| nuamabsolutnicioidee a întrebat:

Salut TPU! Cum aș putea scăpa de frica de tata? Nu mi-e frică de el, mi-e frică de caracterul lui. În mod special mi-e frică să nu fac ceva greșit dacă mă pune să fac ceva. Trăiesc cu asta de mult timp, de vreo câțiva ani, și nu știu cum să scap de ea. Menționez că el e un om mai agresiv, în mod special când îl enervezi sau e nervos.

17 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa vorbesti despre asta cu un psiholog. O sa te ajute mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Caracterul unui om face parte din el, deci tie iti este frica efectiv de taica-tu!
Incearca sa nu-l enervezi si sa faci din prima ceea ce-ti spuna sa faci, ca sa nu ajungi la conflict cu el.

| Freya1 a răspuns:

Foarte mulți copii în adolescenta se tem de tați sau de reacțiile lor,ori pentru ca sunt violenți,ori pentru ca sunt mai autoritari sau drastici.
Iar altora le e pur și simplu rușine.

Lucurile astea se trag din educație și din comportamentul părinților fata de copii. Daca de mic ai primit dojana de la tata pentru orice,dacă frecvent te avertiza sa nu faci asa,sa nu spui asa,sa nu reacționezi asa,sau dacă mama ascundea lucruri de el iar ție îți spune "sa nu afle tata ca se supara" sau "te spun tatălui tău sa vezi ce îți face" etc e normal ca acum sa ai starea aia.
Încă o posibilitate ar mai fi ca el,cu trecerea timpului sa fi devenit mai nervos,mai stresat,mai puțin răbdător iar copilul ne fiind obișnuit,sau ne vrând sa își audă reproșuri dureroase ii tine de frica.

Acum,indiferent în care situație te încadrez pot sa îți dau un sfat încercat de mine pana am mai crescut sau m-am mutat,și acela este ignorarea.
Încerci sa eviți pe cât posibil interacțiunea cu el când e vorba de reparat ceva, de munca etc, dacă totuși ești nevoit îl ignori când se enervează, adică nu ii comentezi îl lași sa bombane sau, când e de făcut ceva ce poți sa faci și tu faci singur înainte de a veni el ca să nu mai fiți nevoiți sa mesteriti împreună.

| Brizbriz a răspuns:

Cati ani ai?

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Brizbriz):

14 ani făcuți în iulie

| Brizbriz a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Naspa, baiat la 14 ani e manipulat de tata serios, si, stiu asta din experienta proprie, insa eu macar nu locuiam cu babacu', pentru ca parintii mei erau despartiti, si nu il vedeam decat in vacante, SI TOT MA MANIPULA CA DRACU'

ce poti sa faci tu acum, e simplu, sa constientizezi si, din pacate, sa gandesti ca un adult, lucru de rahat la varsta aia, cand ar trebui sa fi foarte fericit ca, inca, copil
si anume...

SA GRESESTI ****SERIOS**** SI CU INTENTIE FIECARE LUCRU PE CARE SE ASTEAPTA DE LA TINE SA IL FACI BINE

iar dupa 2-3 "greseli" din partea ta si ph00tere la melodie din partea lui, il intrebi de la obraz, daca nu s-a saturat sa fie jigodie, si nu vrea sa iti fie prieten, NU TERORIST

asta e ideea mea, vad ca cineva ti-a raspuns cu "sa discuti cu el", ASTA E O TAMPENIE, SINCER, pentru ca NU te considera fiinta umana, ci tot un fel de animal de casa, care trebuie sa faca ce crede el ca e "bine", deci NU o sa asculte ce spui... IN NICI UN CAZ (iar, experienta proprie)

iti e prea greu sa faci asta (si te inteleg, la varsta aia) incearca chestii oficiale, cum ar fi telefonul copilului:
https://www.tpu.ro/......116111-ro/
nu ai absolut nimic de pierdut sa dai un telefon acolo, ABSOLUT NIMIC!

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru Brizbriz):

El nu e genul care să mă lovească sau să mă certe. Mai lucrează și în străinătate, și ăsta ar fi un motiv de nervi. Nu mă manipulează sau ceva, dar gen am prins frica asta din 2015 sau 2016. Încă nu-mi dau seama de ce și cum am prins frica asta :')

| Brizbriz a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Psiholog atunci, nu prea vad alta solutie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai să scapi de frică. Învață să trăiești cu ea. În timo, frica ai te va întări

| nukeyly a răspuns:

Deci te pune sa mergi laser si in spate sta cu micrometru electronic si de nu esti laser te da de pamant sau te face pe hartie arbraziva 3 ore ca si-i iesit din fire 1 secunda si trebuie sa-si revina, interesant.

Te apuci hotarat si te ti de un sport intensiv, ceva lupte[poate mai multe stiluri linistite] sa cresti mare si puternic natural[fara prafuri fornetti-omega3], dupaAAA, cand esti ca un munte fibrat de radacini si ager ca o musca, e putin probabil sa mai incerce sa te stoarca si sa te puna la uscat cu rufele pe ata.

Daca el e vulcanic din fire si tu esti un bat fin e clar ca abuzeza de pozitia ce o are, bine asta e o gandire comunista neechilibrata needucata poate alimentata si de substante hai-hui gasite la liber prin magazine, n-o poti scoate din el psihologic ca nu are iq-uul necesar sa inteleaga, daca mergi asa o sa fi marcat pe viata SI NU VREI ASTA, iar cand v-a ajunge el in carje la pat la 109 de ani nu cred ca te mai poti bucura de victorie cand nu vrei sa-i dai o cana de apa da i-o areti 4k, ni ma fitar vulcanu mai ti minte?

| ionur a răspuns:

Vorbește cu el este tatăl tău de la el nu ai sa vezi rău niciodată el o sate înțeleagă vorbiți tata fiua.

| MorcovMajestic a răspuns:

Incearca sa iti infrunti frica la modul: si daca il enervez ce? Ce se intampla? Ma bate? Urlu si asta e. Nu se intampla nimic daca il enervezi. Trebuie sa blochezi orice gest urat si ce vorba aiurea iti arunca. Fii puternic

| foreverme9500 a răspuns:

De ce nu încerci să discuți cu el și să ii explici?

| nuamabsolutnicioidee explică (pentru foreverme9500):

Fix asta am făcut 5 minute?

| foreverme9500 a răspuns (pentru nuamabsolutnicioidee):

Vorbește cu mama ta, poate o să își schimbe comportamentul daca ii spune si ea ce simți tu

| MorcovMajestic a răspuns (pentru foreverme9500):

Oamenii usor de enervat sunt irationali, nu ai ce vorbi cu ei

| foreverme9500 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Totuși trebuie să găsească o cale să comunice.Altfel nu o sa rezolve nimic.