| xxx8 a întrebat:

Salut tpu....este prima mea intrebare la care chiar am nevoie de un raspuns...deci sa incep..parinti mei sunt despartiti iar cand au facut asta eu nu am ales un anumit parinte si aman2 mi-au spus ca indiferent ce o sa aleg nu o sa conteze pentru ca o sa pot sa ii vizitez cand vreau si am ales-o pe mama doar ca eu in fiecare weekend merg la tatal meu (nu merg in timpul saptamani pentru ca sunt mai aproape de scoala cand stau la mama plus ca trebuie sa petrec timp si cu ea) iar de o vreme incoace tata a inceput sa ma injure de mama si sa strige la mine din orice motiv insemnificativ spunand ca eu nu l-am ales pe el ci pe mama dar la divort el cu gura lui mi-a spus ca nu conteaza ce aleg, eu eram mic nu stiam ce sa fac trecusem printru moment ff greu. Eu ce sa inteleg din situatia asta ca nu ma mai vrea si ca sa nu mai merg la el sa il las in pace voi ce credeti?
P.S chiar am nevoie de un raspuns la aceasta problema ca eu nu mai stiu cum sa procedez crying

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
La proces era nevoit să zică asta ca să nu te influenţeze. E normal că s-a simţit rănit că ai ales-o pe mama ta în locul lui. Încearcă să petreci mai mult timp cu el mai ales acum că e vacanţă, gen să stai o săptămână doar la el în care să-i arăţi cât de mult îl iubeşti: să-l iei în braţe, să-i spui că-l iubeşti, să fii cuminte, să-i pregăteşti mici surprize gen să faci curat într-o cameră sau să pregăteşti un mic dejun special pentru el şi ca un bun început, du-i un cadou făcut de tine de exemplu un desen cu tine şi cu el ca să vadă că indiferent dacă stai la el sau nu îl iubeşti la fel de mult.

| xxx8 explică (pentru Adry05):

Nu are rost am incercat sa petrec timpul cu el ...mam purtat frumos l-am ajutat si tot asa se poarta si spune ca daca nu imi convine sa plec la mama

| Adry05 a răspuns (pentru xxx8):

Atunci nu merită să-ţi mai baţi capul. Lasă-l în pace să te caute el şi dacă vine şi zice hai să dormi la mine îi spui că vi doar dacă se va purta frumos!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Da, cred că ar trebui să-l laşi în pace.
Aşteaptă până te va contacta el.
Nu are rost să suferi din cauza nimănui.
Pa-pa.

| ElenaSA a răspuns:

S-a simtit ranit, e adevarat, dar copilul are mai multa nevoie de mama pentru a fi si ingrijit. Mi se pare nepotrivit sa te injure si sa-ti reproseze un aspect care tine de o situatie asa de delicata. Poate ca dansul trece printr-un moment greu si are nevoie de timp sa-si revina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reaminteste-i ce ti-a spus la divort.
Apoi, nu te mai duce la el, pana cand nu te va cauta. Asa vezi daca iti simte lipsa si daca ii face placere prezenta ta!happy
Bafta!

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Incearca sai explici k erai mic cand ai decis si k oricum mergi la el in fiecare saptamana
P.S.:Incearca sal intelegi k si el sufera happy

| xxx8 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Pai chiar daca as fi fost trecut pe el tot asa las fi vizitat adica in mod egal ca si pe mama tocmai ca sa nu se supere vreunul pe mine si ei nu inteleg cat de greu imi este mie sa ma impart asa mai ales de sarbatori imi e cel mai greu sad

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru xxx8):

Nu poti descrie in cuvinte durerea ta dar macar poti incerca si apoi imi spui care a fost reactia lui cum a procedat ok?

| xxx8 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Pai nu e prima data cand se intampla asta dar acuma am simtit ca nu mai pot suporta aceasta situatie si daca vreau sa discut o sa zica,, si ce ai murit ca ti-am zis asa,, si eu raman pur si simplu fara cuvinte sau poate isi cere scuze dar degeaba pentru ca din nou o sa se ajunga la asta pentru ca sa mai intamplat in trecut nu 1 data nu de 2 ori ci de n ori si eu l-am iertat de fiecare data dar acum sunt dispus sa nu mai las de la mine si cand va avea nevoie de mine eu nu voi mai fi acolo pentru ca totusi sunt fiul lui si la batranete fiind despartit de mama eu il voi ingriji si ii voi asigura un trai comod dar la cum procedeaza cu mine nu stiu dar nu mai prea imi pasa de el

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru xxx8):

Ii poti spune:tata daca te mai comporti cu mine atunci cand ma vei cauta nu voi mai fi, tu mi-ai spus ca nu conteaza pe cine aleg dintre tine si mama dar vad k aceea indrumare era doar trecatoare

| xxx8 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri toate m-au ajutat sa ma gandesc mai mult la aceasta situatie prin care trec si de asta nu vreau sa dau funda nimanui pentru ca nu se poate da decat 1 funda si fiecare merita cate una si decat sa dau doar unuia mai bine nu dau nimanui

| Annyya a răspuns:

