| AndreiVale a întrebat:

Salut tpu.As avea nevoie de ajutorul vostru. Am plecat la 19 ani in Germania, in prezent am 26 de ani, sunt de 7 ani plecat in ideea de a-mi strange niste banuti si din curiozitate. Toti acesti ani a fost ok din punct de vedere financiar, dar din punct de vedere social nu chiar bine. Nu am reusit toti anii acestia sa imi gasesc prea multi prieteni desi limba o stiu aproape la perfectie, nu am reusit sa imi gasesc o iubita si nu prea am traiat tineretea cum ar fi. Toti anii acestia mai mult doar munca. Nu sunt o persoana ciudata sau anti sociala doar ca din cate observ mai toti strainii se confrunta cu aceste probleme.
Ma tot apasa de la o vreme singuratatea de aici si dorul de casa, de familie si am impresia ca in Romania ar fi sanse mai bune poate sa imi gasesc prieteni, o fata etc. ce parere ati avea de o reintoarcere in tara? Multumesc frumos

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu stai bine din punct de vedere social, poti merge oriunde.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar fete in Germania nu sunt?
Colege de munca, prin cafenele, pe la mall-uri... chiar au disparut cu totul?
Ce cauti in tara?

| AndreiVale explică (pentru Violleta2022):

Sunt probabil mai multe decat in tara datorita poulatiei mult mai mari. da am impresia ca si fetele bune se gasesc asa prin conjuncturi de la alti. nu sunt genu si nici nu stiu cat ar functiona sa agat pe strada de exemplu… pe cand la noi in ro imediat ai iesit cu un prieten sau o fosta colega de clasa de ex si mai vine cu 2, 3 fete si iti face cunostinta una alta. asa aici cam toata lumea e in situatia mea, nu vorbim de cei nascuti aici sau nemti … adica foarte foarte reetranse cercurile sociale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiVale):

Ma indoiesc ca-ti vor mai place asa de mult romancele, dupa ce ai trait intr-o tara diferita si ai vazut cum se comporta lumea civilizata.
A facut si fii-miu la fel, plecat de cand era adolescent din tara s-a intors la 20 de ani sperand sa gaseasca ceva pe placul lui si a fost total dezamagit de pitipoancele din tara, poate si pentru ca cele care erau fete destepte si cuminti erau deja plecate la facultati, sau cine stie pe unde.
Cauta-ti o nemtoaica sau orice natie cu cetatenie germana si casatoreste-te cu ea, asezandu-te acolo pe veci, ca-ti va fi mult mai bine.

| AndreiVale explică (pentru Violleta2022):

Daa nu stiu nu ma r deranja o relatie cu o nemtioaca dar nu stiu daca ele ar fi cruioase neaparat de mine ca roman. deci totusi parca as prefera o romanca dar nu as spune nu nici unei nemtoaice sau alta natie... daa habar n-am ce sa fac … e vorba si de distractie putin de doru de familie. de ani de zile sunt doar robot daca ies la o inghetata sau la o bere odata la 2 saptamani cand gasesc totusi pe cineva e super. pe cand in ro vazusem si din concediu este distractie tot timpul. anii astia nu prea i am trait doar munca si somn cam asta a fost. mi e teama si sa nu ajung la 40 de ani un singuratic printre straini si fara prea multe de povestit distractii etc

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiVale):

Daca iti pui singur pierdici si esti negativist nu vei gasi niciodata pe nimeni si te vei adanci in depresie.

Iesi afara din casa, mergi al un bar si vei agata pe cineva acolo.
Ori de la munca, ca intersul apare cand cauti, nu doar imaginandu-ti chestii NEGATIVE.
Nu are importanta ca esti in Germania, ca-n Romanica nu vei gasi tu fata care-ti trebuie daca nu ai dragan la ea. Iti pui prea multe conditii si sperante si vei fiic ompletd ezamagit, cand vei gasi o romanca, care maorat de faome vien dupa tine in Germania si iti dai seama ca nu este nici pe departe femeia pe care ti-o doresti.
cauta-ti mai bine o femeie oarecare, care este deja stabilita in Germania, una care sa te ajute sa te integrezi, sa-ti afci o familie acolo.
NU esti printre starini, ca Romanica este doar la acteva ore de sofat sau zburat si poti sa te duci si in weekend acoo, dar este extremd e important sa ai un loc de munca permanent, o viata asigurata, si iti vei gasi si tu pe cineva.
Eu sunt plecata de peste 30 de ani din tara la capatul pamantului, si revin in tara tot la 1-2 ani, sau cand pot, dar nu m-as mai intoarce sa traiesc acolo, unde este atat coruptie si rautate.
Nu-ti spune sperante in romanica, fiindca vei fi complet dezamagit!

