| Andrei2023 a întrebat:

De la ce varsta credeti ca e indicat sa am o relatie si de ce?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca vrei o varsta, atunci aceasta de la 25 de ani in sus. Se intelege ca la varsta aceasta ai deja un servici, dar si o gandire si o judecata cu mult mai dezvoltate decat la 20 de ani. Relatia trebuie sa aiba un scop; iar scopul trebuie sa fie casatoria. Altfel, ar fi naufragiu complet -o plecare pe mare fara o tinta.
La 25 de ani stii ce vrei de la viata; atunci stii ca poti sa faci fata problemelor dintr-o relatie, si nu te certi -sau mai rau, te desparti- cand se ivesc probleme in relatie. la varsta aceasta sti ce fel de fata trebuie sa iei: una cu o educatie morala superioara a ceea ce ai vazut la alte fete; o fata de casa, care nu-i este rusine sa de-a cu matura/aspiratorul in casa, si care stie sa faca mancare si sa se ingrijeasca d treburile casnice. Sunt fete care nu stiu sa faca decat cartofi prajiti si se mandresc astfel ca stiu sa faca mancare. Trebuie sa iei o fata care stie sa duca greul intr-o relatie, si sa nu se vaite cand va va intampina dificultati; ea trebuie sa iti fie un ajutor potrivit -asa cum spune Biblia ca a facut-o Dumnezeu pe Eva pentru Adam.
Daca iei o fata care a fost aventuriera in trecut, mi-e teama ca si relatia ta cu ea nu va fi altceva.
De aceea spun ca de la 25 de ani in sus judecata se maturizeaza, si nu mai esti atras de partile fizice, cat de cele interioare ale unei fete -caci acestea interioare fac o casnicie durabila.

4 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Relatie de amicitie de la clasele mici, V-VIII. Relatiile de iubire pot fi inchegate pe undeva prin liceu. Dar fiecare om se implica intr-o relatie cand este pregatit si cand a gasit persoana potrivita.

| iurii75 a răspuns:

Salut. Îţi propun un articol ce personal mi-a plăcut. Sper să-ţi fie de folos. http://www.jw.org/......intalniri/

| Rebecca123 a răspuns:

De la ce varsta crezi ca esti pregatit..depinde de fiecare insa nu este bine sa ai de o varsta frageda pentru ca in general nu prea stii ce faci si de ce asa ca e mai bine sa mai astepti putin, sa fii cu capul pe umeri, sa stii ce este iubirea si dupa poti avea cate vrei.

| Cristina_Stefan_1980 a răspuns:

O relatie incepe atunci cand esti pregatit. Nu conteaza asa mult varsta, dar nici de la varste pra 'fragede'. Trebuie sa incepi o relatie cu o persoana speciala si sa va acordati timp. Daca grabiti lucrurile nu cred ca o sa va placa prea mult. Trebuie sa ai o relatie cu persoana pe care o crezi cea mai potrivita si sa nu te grabesti in a lua concluzii. Succes! *