Întrebare recomandată | LaughingKarima a întrebat:

Parintii mei mi-au spus ca vor sa adopte iar eu nu stiu de ce, dar parca mi s-a format un nod in gat cand am aflat. Imi plac copiii, si intotdeauna am spus ca vreau un frate sau o sora mai mica, dar acum, parca nu imi mai suna asa de bine. Si eu sunt tot adoptata si stiu cat de ingrozitoare sunt orfelinatele, si mereu am spus ca o sa adopt si eu la un moment dat, ca sa scap macar un copil din acel loc. Dar acum, ma simt de parca am facut ceva rau si sunt pedepsita. Am ganduri rele, "nu ma mai iubesc?", "am facut ceva rau?","i-am dezamagit si acum vor pe cineva de care sa fie mandri?", stiu ca suna prostesc insa am aceste ganduri si nu pot scapa de ele. Cumva ma simt amenintata si nu imi place. O sa adopte oricum, dar daca sunt uitata? Daca nu voi mai fi importanta pentru ei? Nu stiu ce sa cred sau sa simt. Ma ajutati cu niste sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
| Dobre_Dana_1991 a răspuns:

NU te vor uita.TU si Copilul pe il vor adopta veti fi la fel.PArintii o sa va acorde atentie amndorura.IN plus cu un frate sau cu o sora mai mare sau mica care vine tot din orfelinat ai ce sa impartasesti.Nu te vei mai simiti singura.Dar iti dau un sfat vorbeste cu parintii tai si spune-le ce simti o sa te faca sa te simti mai bine.

| LaughingKarima explică (pentru Dobre_Dana_1991):

Multumesc mult pentru ajutorul dat, tie si tuturor care mi-au raspuns la intrebare. Am vorbit cu ei. Si am fost si cu ei la orfelinat sa vad pe cine vor sa adopte, o sa am 2 frati gemeni mai mari, care mi-au spus ca de abia asteptau sa ii adopte un cuplu cu o fiica, ca sa aiba grija de ea, mereu au vrut o sora mai mica. Scuze daca nu trebuia sa spun asta, dar m-ai ajutat cu un sfat asa ca m-am gandit ca poate ar trebui sa iti spun. Multumesc din nou.

| NOname a răspuns (pentru LaughingKarima):

O, doi fraţi mai mari? Felicitări! Norocoaso!

39 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Sa ai un frate sau sora e intotdeauna o binecuvantare.Ai cu cine impartasi bucurii, necazuzuri...Decat sa te gandesti ca ai facut ceva rau mai bine gandeste-te ca parintii au decis sa mai dea o sansa si altui copil.Amandoi veti fi la fel de importanti, si tu si el, ea veti fi parte a aceleasi familii.

| KodrutZ a răspuns:

Discuta cu ei deschis sau mergi frumos la un psiholog. Noi nu putem sa iti spunem decit ceea ce stii deja - oamenii au un suflet mare, nu or sa te uite, nu e din cauza ta, etc etc.

| Kaℓi a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri pentru ca inca un copil orfan nu o sa mai fie singur, ca o sa aiba, la fel ca si tine, o familie.

| RAY a răspuns:

E ceva normal sa te simti asa, dar gandeste-te ca vei avea pe cineva langa tine la greu, gandeste-te ca si tu esti ca persoana aia nu fi egoista si poarta-te frumos cu ea, hai sa fim seriosi un copil adoptat va ramane mereu ca fiind adoptat una e cand e copilu tau alta e cand e al altuia, bucurate ca ai parinti ca la stat e greu, aprecieaza ceea ce ai sau vei regreta cand numai vei avea

| RAY a răspuns:

Find un site romanesc banuiesc ca trebuie sa fie raspunsurile si intrebarile in limba romana, daca e engleza e mai ok admin intelege dar in suedeza nu, poate interpreta cum vrea el sau cum te raporteaza alti, numai vb ca cuvintele din suedeza in engleza au inteles diferit deci sunt asemanatoare asta e si in germana