Buna! Cel mai bine e sa incerci sa vorbesti cu el, sa ii explici ca si el e important pentru tine, si sa ii reamintesti ce a spus la divort. Incearca sa il intelegi. Bafta!winking

| xxx8 explică (pentru Annyya):

Am incercat sa vorbesc cu el si crede-ma nu se poate nu vrea sa ma asculte zice,, sa tac dracului din gura,,

| Annyya a răspuns (pentru xxx8):

Poate ar trebui sa ii lasi putin timp, poate nu isi da seama ca greseste fata de tine. Oricum, imi pare rau sad

| EleSimoo a răspuns:

Poate nu recunoaste ce a zis pentru ca intre timp si-a schimbat parerea, probabil si-a dat seama ca ar fi vrut sa ramai cu el. Chiar daca spui ca iti e imposibil sa discuti cu el, incearca sa ii explici ca tii la amandoi in egala masura (daca e valabil) si ca ai ales-o pe mama pentru ca un copil are nevoie in special de mama.
Daca nu da rezultate, ai putea incerca sa te indepartezi o perioada de el sau sa vorbesti si cu mama ta.

| xxx8 explică (pentru EleSimoo):

Pai da dar am uitat sa spun ca desi sunt trecut in custodia mamei eu tot pe numele tatalui am ramas deci nu inteleg care e problema lui oricum o sa il las sa ma caute

| EleSimoo a răspuns (pentru xxx8):

Una e sa ai numele lui, alta e sa petreci majoritatea timpului cu el.

| Mytsaa a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai mergi la el o perioada pana cand isi va da seama ca a gresit si te va cauta el, te va ruga sa mergi sa-l vizitezihappy

| Kyou a răspuns:

Sa-ti spun ceva din experienta, nu ca a mea ar fi mai favorabila. In primul rand, nu-mi pasa despre cine e vorba, dar cu atat mai mult daca iti e parinte, daca te injura nu prea...formulare gresita! Incerc sa spun ca din modul in care se comporta si din ceea ce iti spune nu pare prea doritor sa aiba grija de tine, sa te ocroteasca, dar ce ar face daca ai locui cu el? Nu inteleg de ce suferi asa tare, prin urmare nu cred ca-ti inteleg situatia in mod complet. Fara suparare, imi pare rau daca gresesc, insa doar imi dau cu parerea, dar poate ti-a spus ca nu conteaza ce alegi pentru a-ti usura situatia si a nu te face sa te simti vinovat, iar undeva in sufletul lui spera sa-l alegi pe el. E si asta o posibilitate, dar tot nu inteleg ce-i cu injuraturile. Adica daca si-ar dori sa-ti fie aproape s-ar multumi cu putinui obtinut in urma divortului. Poate ar trebui sa vorbesti cu mama ta, de fapt mai mult ca sigur ca ar trebui sa-i spui si ei.Cati ani ai? Acum cat timp a avut loc divortul?

| xxx8 explică (pentru Kyou):

Pai nu conteaza ce am ales i-am spus pentru ca il vizitez asa de mult cum o vizitez si pe mama petrec la fel de mult timp cu el ca si cu mama si tot se poarta urat si ma injura

| 2008 a răspuns:

Salut,aminteste-i ce a spus la divort, vezi cum reactioneaza, orice ar fi tu nu ai nici o vina pentru problemele lor asa ca fii tare incearca sa discuti cu mama, un profesor, prieteni

| CrisaCriss a răspuns:

Buna!
si eu am parintii despartiti, dar de fiecare data cand am o problema, chiar si cu tata, vorbesc cu mama, lucru ce cred ca ar trebui sa il faci si tu.
Ea stie cel mai bine ce e de facut... tatal tau nu ar trebui sa reactioneze asa, ar trebui sa-i arati ca totusi il iubesti si pe el, iar daca situatia continua ar trebui sa porti o discutie cu el in care sa-i explici tot ceea ce simti.
Mult noroc!winking

| Andreea0smile a răspuns:

Hei! Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el despe problema ta si daca nu functioneaza sa nu mai vorbesti cu el o perioada pana isi va da seama ce
greseala a facut

| 15Larisa04 a răspuns:

Ar trebui, zic eu, sa ii reamintesti ce ti-a spus la divort. Vorbeste cu el si intreaba-l daca s-a intamplat ceva cu el de la un timp... Poate puteti rezolva. Daca nu merge asta, incearca sa stai un timp departe de el. Spune-i si mamei tale... s-ar putea sa iti spuna ca devine o influenta rea daca spui ca te injura. Sper ca te-am ajutat happy

| xxx8 explică (pentru 15Larisa04):

I-am spus asta si nu mai recunoasta spune ca eu mintcrying