| alexutzu938 a întrebat:

Buna TPU sunt foarte confuz! Am avut o problema cu mama si tata ( s-au despartit ). Acum locuiesc cu mama la bunici din partea ei care nu prea ma agreeaza si nici eu pe ei si am o sora care imi face zile fripte. Si bunicii din partea tatalui ma iubesc asa mult si eu pe ei! Sa plec de acasa la cineva care ma iubeste sau sa indur chinuri in continuare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai spus varsta.
Conform Codului civil domiciliul minorului este la parintii sai sau la parintele la care a fost stabilit prin hotararea judecatoreasca de divort.
Daca esti major poti pleca linistit la bunicii paterni. Daca esti minor poti incerca o rezolvare amiabila, respectiv mama ta sa-ti dea voie sa stai la bunicii paterni.

| anonimg a răspuns:

Fara funda!
Este scris: "La Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta." (Matei.19:26) Crezi tu lucrul acesta? Multumim Bunului nostru Tata ceresc ca nu exista caz fara speranta. Putem apela la El oricand. Nu este rusine, ci este o onoare si un privilegiu sa venim la El asa cum suntem si sa-I spunem tot ce avem pe suflet. La El toate lucrurile sunt cu putinta, indiferent daca vom crede sau nu lucrul acesta. Vino la El asa cum esti si spune-I tot ce ai pe suflet. In genunchi, in singuratatea ta poti sta de vorba cu El. Mantuitorul nostru spune: "Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afara". (Ioan.6:37) Am citit Biblia, si nu am gasit nici un caz in care sa-I fi cerut cineva ajutorul si sa nu-l fi putut ajuta. Ia-ti privirile de la tine si de la necazurile tale, si indreapta-ti privirile catre Dumnezeu. Este timpul sa-L cauti pe Dumnezeu. Crede ca El iti doreste binele mai mult decat ti-l doresti tu. Dar nu poate intra cu forta in viata ta. El spune: "Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine." (Apocalipsa.3:20) Auzi tu glasul Sau? Ii vei deschide tu usa inimii? El nu o va forta. Fericirea, pacea si linistea nu vor veni in viata ta decat atunci cand Dumnezeu va locui in inima ta. caci dupa cum trupul fara viata nu exista, tot asa nici fericirea, pacea si linistea nu vor exista in viata noastra fara Dumnezeu. Citeste o carte care te va ajuta sa-L cunosti: http://www.google.ro/......http?/url

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
cu siguranta ai suferit o tragedie, dar daca vei iesi in natura te vei recreea si cu vremea vei uita, totusi viziteaza un psiholog pentru a primi un ajutor de specialitate.
O zi buna.

| alexutzu938 explică:

Nu va suparati dar nu cred ca as putea da funda la o astfel de intrebare

| ionita00 a răspuns:

Daca tie iti place mai mult sa stai cu tatal vorbeste cu el si cu mama ta si poate va puneti de acord

| alexutzu938 explică (pentru ionita00):

Nu asta e idea.Idea este daca sa stau cu mama sau sa stau cu bunicii.