foarte personal si ni se pare ca mama ce chestie extraordinara ni se intampla.

| NarcisIfrim a răspuns:

Iti spun o vorba si vorbesc din propria experienta: Lacrima e primul pas spre fericire.
Cand incepi sa suferi, ceea ce este normal, atunci incepe calea spre fericire, incet incet. ocupa-ti timpul mereu, si vei ajunge din nou la fel.

| Monst a răspuns:

Deoarece ai iubit-o prea mult ai daruit prea mult si inima si sufletul.O sa treaca fiindca asa este firesc treci cu putere si cu credinta peste deoarece exista multe alte femei pe lumea asta.Sa devii stapan pe tine si puternic si vei scapa de aceste rani ele vor ramane dar se vor vindeca in timp.Asa e viata iubesti, suferi cazi te ridici si mergi mai departe.

| DonGiani a răspuns (pentru Monst):

Corect, așa este. Ai foarte mare dreptate! Mulțumesc pentru răspuns!