| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. As vrea și eu un sfat pentru un coleg. Cum poți sa treci mai repede peste o despărțire și dacă mai dați și un sfat la situația pe care o s-o povestesc sunteți de milioane

OK, și acum contextul : Sunt la 24 de ore azi (pază), încă oleacă pana la meciul Franța - Elveția (sper sa câștige Elveția), se fac " pregătiri" de meci (bere, semințe, coniac, țigări etc etc). Pe tura noastră sunt și câțiva mai noi și unul din ei care vrea sa stea și el cu noi ăștia mai bătrâni și la un moment dat se vorbea de fete și nebunii și pustiul asta nou nu știu cum aduce în discuție cum ca prietena l-a lăsat, i-a dat puțin timp și între timp ea s-a combinat cu unul care e ceva student la ceva facultate de politie (nici el nu a înțeles exact, cred ca se refera la ceva academie). Ce-i drept nu am prins decât pe la final ce a spus că numai atent la discuții de eunu nu eram (nu mai are voie omul sa pufaie un trabuc și sa ciopleasca ceva cu baioneta ca trebuie sa fie discuții de genu laughing ). În fine, și ăștia i-au dat jdemii de sfaturi începând de la astea normale cum ar fi: sa treacă peste, sa își ocupe timpul cu altceva, etc etc. Pana la nebunii de genu: Hai să-l batem, du-te la c***e, combina-te cu alta ca s-o uiți pe asta, etc etc.
Eu unul am dat-o undeva spre normalitate cu sfatul și l-am sfătuit sa stea liniștit, sa conștientizeze ce s-a întâmplat, de ce, cine a fost vinovat și ce vina a avut fiecare (într-o relație nu e nimeni perfect) și sa își găsească ocupație cum ar fi mersul la sală.

Ăștia când m-au auzit au rămas puțin surprinși, au fost ceva la genu: "Cum dracu, nu ai vrea tu sa arzi un agarici din ăsta? Ești bolnav sau ce s-a întâmplat?"
La care eu: "Sincer nu, pentru ca nu știm exact ce și cum și plus ca vreau sa ma schimb oleacă pe mine ca om. Ăla poate nu are nici o vina și se trezește prins la mijloc între nebuni și și-o ia degeaba. Uite, de ex fosta-mea la nici o luna de când s-a despărțit de mine s-a cuplat cu unu din asta. Din 7 martie de când a zis stop a stat oleacă și a cautat pe altul și și-a găsit un pui de milițian de ăsta care o face fericita și e peste mine la toate capitolele (am stat de vorba cu ea de curând) și se vedea la ea ca radiază într-un fel în care n-o mai făcea cu mine, chit ca ma durea ca nu mai eram împreună dar am rămas amici. Și pentru mine fericirea ei e mai importantă decât o relație aiurea în care ea sa nu se simtă ok. Plus ca e păcat ca o persoana ok cum era ea sa stea singura, chiar m-am bucurat în adâncul meu ca e înțeleasă, radiază de fericire "(și asta asa o paranteza pentru ăștia de aici de pe site care aveți gândirea pe care o aveți... Nimic nu e mai frumos în adevăratul sens al cuvântului decât sa vezi o femeie care radiază, care înflorește și e fericita în totalitate).

Bun, voi ce l-ați sfătui să facă și cum ați proceda în situația asta dacă ați fi în locul meu?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa isi vada de treaba, sfatul cu sala e excelent. E foarte usor sa zici unuia/uneia/xxxx uit-o/uita-l/xxxx (plus combinatiile LGBTQ+ posibile, nu ne batem capul cu asta), dar daca ai tinut vreodata cu adevarat la cineva si s-a terminat prematur din diverse motive, mereu vei ramane cu niste sentimente reziduale. Rezolva timpul totul? In principiu, da. Cit timp e necesar? Naiba sa il ia, de cele mai multe ori mult prea mult, avand in vedere cit de scurta e viata.
P.S. Ia-l cu tine la sala. Mai povestiti, mai una-alta. Rau nu cred ca poate sa ii faca.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie niciodată sa ceri sfaturi ca si barbat de la o gașcă mare de bărbați în situațiile de genul. Poti sa vorbesti cu un prieten bun doi in particular daca te frământă ceva legat de relații, dar nu asa la grămadă pentru ca uni se vor da in stambă, altora nu le va pasa, alți vor rade iar tu nu te alegi cu nici un sfat, decat cu moralul la pământ si poate si cu niste idei proaste ce le vei pune in aplicare din disperare.

O despărțire trebuie sa se produca in momentul in care sti sigur ca nu mai e nimic de facut pentru bunăstarea ei.Cand doi oameni nu mai pot fi sau convietuii impreuna indiferent cate sacrificii sau lucuri au facut sa reușească atunci rupi acea relație.
Nici o data nu e ok sa te desparți din orgoliu, dintr-un moft sau dintr-o prostie pentru ca suferinta va fi mai mare si prostiile pe care le vei putea face după vor putea fi monumentale.Asa ca încerci sa analizezi situația iar daca nu s e mai poate face nimic te resemnezi încercând axezi pe alte prioritati (munca, pasiuni, prieteni).

| Catrice a răspuns:

Ma mir cum de n-o propus nimeni să-i ia locul gagicii sau sa îl facă gagica luihee hee
Timpul vindeca orice, lasă-l.

| wildthing a răspuns:

Pai deja solutiile au fost puse pe masa acolo. Ca sa o uite trebuie sa isi gaseasca pe alta, asta-i cel mai bun remediu. Cat despre celalalt...ce vina are saracu' baiat? Oricare dintre noi poate ne-am combinat cu o tipa care tocmai se despartise de altul. Cum ar fi fost ca ala sa vina dupa noi sa caute scandal?
Nu sunt insa de acord cu ceea ce spui tu in legatura cu fosta ta prietena. Nu m-as putea niciodata bucura de fericirea ei alaturi de alt barbat. Nu as face scandal, nimic de genul asta, insa nu doar ca nu as vrea sa raman amic cu ea, dar nu as vrea sa mai stiu vreodata ceva despre ea.

| AndreeaWTS a răspuns:

E normal ca unele relații să se încheie.
Pentru că altfel n-ai avea cum să-ți găsești persoana potrivită ție.
Ar însemna să-l accepti pe primul/prima cu care ai intrat într-o relație, indiferent dacă e ok sau nu și gata, s-a încheiat totul.
Ce idioțenie ar mai fi și asta?
Prietenul tău ar trebui să înțeleagă că oricine are dreptul să renunțe la o relație, dacă nu e ceea ce vrea, iar celălalt partener nu are nici un drept de vot în situația asta.
Nu merge cu "dacă tu nu mă vrei, eu te vreau" că nu ești Alexandru Lăpușneanu.