| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,problema mea este putin complicata,dar daca veti dori sa cititi si sa ma ajutati cu un sfat, voi fi recunoscator.
Totul a inceput in februarie cand am aflat ca am fost acceptat pentru Erasmus in Grecia, sa studiez la o facultate din Grecia pe o perioada de 6 luni.Am zis sa caut pe cineva de acolo pe facebook, sa imi spuna care sunt conditiile, etc.Regret si acum ziua in care am decis sa fac asta...
Am intrat in vorba cu o fata de la acea facultate si am tot vorbit cu ea pe fb pana cand am ajuns in orasul cu facultatea respectiva.Aici m-am intalnit la scoala fata in fata cu ea si a parut interesata de mine.Am mai stat vreo saptamana, timp in care ea ma invita in diverse locuri si venea unde eram eu.Mi-am facut curaj si i-am spus ca o plac si am intrebat-o daca vrea sa iesim undeva sa ne cunoastem mai bine.A zambit si a zis ca da.Situatia a evoluat oarecum in bine, dar niciodata nu o puteam scoate din grupul ei de prietene.Pana cand, intr-o zi cand am intrebat-o daca e intr-o relatie sau nu, am aflat ca a fost intr-o relatie de 5 ani si ca tocmai se despartise de tip cu cateva zile inainte sa vin eu.Mi-a zis vrajeli ca nu are chef de relatie,si ca sunt foarte bun si prietenos,ca nu o deranjeaza sa fim prieteni,dar nimic mai mult.
Eu,in loc sa ma opresc,am continuat inca doua luni dupa ea,spunandu-i inca de doua ori ca tin la ea,si am primit si de aceasta data refuzuri. Ultima data s-a enervat asa de rau incat a scornit o faza cu prietenii ei, cum ca ar avea gagic, doar ca sa scape de mine.De nervi am sters-o de la prieteni pe facebook si nu i-am mai vorbit cand o vedeam, am incercat sa o evit..Am aflat si ca nu are pe nimeni...
Am incercat sa trec peste, dar pur si simplu nu pot, deoarece m-am indragostit de ea si de clipele petrecute cu ea.Nu stiu ce sa fac in continuare, astept sfaturi..Recunosc ca greseala a fost si a mea,nu am incercat sa o sarut sau ceva mai mult,desi am avut destule sanse.Din cauza asta am alunecat in friend zone, si acum si mai rau, nici nu mai vorbeste cu mine

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

Din punctul meu de vedere singura greseala pe care ai facut-o este ca ai insistat sa fii cu ea desi a zis ca nu vrea asta. Tu ce ai face daca o fata ar sta mereu pe capul tau cum ai stat tu pe al ei?

3 răspunsuri:
| MineaIonutDaniel a răspuns:

Ideferata doare

| Roland22 a răspuns:

Mentionez ca am incercat si cu faza "indiferenta doare" acum doua luni, cand nu am bagat-o in seama dupa ce ne certasem, cam o saptamana.A venit ea la mine dupa.Insa acum nu mai stiu daca ii mai pasa

| alexandrastamate a răspuns:

