| ThePitPew a întrebat:

Salut TPU. Revin iarasi cu o intrebare care ma macina. Vreau sa stiu, de la persoane casatorite, cu copii, etc. Cum iti dai seama ca ai intalnit sufletul pereche? Cum va diferentiati unul de altul? As vrea mai multe detalii daca posibil.

Răspuns Câştigător
| AlexZoom96 a răspuns:

Salutare! Sufletul pereche vine de la sine, adica ce inseamna, inseamna ca sunteti genul unul altuia, inimile voastre se vor imbratisa cand voi va sarutati, si tot asa. Si eu mi am intalnit jumatatea in judetul IASI, si eu sunt din judetul Dambovita, sunt cca 400 km departare intre noi, am fost la ea cu trenul, am facut 6h pe drum chinuit.

| Jus7t a răspuns (pentru AlexZoom96):

Și voi v-ați căsătorit pana la urma?

| AlexZoom96 a răspuns (pentru Jus7t):

Nu, momentan suntem inca departe unul de celalalt, am fost la ea pe data de 31 ianuarie pana pe 05 februarie, [ ieri ], si, vrem sa ne mutam impreuna, acum sa vedem, momentan mai are cateva trebuiri de rezolvat acolo la ea cu spatele la spital si restul, si dupa o sa vina la mine.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie luat in seama ca, fiecare persoana are experienta proprie- si ca urmare si mod de gandire diferit.
O relatie de durata presupune sa stiti studia nevoile reciproc, sa discutati si sa rezolvati problemele pasnic, intre voi.
Orice problema se poate (si trebuie) rezolvata pe cale pasnica intr-o relatie!
Daca partenerul/a de viata este nerovs/nervoasa, atunci trebuie lasat(a) sa se calmeze. Doar atunci sa discutam problema, cand s-a calmat.
Nici o problema nu este atat de mare incat merita sa te ambalezi pentru ea. Cu cat esti mai lucid si calm, cuatat tepoti gandi mai limpede si sa gasesti rezolvare mai buna!

Neintelegerile nu au "gradatii". Ele pot fi cu incepere de la fleacuri pana la probleme existentiale.
Fiecare tip de neintelegere a existat inca si la altii si au gasit rezolvare. Unele pozitive, altele negative.
Totul depinde de care cale alegeti!

| ania a răspuns:

Nu exista suflete pereche, exista oameni care au calitati care te atrag si daca ateactia e reciproca ei se pot decide sa construiasca impreuna o relatie.

| RAY a răspuns:

Ne am cunoscut la un bar în 1941, era în timpul războiului, eram în Polonia fiind soldat german,ea era o roșcată frumoasa de origini ebraice, acolo ma întrebat de ce parte sunt? Știam poloneza,i-am spus ca de partea poloneza,ca sunt unul dintre cei care lupta pe ascuns,și ca am omorât un soldat german de purtam acele haine, am fugit sus când am auzit ca vin naziști, acolo am privit-o în ochii și parul ei fermecător mi-a cucerit inima,deși am mințito eu o iubeam,era iubirea aia chimica, instanta, am încercat sa fugim în Elveția cumva, problema era ca era evraica, pe ea o urau și polonezi, continuarea mai târziu

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-a placut teribil ca ai premiat taman un raspuns ce nu l-ai cerut, raspunsul unui tanar, care nu-i casatorit, nu a fost casatorit si nu se stie daca se va casatorii cu fata pe care abia a intalnit-o si a vazut-o 1 singura data.

Uite aici povestea lui:
https://www.tpu.ro/......-se-poate/

| ThePitPew explică (pentru Violleta2022):

A fost singurul raspuns care nu era penibil sau macar imi dadea un vag raspuns la intrebare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ThePitPew):

Se vede cat de imatur esti.
Pe viitor nu te mai grabii cu apreciatul si premiatul, fiindca apar si oamenii maturi, care iti pot da sfaturi nepretuite, adevarate, din experienta lor, demne de urmat, nu ce viseaza unii useri, ca in cazul de fata.

| ThePitPew explică (pentru Violleta2022):

Mersi de sfat.

| relian a răspuns:

Cum iti dai seama? Daca te atrage rau de tot,asta asa de la prima strigare,de la prima vedere,si pe el/ea la fel,atunci e de bine.

Suflete pereche is mai multe,nu-i doara una,sunt f multe persoane care ar putea sa fie ce tu intrebi,faptul ca nu le intilnesti tu,asta e alta poveste.
Deci este vorba de atractie,te atrage persoana ce este compatibila cutine cat mai mult,te atrage involuntar,nu tine de tine.

Detalii? lasa detaliile,trebuie sa simti chestia asta,nu so gandesti, nu sa o analizezi, nu sa o cauti, vine atunci cand o sa intilnesti persoana, dar nu o sa stii, o sa simti.

| Frank51 a răspuns:

Când partenerii se mulează unul după altul. Înveți micile chichițe și conviețuiești cu ele, chiar dacă nu îți convin ție. Oamenii nu sunt perfecți, nu există un cuplu perfect, decât în filme.

| KRlPTON a răspuns (pentru Frank51):

Poate exista dar tu nu ai niciun fel de experinta.
Ai facut o facultate profil electric si esti o nulitate in domeniul electricitatii.
Ai vazut 3 desene animate, doua filme si alea proaste si iti dai si tu cu parerea despre sufletul pereche.

| Frank51 a răspuns:

Pentru kripton
Nu știu cine ești, și nu simt deloc nevoia să îți dau vreo explicație, dar atunci când jignești fără vreun motiv anume mi se pare ridicol și nu pot decât să râd de tine, deoarece eu știu ce pot și știu unde o să ajung, nu mă rănești deloc, asta vreau să-ți aduc la cunoștință. Ca fapt divers am o relație serioasă și mă înțeleg foarte bine cu iubita mea. Nici ea nu este o nulitate, este anul 1 la master și este realizată deja din punct de vedere profesional. Cu privire la partea mea profesională, nu pot să mă pronunț, deoarece încă nu activez în domeniu, sunt an terminal, și urmează, încă nu m-am decis ce voi face, dar cel mai probabil merg pe design hardware, și în paralel voi face un master legat de asta happy

Ceea ce cu siguranță s-a întâmplat acum, este faptul că te-ai făcut de râs, și mai vreau să adaug că ești un om de joasă speță.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Frank51):

Kripton ala e idiotul de Xerxes cu al nu stiu catelea cont.

| Frank51 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Păi tu cum ți-ai dat seama? Și eu mi-am dat seama că este cineva cu încă un cont, dar nu că ar fi exact acel user, deoarece eu nu am nicio legătură cu nimeni.

Cu siguranță nu voi lăsa garda jos când cineva mă jignește, indiferent cine, pentru că nu este normal, nu ai cum să faci asta decât dacă ești un frustrat, bătut de soartă, și el asta este. happy

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Frank51):

Mi-am dat seama pentru ii cunosc stilul. Lasa comentarii jignitoare si apoi blocheaza, ca sa nu i se mai poata raspunde. Am impresia ca vrea sa-l ajunga pe Raizing la numarul de conturi.

| Legion7X a răspuns:

Nu există suflet pereche ci doar întelegeri, temperamente moi, iuți, sufletiste, comunicative, persoane cu spirit de trudă, darnice sau anumite compatibilitați prin idei și comportament cu persoana de relație, care poate aspira identic la aceva in aceeași măsură, sau pe un stil de a se completa unul pe celalalt.