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea,parintii tai sunt niste oameni EXTRAORDINARI!
Sa iei un sufletel de la casa de copii,sa-i oferi un camin,iubire e un lucru maret pe care nu oricine o face.Tu ai fost unul dinre copii norocosi!
In viitoarea ta sora vei gasi in primul rand o prietena,veti avea si voi mici secrete,o vei proteja,vei imparti ce ai cu ea, veti si sprijinul parintilor vostri la batranete.
Nu ai de ce sa te simti amentinta, pentru ca niste oameni cum sunt parintii tai, NU vor face niciodata difenta intre copii.

Tu invata bine la scola, fa-ti un viitor de care parintii tai sa fie mandri!

| MskDesign a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa stai linistita.Ca sa fii sigura cred ca ar trebui sa le vorbesti si sa le spui cat de mult ii iubesti.Nu cred ca fac rau sa adopte daca au aceasta posibilitate, luand in considerare situatia actuala din Romania.

| Croampa a răspuns:

Stiu ce vrei sa zici, tu consideri ca esti fericita si duci o viata frumoasa, si ai sentimentul ca ti-ar putea schimba viata total o persoana noua in familie, pai nu gandi la asta ca la o " pedeapsa", gandeste-te ca o noua experienta: sa ai un frate sau sora.

| Lawliet14 a răspuns:

Oricum vor face doar ce vor ei si nu e cazul ca tu sa plangi cat timp ei mai salveaza oarecum o viata. Ai putea incepe sa plangi tare, dar vrei tu asta? Vrei sa-i rapesti acelui copil viata la o sansa mai buna? In mod normal, eu daca as fi parinte si as decide ca vreau sa adopt un copil, nu l-as iubi pe cel existent mai putin.

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TiberiuFasole a răspuns:

Tu daca ai avea 4 copii cat de usor ti-ar fi sa stai cu ei? Si, daca te iubesc, e ca si un telefon, la inceput esti gen "WOW CE TARE!" si dupa il spargi, il arunci in pat toate chestiile. Te-ai obisnuit cu iubirea, si trebuie sa lasi si pe alt cineva sa se obisnuiasca. Si nu crede pana nu ai dovezi, nu ai dovezi ca te vor uita, ai tu cumva? E doar subconstientul tau, o parte din minte spune da, alta nu, exista si da in mintea ta, dar se pare ca tu nu vrei sa-l descoperi. Si nici nu ai dovezi ca vor adopta, i-ai intrebat?

| LaughingKarima explică (pentru TiberiuFasole):

Ai mei mi-au spus ca vor adopta, mai citeste o data intrebarea te rog. Stiu ca sunt egoista si ca trebuie sa las de la mine, dar tot ciudat ma simt in legatura cu asta.

| Happyjump a răspuns:

Daca vor Infia un alt copil nu inseamna ca tu nu vei mai fi la fel de importanta, bucura-te ca ai scapat din infern. Din moment ce si tu esti adoptată este un lucru perfect normal pentru parintii tai, nu e ca si cum ar fi parintii lui biologici (aia chiar ar fi o problema). Eu iti sugerez sa nu iti mai faci griji cu privire la parintii tai mai bine fa-ti griji pentru cum o sa va înțelegeti.

| Kyılε a răspuns:

Vor sa-ti aduca pe cineva care sa-ti tina companie.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu te stresa! Răspunsul îl găseşti în propria întrebare, îţi doreşti un frate, soră, adică tot pentru binele tău vor să o facă adopţia. În plus, gândeştete că ajutaţi un suflet nevinovat, iar fiindcă, din ce am înţeles ai fost la rândul tău în orfelinat, este un lucru de suflet şi pentru suflet. Aşa că alungă gândurile negative, o să fie OK!winking

| վፀiፀፀ a răspuns:

Nu trebuie sa te simti asa e ca si cum ar mai naste un copil. Ai sa vezi ca o sa te simti mult mai bine cand vei vedea zambetul pe chipul acelui copil si o sa fiti o familie mai mare, atata tot. Nu vor uita pe nimeni, te vor iubii la fel de mult ca si inainte. Nu trebuie sa faci nimic gresit ca sa isi doreasca inca un copil. Pur si simplu vor o familie mai mare. Poate iti este greu acum ca tu ai crescut sa vezi ca parintii tai mai vor un copil dar, cunosc multe familii care atunci cand vad ca copii lor au crescut, mai fac un copil pentru a-si amintii si de cel mare cand era copil. E greu pentru parinti sa-si vada copii mari si, ar trebui sa te bucurii ca vei avea un frate sau o sora, e cel mai frumos lucru.

| Neuronul a răspuns:

Din moment ce crezi că vei fi înlocuită, înseamnă că nu ai încredere în tine, nu-ţi cunoşti potenţialul.
Sau ştii că ai făcut nişte greşeli şi te simţi vinovată.
Lucrează mai mult la încrederea de sine.
Părinţii tăi vor să mai adopte un copil că să facă un bine! Nu ca să te înlocuiască.
Ştii ce înseamnă orfelinatele şi ştii ce bucurie simţi când în sfârşit îţi găseşti o familie.
Părinţii tăi vor doar să mai facă o bucurie unui copil.
Ai putea şi tu să îi susţii şi să fi o/un soră/frate bun/a.
Dar nu incerca să fi bun/ă cu viitorul membru al familiei de dragul părinţilor tăi.
Încearcă să fii un om bun pentru tine! iar apoi o să vezi că părinţii tăi vor fi mândri de tine.

| LaughingKarima explică (pentru Neuronul):

Stiu...stiu si tot asa ma simt, si nu imi place. Nu vreau raul nimanui si niciodata nu l-am vrut, si ba chiar as recomanda oricui sa adopte, insa ma simt ciudat, stiind ca nu voi mai fi singura la parinti. Simt ca imi pierd importanta si iubirea lor.

| Neuronul a răspuns (pentru LaughingKarima):

Atunci nu mai încerca să câştigi importanţa şi iubirea nimănui!
Încearcă doar să oferi mai mult.
Vei primii înapoi exact ceea ce oferi!
Dacă dăruieşti egoism, aia vei primii!
Dacă dăruieşti iubire şi înţelegere, la fel!

| KittyCats a răspuns (pentru LaughingKarima):

Nu gandi asa! Poate ca daca va fi mai mic/a la inceput ii vor acorda mai multa atentie, dar va vor iubi la fel de mult pe amandoi.

| HelloWorld00 a răspuns:

Mama mea m-a nascut la 40de ani pentru ca s-a gandit ca sora mea mai mare cu 2 ani sa nu ramana singura si sa creasca responsabil. Probabil parintii tai vor sa mai adopte un copil din acelasi motiv sau poate chiar din motivul pentru care tu esti decis/a sa adopti un copil cand vei fi adult.

| GeorgianaMdg a răspuns:

Poate doresc inca un copil cu care sa poti sta tot timpul. Cineva cu tare poti sta oricand ca sa nu te simti singur. Si eu am intrebat-o pe mama odata de ce a mai facut inca un copil si mi-a zis ca sa am cu cine sta oricand, la bine si la rau si sa am pe cineva in care pot avea incredere 100% happy Daca simti asta trebuie sa vorbesti deschis cu parintii tai ca sigur te vor intelege

| AnneMarrie0802 a răspuns:

Am avut prieteni care sunt adoptati si stiu cat de rau este acolo (vom merge marti in vizita)
Poate ca parintii tai adoptivi vor sa-ti dea pe cineva cu care sa te joci, cu care sa-ti petreci timpul.Un pont (fara suparare ) : daca parintii tai nu te-ar mai fi iubit, atunci te-ar fi dus pe tine acolo.Sunt foarte sigura ca ei te iubesc si vor sa te vada fericita. Poate ca ei n-au timpul necesar pentru a sta cu tine, si vor sa ai companie.winking
Si sper sa te intelegi bine cu noua sora/noul fratewinking
big grin

| RIPKarimaWinterLaughingKarima a răspuns:

Karima, iti cunosc parintii. Si stii si tu ca te iubesc mult nu? Chair daca adopta, nu te vor uita si vei fi la fel de importanta ca si fetita/baietelul pe care il vor adopta. Ba chiar vor fi mult mai mandrii de tine cand vor vedea ce multa grija ai de ea/el. Te cunosc, esti tu acum asa, dar tot ajungi sa te joci cu ei si sa ii iubesti.

| helentpu a răspuns:

Poate ca se gandesc si la tine, ca e greu sa fii singur la parinti. Nu cred, adica sigur nu o sa fii uitata. Daca te au adoptat, inseamna ca sunt oameni buni si sunt sigura ca te iubesc mult, doar...ei te au crescut, nu? Eu cred ca o sa fie bine si o sa ti placa, doar trebuie sa iti pui ordine in ganduri

| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Nu te vor uita, stai linstita chiar daca esti adoptata. Esti primul copil si intodeauna vei avea un loc de neinlocuit in sufletul lor.
Te pup :*
Fundita?

| AnnaSakamaki a răspuns:

Nu cred ca i-ai suparat cu ceva, dar cred ca vor sa mai faca o fapta buna si sa mai adopte un copil. Si nici nu cred ca o sa te uite. Pana la urma esti tot copilul lor. Daca mai adopta un copil poate nu te vei mai simti singura si vei cunoaste pe cineva care este ca tine, privind soarta.

| KittyCats a răspuns:

Nu crede asa ceva, cum sa-i dezamagesti?! Iti spun din experienta mea de sora mai mare(sora mea nu e adoptatasi si nici eu) ca vor sa adopte respectivul copil pentru tine, pentru a nu te simti singura.
P.S. Si eu gandeam la fel gand am auzit ca voi avea o sora, dar apoi m-am bucurat ca o am ca sora. Cred ca si tu te vei intelege cu ea sau cu el.
Numai bine!

| claraenicavalentina7000000 a răspuns:

Nu te ingrijora, nu vei fi uitat ci vei avea pe cineva cu care sa te joci, sa iti petreci timpul liber. Gndeste - te la ce este bine, nu la ce este rau.

| alin11alinutzu a răspuns:

Dtai linistita nu iai dezamagit poate au auzit ca iti doreti o sora sau un frate si din asta ori au vrut sa ai si tu o sora sau un frate ca sa ai cu cine sa vorbesti si sunt sigur ca pe tine tot te iubesc si din asta au vrut sa ai si tu un frate sau o sora sper ca te-am ajutat
P.S. nu leai dezamagit cu nimic sunt sigur

| oViDiU329 a răspuns:

Poate ca parintii tai au luat o decizie buna, in sensul ca poate o sa inveti sa apreciezi unele lucruri, ma refer ca atunci cand esti singur/singura totul e al tau si nu iti pasa de nimic dar atunci cand mai ai pe inca cineva inveti sa apreciezi valoarea lucrurilor si asta iti va prinde bine in viata...si eu sunt singur la parinti si stiu cum e, nu trebuie sa te simti uitata poate ca fac acest lucru ca sa te simti tu mai bine, sa te simti mai in largul tau cu inca cineva si sa poti comunica mai usor.Asta e parerea mea, sper sa-ti fi fost de ajutor happy

| andraaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Cum te cheama pe fb? laughing

| LaughingKarima explică (pentru andraaaaaaaaaaaaaa):

Vai! Karima Winter si la poza de profil e poza ce o am aici laughing