Daca esti doar prieten cu o fata, dar vrei mai mult trebuie sa:
1.Ai grija sa nu te priveasca ca pe un pisicutz lesinat la picioarele ei. Privirea umila si plina de speranta, viteza warp in a-i rezolva ei problemele, lasand alte lucruri importante pe locul doi, iti vor aduce aprecierea ei pe moment, dar nu pe termen lung! In timp va observa ca esti in limba dupa ea, va profita si iti va pune stampila de milog! Deci din start trebuie sa fii "prietenul-barbat-adevarat", nu "prietenul sluga"! Nu intreba "cat de sus?" daca ea iti spune sa sari! Femeile nu respecta asta si cred ca nici barbatii! Pt cei care sunt in postura "prieten sluga" nu cred ca exista speranta!
2. Ai grija sa nu te priveasca ca pe o papusica asexuata. Nu vrei sa fii amicul ala care nu pare deloc interesat de sexul opus, pe care nu l-a vazut niciodata cu o fata si pe care nu si-l poate inchipui sarutand! Nu vrei sa fii tipul lame pe care nu l-a mai vrut nimeni! Cum sa nu fi acel amic? Arata interes fata de alte fete. Nu, nu-i cere sfatul cum sa o cuceresti pe alta in speranta ca o vei face geloasa. Tu stii cum sa cuceresti femei si singur! Spune-i pur si simplu: "Nu pot iesi astazi la suc. Ma intalnesc cu o tipa pe care am cunoscut-o ieri" Sau daca iesiti cu gasca in club, gaseste o tipa sexy in preajma, fixeaz-o pe aceea cu privirea si eventual du-te si agat-o! Orice femeie care a avut pana acum intreaga ta atentie va deveni geloasa la gandul ca acum o preferi pe alta! Chiar dc nu e prea convinsa ca te vrea! Oricum trebuie sa stie ca ai avut alte femei sau ca poti avea alte femei daca ele iti capteaza interesul!
3. Fa-i complimente! Inteligente si spontane.Dar nu te opri aici. Si bunicul poate face complimente, dar nu vrei sa fii in locul lui. Fii flirty! Daca se imbraca cu ceva nou spune pe un ton lejer "Iti sta bine cu bluza asta… esti sexy!" Priveste-o sugestiv in ochi! Orice compliment din care sa reiasa ca tu o admiri este bun, dar cele care te avantajeaza sunt cele din care reiese ca tu o gasesti atractiva, sexy, provocatoare, senzuala, incitanta! De fapt, exact cuvintele astea! Pentru ca spre latura asta vrei sa te indrepti. Vrei sa te vada ca pe un barbat! Vrei sa inteleaga ca o vezi ca pe o femeie! Si ca-ti place ce vezi.
Aceasta este cea mai importanta faza de tranzitie de la prietenie la iubit! Flirteaza, priveste-o o sec prea mult, priveste-o in ochi! Fa-o sa se intrebe "Ce e cu X? Mi se pare mie sau e interesat de mine?" Cel mai bine e sa nu-i oferi raspunsul imediat, o perioada scurta de incertitudine e aliatul tau.
4. Daca ai ocazia sa o inviti la un blues profita. Strange-o ca din intamplare foarte aproape! Vorbeste-i la ureche, priveste-o in ochi. Dar nu-i spune fix pix "te vreau", da-i de inteles, fa-o sa se intrebe.
5. Invit-o la un film sau la o piesa de teatru doar voi doi! La sfarsitul serii, cum mergeti voi discutand cele vazute, ia-o din intamplare de mana! Propune sa prelungiti seara la un suc! Plateste tu! Asta o sa o faca sa se intrebe "nu cumva asta e o intalnire?" pentru ca majoritatea barbatilor nu platesc consumatia amicelor. Daca nu vrea sa accepte, insisti. Spune-i ca este placerea ta. Te-ai simtit f bine in compania ei si-ti face placere. O conduci (obligatoriu) acasa. In fata blocului ii privesti sugestiv buzele si apoi ii zambesti ca un amic nevinovat, spui la revedere si pleci! In felulvasts te va vedea in alta ipostaza, adica cam cum esti tu cand iesi cu o femeie. Detaliile astea cu platitul si condusul acasa te vor face sa pari manly!
Daca o sarutai ori o speriai, ori o fortai sa ia o decizie.
6. Repeti punctul anterior intr-o forma sau alta. (Poate de mai multe ori). In timpul conversatiei spune-i ca in ultimul timp ai inceput sa o vezi in alta lumina, esti din ce in ce mai atras de ea, iti doresti din ce in ce mai mult sa-o saruti, etc. Poti chiar sa o intrebi daca ti se pare doar tie relatia voastra s-a schimbat putin, etc Nu incepe cu "nu am iubit pe nimeni cum te iubesc pe tine", nu te da gata cucerit, ci cucerit… in progress!
Deci iti recomand sa reiei legatura cu ea si sa incerci ce am scris mai sus