| luca1611 a întrebat:

problema mea este mai delicata puțin.
Deși pana la vârsta de 20 de ani nu am reușit sa ma atașez de vreo persoana atât de mult încât sa continuam acum cred ca asta vreau cu persoana actuala.
Persoana respectiva, pe ea, am cunoscut-o prin intermediul viitorului meu tata vitreg (urmând sa facă nunta cu mama in 2 luni) fiind nepoata dansului.
Deși știam amândoi ca vom devin in curând oficial doi verișori vitregi, din acea zi când ne-am cunoscut am continuat sa vorbim ...chiar mult. Am petrecut timp împreuna făcând chestii care nu prea contau ci conta ca eram impreuna.
Problema cred ca sta la mine, in mintea mea.
Ortodox nu știu ce problema ar fi împotriva noastră, legătura de sânge nu avem, deci problema sta între familiile noastre
Dacă sunteți părinți pe aici, voi cum ați fi reacționat întâmplându-se asta cu fata Dvs? Sau voi de aici cum ați fi reacționat in locul meu?
Menționez ca doar noi doi știm de toată chestia asta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce iti pasa de pareri daca stati bine impreuna? Nu aveti legaturi de sange. Nu vad unde e problema.In capul vostru, atat. Cineva tot e impotriva daca doreste chiar de ar fi fata din China dar asta nu trebuie sa te opreasca e viata ta.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Prin casatoria parintilor vostrii (fiecare parinte avand cate un copil dintr-o casatorie anterioara)ve-ti fi FRATI vitregi, nicidecum "verisori vitregi"! Chiar daca tu si fata nu sunteti "rude de sange", totusi biserica ortodoxa nu permite mariajul intre fratii vitregi ca rude prin alianta. O relatie sexuala intre tine si sora ta vitrega va fi considerata ca fiind una "bolnava" chiar de catre proprii vostrii parinti!

| luca1611 explică (pentru alessia5158):

E nepoata acestuia nu fiica?

| Adry05 a răspuns:

E nepoata pana la urma, nu sunteti prea apropiati nici prin alianta si nici rude d sange deci e ok

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt parinte, dar tot nu vad relevanta acestui lucru in problema ta!
Nu vad de altfel nici o problema sa ai o relatie cu nepoata tatalui vitreg, mai ales ca nu sunteti rude de sange!

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt parinte dar cred ca nu asta ar fi problema.
Daca ar fi ca fiul meu sa isi gaseasca pe cineva cu care sa formeze o relatie serioasa atata timp cat nu sunt neamuri (pentru ca nu sunteti rude de sange si nici macar indepartate) nu as avea o problema.Cred ca as fi mai atenta la comportamentul ei, la perspectivele de viitor, daca va iubiti si daca e o fata cuminte.

| sofisis a răspuns:

Sunt parinte. Sunteti majori, vaccinati si perfect straini din punct de vedere al rudeniei de sange. Deci...

| Elena9328 a răspuns:

Nu vad o problema

Răspuns utilizator avertizat