| AndreiVale explică (pentru Violleta2022):

Daa se poate probabil aveti dreptate… infine nu stiu nici eu de capu meu ce vreau… oricum anii astia de singuratate si doar munca ma cam stricat de cap cum s-ar spune…

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiVale):

Iesi din casa!
Fa-ti prieteni printre colegii de munca, invita-i tu undeva, ori iesi si fa-ti cumparaturile din mall, gaseste o fata, zambeste-i frumos, fa-i complimente, fii dragut si amabil... ca posibil iti va rapsunde. Spun "posibil" pentru ca-i posibil sa aiba prieten sau sot si atunci nu trebuei sa te dezamagesti ci sa incerci la alta sai tot asa.

Daca agatatul asta a functionat in lumea reala de sute de ani, va continau sa fie de succes si acum, fiindca omul te vede si cine stie... poate face click cu tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai acolo, daca te ai obisuit atatia ani acolo ce rost are sa revii in Romania la bai mai putini si infrastructura 0

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Madchen gibt es uberall. Cântec militar german. Ce te faci dacă te întorci acasă și nu găsești nici aici o fată. Unde mai pleci? Caută acolo până găsești.

| dullcat a răspuns:

Din ce am mai citit de la altii, in foarte rare situatii s-au integrat romanii, dand peste persoane ok care nu judeca aiurea. Majoritatea ne considera doar forta de munca ieftina si daca romanii le iau slujbele platite binen, atunci nu le mai convine. Am citit pe aici experientele romanilor si m-a lasat masca. https://www.reddit.com/......nofobe_in/

Dar daca nu ai avut parte de astfel de experiente neplacute, atunci inseamna ca poate merita sa dai o sansa vietii de acolo, iar in Romania sa vii doar in vizita.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca dacă ai stat atâția ani acolo ai făcut ceva și în tara nu? Adică sa faci bani și sa nu ții creezi o siguranță dacă vrei sa te întorci e prostie.

Sa vi înapoi și sa stai cu părinții, prieteni poate ca îți faci, dar iubita mai greu.

Națiile difera intr-e ele.Aici la noi de mergi la sala și schimbi doua vorbe cu un băiat, e posibil ca a doua seara sa fi invitat la un meci cu băieții, la o bere etc.Plus ca prin ei sa cunoști și fete, sau măcar sa iti de-a un imbold către a te baga în seama cu vriuna.Strainii în schimb poate sunt mai reci, sau nu e firea ta sa interacționezi cu ei cum interacționează ei uni cu alții.
Acum nu știu.Dar părerea mea e ca întoarcerea ta nu ar trebui sa tina doar de criteriul "prietenie" sau "iubita". Cred ca mai de graba ar trebui sa tina de rost și viitor

| AndreiVale explică (pentru Freya1):

Nu sunt o persoana introvertita, doar ca cum spuneai tu aici lumea e mai rece. am cativa prieteni sau prietene dar cam si ele se confrunta cu aceeasi problema. deci e foarte greu da cunosti persoane noi. si ma gandeam ca tot mi am sacrificat o buna parte din tinerete sa fac un banut … ok am strans ceva banuti nu pot spune. doar ca parca ma s mai si bucura putin de tinerete cat mai e am 26 de ani deja. dar mi e si frica sa nu fac o greseala.

| Freya1 a răspuns (pentru AndreiVale):

Poti sa decizi ce simți.Eu una sunt pro stat în tara pentru ca iubesc tara asta asa cum e ea (unii oameni o strica, dar tara nu are vina). Singurul sfat pe care ti-l dau e sa nu fi pierdut ani aia în zadar și doar pe distracție. Daca tot vi și te muti înapoi sa faci asta cu rost.Sa iti cumperi ceva, sa investești în ceva ca aici cu bani e greu.

| Fonk a răspuns:

De gasit fete, gasesti peste tot, numa in Romania no duci bine deloc cu lei nostri, in Germania ai euro.

Daca esti rasist si nu-ti plac nemtoaicele cauta aici romance, cei drept gasesti mai mult tiganci, da chiar arata misto! Din curiozitate daca nu te superi ce tel ai? Daca e un Samsung din seria s sau iphone, in locul tau nu mas intoarce in Romania.

| AndreiVale explică (pentru Fonk):

N-am problema cu nemtoaicele … ma gandesc sa nu aiba ele asa ceva cu mine ca roman. plus ca romancele majoritatea cel putin de ce am dat eu toata dunt venite cu iubiti aici. rar gasesti una solo poate la puf?

| Fonk a răspuns (pentru AndreiVale):

Romancele nu prea au ce cauta singure acolo, ma refeream ca poate te intorci in Romania si gasesti