| Petru12928 a întrebat:

Eu stau la curte și vecinii mei dau foc la lână de oaie și lucruri de ale lor, când bate vântul și tot fumul vine la noi în curte și ne afumă și mama de 54 de ani le-a spus să nu mai dea foc când bate vântul și vecinii când o văd pe mama în drum o huiduiesc. Ii spun niste cuvine urâte și nu poate ieși din casă că vine să facă scandal! Ce ar putea face în privința poliția?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta are dovezi, la ce-ai expus, poate sa-i dea in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si sa solicite daune morale.