| Nala38 a întrebat:

Deci ma pricep foarte bine la desen, iar beste 3 ani o sa merg la un liceu de arte plastice si desen. Dar eu NU imi doresc asta! De cand eram mica imi doream sa devin veterinar, si i-am zis mamei si a inceput sa rada... Am incercat sa ii explic ca desenul e doar o placere de a mea, si ca nu vreau sa fac ceva legat e asta. Si chestia ca mama a vorbit cu una dintre cele mai bune profesoare de desen de la noi din judet si vrea sa ma deie si la cursuri... Eu stiu sa fac schite, oameni (stilul acela Manga), si animale, dar mama ice ca trebuie mai mult.

Am incercat sa ii explic cu frumosul, dar nu reusesc. Odata am inceput si sa plang ca nu vreau sa merg, si ca imi doresc sa ajut animalele.

I-am mai zis ca vreau mai incolo sa ma fac veterinar in alta tara si sa ajut animalele pe cale de disparitie si a zis "Da da, sigur".
Tata a zis ca nu ma obliga sa merg la liceul ila si imi tine apararea.

Cum pot sa o conving pe mama sa ma lase sa ma fac veterinar?

Funda.

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Si maica-mea, cand eram de varsta ta voia sa ma dea la un liceu la care nu voiam sa merg in ruptul capului pentru ca era mai slab. M-am tinut de capul ei ca vreau sa dau la un alt liceu, mai bun, dar la care ea nu avea incredere ca o sa iau examenul (pe atunci era admitere direct la liceul respectiv).
Metoda care a mers la mine a fost sa nu o slabesc deloc cu dorinta mea, asa ca in disperare de cauza, ea s-a dus sa vorbeasca cu diriginta mea si aceasta a convins-o pe maica-mea sa ma dea la liceul la care doresc eu. Asa si tu, vorbeste cu diriginta ta, spune-i ce iti doresti cu adevarat, pe mama ta nu o slabi cu ceea ce iti doresti si poate mama ta se va razgandi.
Daca nu exista si un plan B. Poti face acum ce doreste mama ta, si anume sa dai la liceul de arte plastice, iar in timpul liceului, sa te pregatesti personal temeinic, pentru facultatea de medicina veterinara, iar atunci vei fi major/a si vei da la ce facultate vei dori tu, fara sa iti mai poata impuna parintii ce drum sa iti alegi in viata. Acest plan va fi mai greu caci va trebui sa te pregatesti la biologie/chimie suplimentar, decat daca faci un liceu cu acest profil.
Succes si ma bucur pentru tine ca stii ce vrei in viata. Sunt putini copii care se gandesc de pe acum si stiu ce vor in viata.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Spune-i tatălui tau sa vorbească cu mama tasi sa ii explice ca asta e doar un hobby si ca tie iti plac animalele si preferi sa te faci veterinar.
Încearcă in continuare si încearcă de acum sa nu iti mai iasă desenele sa vada ca doar te pricepi cat de cat nu esti artist/a.
Mai spune-i ca nu este alegerea ei si a ta.

Sper ca te-am ajutat si ca o sa devii veterinar.

Daca reusesti in cele din urma sa îmi spui si mie si sa îmi scrii si cum.

| ivanhoe a răspuns:

E o problema destul de frecventa. Nu sunt de acord cu parintii sa le aleaga copiilor profesia.
In cazul tau e de preferat sa ajungi veterinar ( ca tot iti place ) iar desenul il poti practica in continuare ca hobby, sa zicem. Stai de vorba cu tatal tau mai pe indelete, poate va reusi el sa o induplece pe mama ta. Succes!

| mirea25 a răspuns:

Este viata ta si ar trebui sa faci ce iti place si ce iti doresti. Spune-i mamei tale ca desenul este felul tau in care te relaxezi, dar tu iti doresti sa te faci altceva. In plus mai ai timp sa te decizi si la fel si mama ta poate o sa te inteleaga. Eu iti urez numai succes in viata si de asemenea multa fericire!