| spidy a întrebat:

de cateva saptamani ma tot omoara o fata,vorba vine, cum sta treaba sa fiu mai scurt ..am iesit cu ea de 2 ori la inceput sarutari nebuneli etc, bun ea timp de 2 saptamani a fost in spital si i-am fost alaturi,si mi-a spus ca am surprins-o placut, a iesit din spital am mai vorbit pe facebook timp de cateva zile apoi ieri seara am invitat-o din nou sa iesim..vede mesajul nu raspunde timp de 2 ore,dupa care imi spune ca are un parastas azi si nu poate etc, acum nu vreau sa-mi fac pacate sa o acuz poate ca are poate ca nu...consider ca nu vrea sa iasa cu mine sa nu se indragosteasca, ii este teama sa iubeasca cica...si mi-a spus ca ma vede ca pe un amic foarte bun si ca nu poate ca iubit(parerea mea e ca nu vrea) ca sunt prea bun cu ea etc,fratilor nu pe asta se bazeaza o relatie frumoasa?!?!? incredere,dragoste,afectiune,si grija unul de altu.
Eu o vad ca pe o iubita si ma doare cand spune asta parca imi taie craca de sub picioare,dar totodata imi bate apropouri ca e singura ca e hotarata de o relatie,dar ma vede ca un amic adica wtf!?!? ideea e ca lupta am pierdut-o aseara,, dar razboiul inca nu laughing deci ce sfaturi mi-ati putea da? astept mai multe fetele sa raspundA! Va multumesc! happy

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si dupa un timp pleaca la altul nu are rost sa iti pierzi sperantele cu ea

| RandomQuestionsAndAnswers a răspuns:

Salut, eu cred ca ar trebui sa mai insisti putin, ea fiind nesigura pe sine. Invito la un suc, un film, ceva, nu o lasa "sa plece". Sper ca te-am ajutat.

| farfuriaverdex a răspuns:

Cu indiferenta clar nu cuceresti o femeie, insa nici nu te ourta ca un catelus la picioarele ei, disponibil oricand vrea ea si oricand te cheama ea, mentine un pic de distanta fara a intrerupe legatura cu ea, arata-oi ca ai viata personala in afara de ea, ca ai pasiuni de care te ocupi in afara de ea, arata-i de ce esti si poti fi special pentru eea fara sa o agasezi cu sentimentele tale care parerea mea este ca daca nu esti in relatie cu ea nu este cazul sa le exprimi inainte prea siropos, fa gesturi dragute dar lasa-i senzatia ca nu esti un bun de-al ei si ca te poate pierde si ca amic asa cum te poate pierde si ca iubit

| klau074 a răspuns:

BunahappyO sa iti para putin ciudat...dar asa suntem noi fetele [am fost si eu in situatie de genu]
Ea nu vrea sa fie impreuna cu tine chiar daca te iubeste deorece nu vrea sa te piearda cand o sa va despartiti...
Incearca sa vorbesti cu ea la un suc ...si spune-i ca veti ramane prieteni buni si daca o sa va certatii[chiar daca nu o sa fie adevarat]
Bafta oricum :*big grin

| spidy explică (pentru klau074):

EXACT! asta mi-a zis...cica daca o sa fim impreuna inevitabil ne vom certa si ne vom desparti si o sa te pierd, dar i-am zis ca nu va fi asa, e foarte orgolioasa si isi pune multe bariere.

| klau074 a răspuns (pentru spidy):

Face asa pentru ca te iubeste doar ca nu recunoastehappysi nu vrea sa te piardastraight face

| spidy explică (pentru klau074):

Da-mi te rog un sfat! cum as putea sa o conving.

| klau074 a răspuns (pentru spidy):

Pai...spune-i ca vrei sa te vezi cu ea ca sa vorbiti. poti sa ii ei un trandafir si sa ii spui ca o iubesti
Nu prea am ideii happype mine asa m am convins acel baiathappy
Sper sa meargabig grin Bafta

| spidy explică (pentru klau074):

Pai asta am incercat si aseara si m-a refuzat, am multe saa-i spun dar vreau fata in fata, cred ca ma refuza tocmai din cauza ca nu vrea sa se indragosteasca, odata si odata tot voi iesi cu ea, imi e teama sa nu se raceasca si ea...de exemplu eu mi-am propus sa nu-i mai scriu sa vad daca imi scrie ea, dar la cat de orgolioasa e nu o sa scrie si se va pierde..chiar nu stiu cum sa mai lupt

| klau074 a răspuns (pentru spidy):

Nu te da batut :*Lupta pentru ea arata i ca o iubesti cu adevarat si ca nu ti ai bate joc niciodata de ea:*baiat care sa o mai iubeasca asa nu o sa gaseasca:**

| hellokityy a răspuns:

Fii o perioada mai indiferent cu ea, poate isi va da seama ca tine la tine. Si cand spun indiferent, ma refer sa o lasi pe ea sa te caute mai mult, sa ii raspunzi un pic mai greu la mesaje etc. Dupa incepi din nou sa o cauti si tot asa. Sau nu o cauta o zi intreaga, iar daca dupa o sa te "certe", ii spui si tu ca ai fost ocupat bla bla bla, daca o vezi deranjata, clar tine la tine si ar trebui sa faci ceva in privinta asta, sa o saruti din nou de exemplu. Daca nu pare deranjata, eu zic sa renunti. Bafta!

