| brigh7ness a întrebat:

Salut, TPU.
As dori niste pareri sau sfaturi, ce vreti voi sa imi spuneti care considerati ca m-ar ajuta in urmatoarea problema.
Nu prea am prieteni. E o problema, o resimt uneori foarte mult, dar nu stiu cum sa fac sa o rezolv. Treaba e in felul urmator, doresc sa-mi fac, chiar foarte mult imi doresc un grup de prieteni, macar unul care sa fie bun, loial. Dar nu gasesc pe nimeni care sa se lege asa de sufletul meu. Nu va ganditi ca nu vorbesc cu nimeni, am amici sa zicem, dar eu vorbesc de genul acela de prietenie stransa, care provine din inima, loiala si de incredere la bine si greu. Sincer, cand pun mana pe telefon sa sun pe cineva sa iesim, ori vrea sa bem ori ma refuza. Si de chemat, ma cheama o singura prietena din copilarie. Cred ca sunt un tip placut, amuzant, sincer si respectuos. Nu inteleg de ce lumea are reactia asta fata de mine, adica nu-mi transmite un feedback negativ, dar nici nu ma cauta. Cred ca le pasa de mine, daca as pati ceva, doamne fereste, le-ar pasa. Dar in momentul asta, nu sunt prezenti in viata mea. Adica au grupurile lor deja facute, iar eu sunt undeva pe acolo, levitez. Acum, probabil imi veti spune sa imi fac si eu grupul meu daca n-am loc printre ei. Buna presupunere, dar cu cine? laughing Prieteni imaginari? Cunosc chestiunile teoretice, cum c-ar trebui sa cunosc mai multi oameni si sa selectez dintre ei, dar unde sa cunosc acesti oameni? Pe internet mai socializez, dar nu e acelasi lucru ca si cand am fi face-to-face. Voi aveti prieteni? De cand? Si mai ales, unde cunoasteti oameni noi? Tin sa preciez ca am 19 ani, acum am terminat liceul si m-am inscris la facultate.
Apreciez orice sfat/parere.

Răspuns Apreciat de Editori
| Idontcare69 a răspuns:

Tocmai tu ti-ai raspuns singur la intrebare : te-ai inscris la facultate. Crede-ma, vei da si peste persoane rele, dar vei gasi si acele persoane de care ai nevoie sa te simti bine sufleteste, acel prieten care este non stop alaturi de tine. Trebuie doar sa fii natural, sa nu te schimbi si cel mai important e sa vezi prima data daca persoana cu care vrei sa te împrietenești este de încredere. Take care happy

5 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Nu te schimba! happy Rămâi tu însuți! big grin Mai bine retras decât lângă prieteni ipocriți și prefăcuți triviali! big grin Cu toții avem uneori momente de singurătate,pentru a ne regăsi pe noi înșine. big grin Prieteni nu o să găsești niciodată. big grin Nu te schimba pentru nimeni,nu fii altfel decât ești deja! big grin Tu nu ai nevoie de prieteni,nu ai nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja. big grin Nu ai nevoie să fii dependent emoțional de prieteni,cine ai mai fi dacă nu ai depinde de ei? big grin În momentul în care ești învățat de ei când să râzi,când să plângi,când să te întristezi,oare unde mai ești tu? big grin Când simți cu adevărat,când te exprimi cu adevărat(emoții)și când se exprimă prin tine ce ți-a fost inoculat de ei? big grin Eu nu am prieteni,și sunt foarte fericit. big grin Sunt sociabil,extrovertit, râd cu lacrimi laughing, promovez doar socializarea morală, vorbesc cu alții spre a-i consola, big grin La școală mă înțeleg cu colegii, ne distrăm, rolling on the floor în mediul social la fel.În mediul virtual nu socializez, prefer conversația față în față. Sper să nu te schimbi și să nu îți dorești deât să fi tu însuți.Multă sănătate! happy Funda? big grin (Răspuns câștigător)? big grin

| leapșa a răspuns:

La facultate iti vei face prieteni sigur.

| gabriielaaa a răspuns:

O sa găsesti tu unu la facultate imi cu care sa te înțelegi bine si ii întâlnești dar ce cauti tu nu prea se mai găseste si na poate ai noroc.

| StefAlexa98 a răspuns:

Daca ai intrat la facultate in alt oras baga-te la camin.
O sa cunosti oameni faini sau nu, o sa te distrezi, o sa ai betii, o sa iti faci iubite pe care le poti face sa fie ele prietenele tale cele mai bune.
Iesi in club cu prietena aia de acum.Foloseste aplicatii gen tinder sau etc care sa te faca sa cunosti oameni.

| CoșbucRazvan1999 a răspuns:

Eu zic sa începi sa faci cat mai multe chestii noi, sa ai cat mai multe experiențe astfel pe parcurs vei cunoaste cat mai multi oameni, mi se pare un mod mai bun de a cunoaste oameni pentru ca nu este fortat.