| alexsterea16 a întrebat:

Ma numesc Sterea Alexandru si sunt in clasa a X-a. Am 16 ani.

Problema cu mine e ca nu stiu sa vorbesc cu fetele, sa ma bag in seama cu ele, sunt prea timid si nu stiu despre ce sa discut cu ele. Nu am avut nici o prietena pana acum din cauza asta. Ce sfaturi imi dati? Cum sa ma comport, cum sa vorbesc cu o fata?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Buna Alexandru. In primul rand te rog sa nu-ti mai dai datele tale pe niciun site si/sau pe retelele de socializare, nici nume, nici adresa sau scoala la care inveti etc.
Legat de problema ta, nu trebuie sa iti faci griji atata timp cat ai prieteni, chiar daca nu ai avut o prietena. Ai doar 16 ani si, cu ajutorului lui Dumnezeu, o viata intreaga inainte, deci timp berechet pentru fete. Fii tu insuti, asa cum stii si asa cu iti place sa fii. Ai de lucrat doar un pic la increderea de sine, dar si aceasta va veni odata cu varsta si cu realizarile in viata. Pe langa toate acestea, este obligatoriu sa respecti fetele/femeile, indiferent de statulul lor si sa nu alergi dupa ele. Asta nu inseamna ca trebuie sa te lasi manipulat de vreo "piti" sau sa nu fii cu fete, dar invata sa nu insisti la fetele care nu vor sa fie cu tine, dar nici sa le lasi cu ochii in soare, fara explicatii, pe cele care ar dori sa fie cu tine dar nu si tu cu ele.
Succes pe mai departe

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa nu mai fii timid. Ne atrage siguranta de sine. Invata sa ai incredere in tine pentru ca cu timiditatea vei avea doar de pierdut in viata. Daca nu te descurci pe cont propriu, mergi la un psiholog.

| Catalina1243 a răspuns:

Trebuie doar sa fii increzator in tine, sa fii pozitiv si sa te accepti asa cum esti tu! Nu conteaza daca te mai fastacesti putin in fata unei fete, din greseli inveti! Daca nu-i place de tine, next. Multa bafta happy

| Criss2007 a răspuns:

Doamne, gândești prea mult.
Efectiv incerca sa te apropii de o fata cu întrebări basic, de ex cat e ceasul, ii ceri pixu mai știu eu ce, și încerci să faci o conversație, nu e mare lucru. In mare contează doar sa nu spui vreo chiestie nașpa.