| spidy explică (pentru hellokityy):

Mda nu am mai bagat-o dfe vineri in seama si acum m-a bagat ea, ca sa-mi spuna ca s-a dus in club cu niste prietene, nu stiu ce joc joaca, dar...

| Oanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Nu știu sigur dacă te ajut dar știu că am făcut și eu ca tipa aia și știu ce a făcut el *ce exprimare am laughing) *
Încearcă să o faci geloasă. Nu-i mai da atâta atenție, ieși cu alte fete. Vorbește mai mult cu alte fete și spune-i asta.
E și mai bine dacă o întrebi ceva de genul:"Știi, azi ies cu X. Crezi că îmi stă bine cu ea?" sau chestii dăstea. Ea o să fie geloasă și o să te vrea numai pentru ea, de asta vor apărea răspunsuri gen"Nu e de tine","e prefăcută" etc.

| spidy explică (pentru Oanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Da e un sfat bun mersi :* stii care e faza, imi da odata o poza in care scria "el nu e iubitul meu,,,, dar e al meu " laughing sunt 100%sigur ca simte ceva undeva pentru mine, dar faza e ca a suferit mult acum 3 ani si ii e teama sa iubeasca, si apropo de asta aseara mi-a spus "tu esti baiatul perfect, suntem compatibili dar nu exista scanteia aia " am impresia ca nu stie ce vrea....am iesit de 2 ori cu ea si nu exista scanteia cicalaughing e ca si cum ai citi 2 pagini dintr-o carte si spui ca nu e buna cartea.

| frostxtq a răspuns (pentru spidy):

Buna, ultimul exemplu cu cartea e foarte bun. Nu cred ca ai nevoie de sfaturile fetelor ca sa stii ce trebuie sa faci. Oricum, daca esti interesat, sfatul meu este sa porti o conversatie serioasa, matura cu ea in care sa ii spui ceea ce simti, sa o faci sa se simta speciala, iubita si in siguranta. Sa ii arati ca alaturi de tine va fi protejata si nu va avea de suferit. Daca spui ca a suferit candva, sansele sa ii fie teama de o nereusita sunt destul de mari. Totusi, nu o presa, poarta aceasta discutie cu ea si lasa-i libertatea de a alege, sa stie si sa vada ca esti mereu acolo (la fel cum ai fost la spital) insa nu o sufoca.

Sa o faci geloasa cu alte fete este o idiotenie, nu face asta. Nu va reactiona pozitiv, probabil se va retrage si te va lasa in pace, sau nu se va retrage insa nu te va mai placea la fel sau nu va mai avea asa mare incredere in tine (poate aparea gandul ca si daca ar fi ea iubita ta, tot ai vorbi/iesi cu altele). Fetele care au suferit au nevoie de un sprijin imens apaturi de ele, de un om care sa le ofere siguranta si pe umarul caruia sa isi puna obrazul fara teama ca vor fi judecate.

Adopta o atitudine matura si cu siguranta o sa o atraga, daca nu acum, in timp. Nu poti sa-i ceri sa se arunce intr-o relatie atat de repede.

| spidy explică (pentru frostxtq):

Da ai dreptate! nici eu nu sunt de acord sa o fac geloasa, e adevarat ca daca o faci geloasa posibil sa inceteze sa te priveasca ca pe un frate si sa inceapa sa fie atrasa de tine dar e o sansa foarte foarte mica,.si de asta nu vreau sa incerc ca e posibil vorba ta sa o pierd pentru totdeauna, si atunci posibil sa se retraga si sa ma lase...am luptat cu toate "armele" nu mai stiu ce sa fac, zici ca e un perete arung mingea si in loc sa o tina la ea o trimite inapoi..de fiecare data cand i-am spus ca o plac i-am dat de inteles mi-a aruncat-o pe aia cu "prieten"...

| frostxtq a răspuns (pentru spidy):

Spune-i clar ca nu vrei sa ii fi doar prieten, vrei in primul rand sa ii fi iubit, odata ajunsi intr-o relatie poti sa fii pentru ea iubit, prieten, amic, frate, orice. Daca nici asa nu merge, te sfatuiesc sa ii lasi o portita deschisa, adica sa stie ca vei fi acolo pentru ea daca se va hotara ca vrea o relatie sau daca ii va fi dor de tine, insa ai grija sa ii specifici ca nu pentru totdeauna. Adica, sa isi dea seama ca te poate pierde daca nu se hotaraste. De obicei, daca nu te vrea acum, o sa te vrea in momentul in care iti refaci viata, nu o mai cauti si te simti bine cu alti oameni si faci lucruri care pe ea nu o includ.

| Shrek8998 a răspuns:

Am patit-o si eu
Fi indiferent! cucereste-o cu indiferentawinking Nu ii arata ca esti disperat si asa si dupa ce vei fi indiferent o sa vina la tine big grin (eu asa am facutwinking )

| spidy explică (pentru Shrek8998):

Asta am observat...m- a bagat ieri in seama si am vb cat de cat...iar azi la 6 m-a sunat, si incepea cu "ce face cel mai bun prieten al meu." dupa imi spunea iubirici nici ea nu stie ce vrealaughing