| LosSantos12 a întrebat:

Sunt foarte trist.De cand am inceput liceul nu pot simti decat tristete si sentiment de vinovatie.In generala eram un copil mediocru spre bun cu note de 8-9, dar in liceu nu pot sa iau nici macar un 7.Sunt trist deoarece imi dezamagesc parintii pe zi ce trece.
Am vorbit cu ei si mi-au spus ca totul este in regula si ca si ei au dat de greu in clasa a 9-a si ca nu este nimic, dar eu simt ca ei sunt suparati pe mine si asta ma face si mai trist.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Tristetea nu e vesnica. Azi ploua, maine e soare... E de inteles sa ai sentimentul asta. Dar timpul aduce schimbari.

| SkyPilot a răspuns:

Asa a fost pentru cei mai multi dintre noi. Concentreaza-te pe materiile principale pentru ceea ce vrei sa faci in viata, incearca sa inveti mai mult si mai eficient. Dupa trimestrul urmator ai sa vzi ca ai sa obtii note ceva mai bune la acele materii. Incetul cu incetul vei lua note mai bune peste tot. Trebuie sa "rupi ghinionul" undeva, notele bune atrag alte note bune, profesorii se mai uita si pe la alte rubric cand iti dau o nota.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare deoarece m-am mutat la alta scoala (una de prestigiu). Nivelul este foarte ridicat si la matematica am numai note proaste.Insa fi optimist, asa e la inceput.Esti de-abia in clasa a noua si ai destul timp sa-ti indrepti notele.Trebuie sa lucrezi mai mult, intr-adevar, dar poate fi o motivatie faptul ca te simti vinovat.Cunosc pe cineva care in clasele a-9-a si a 10-a avea numai note de 4 insa s-a indreptat reusind sa ia o nota mare la bac si sa intre la o facultate buna asa ca nu e imposibil sa faci la fel. Poate fi un motiv si profilul pe care esti, la profil real e mai greu asa ca daca esti acolo, ti-as recomanda sa te duci la filologie sau ceva mai usor.Bafta!

| frostxtq a răspuns:

Parintii au vazut cum te simti si ai vorbit cu ei, nu ai de ce sa iti faci probleme. Ei te iubesc oricum ai fii, daca esti cuminte nu conteaza ca nu iei nota 10. La liceu e mai greu, oamenii sunt putin altfel. Da tot ce ai mai bun si nu te mai gandi la astfel de lucruri.

| Vi003 a răspuns:

Nu sunt suparati pe tine, sunt suparati pe situatia creata, probabil, se asteptau la mai mult din partea ta. Poate ca trebuia sa te orientezi spre un liceu cu mai putine pretentii: meditatii, copii care provin din medii sociale favorizate si care au cu ce sa se afiseze. Sau, acesta e nivelul tau, atata poti... Ai incercat sa-ti depasesti limitele prin (tot) ce faci? E un exercitiu bun pentru vacanta, propune-ti, spre exemplu, sa te culci la 22 si sa te trezesti la 5 ca sa inveti sau sa faci altceva care sa-ti foloseasca. Scrie pe o hartie glasata rosie "POT MAI MULT DACA VREAU!", pune-o la vedere si o sa vezi ca ceva se va schimba. Si eu mi-am facut un pomelnic de indemnuri pe care le citesc zilnic, ca pe-o rugaciune si sa stii ca functioneaza. Sa mai stii ca lupta cu tine insuti e cea ma grea lupta, dar trebuie s-o castigi. Succes pe mai departe si salutari parintilor tai!winking

| WholeWorldHelper a răspuns:

Bună.

Dacă ei au spus că totul este în regulă nu ai de ce să îți faci altă impresie. Bucură-te de tinerețea ta și nu ți-o pierde cu astfel de idei care îți strică buna dispoziție.

O zi frumoasă!

| portocale00 a răspuns:

In primul rand "mediocru" si "mediu" nu inseamna acelasi lucru! Mediocru inseamna foarte prost iar mediu inseamna mijlociu. In al doilea rand e normal ca la liceu sa iei note mai mici ca in gimnaziu! Incearca sa te obisnuiesti cu ideea asta si sa le explici si parintilor tai. Profesorii sunt mai severi iar masurile sunt mai drastice. Totusi, poate doar ti se pare tie ca parintii tai sunt nemulti. happy

| Ivanova a răspuns:

Nu te condamn, si eu sunt la fel, doar ca eu sunt in a 8 a ceea ce este si mai rau.Incearca sa gasesti metode de a te elibera sufleteste, poate ai o pasiune (desen, sport)încearcă sa o practici mai mult si ce te putea relaxa, tine un jurnal in care sa iti descarci mintea si sufletul sau ai putea ca toate sentimentele negative si gândurile triste sa le scrii pe o foaie de hârtie in care te ierti pe tine si sentimentele tale si ii dai foc. Cenusa o vei lua in mana si ii dai drumul afara, in aer.Incearca sa cauti lucruri frumoase in viata ta si încearcă sa fii optimist. Poti mereu sa te gandesti ca lucrurile astea dispar daca esti suficient de puternic si daca crezi in tine. Vorbeste cu cineva in care ai increder in afara de parintii tai si ii spui tot. Icearca sa iti gasesti prieteni, nu este obligatoriu si poti si sa plângi, este cel mai bun mod de are descarca.Cauta ajutor si la Dumnezeu, eu asa am facut spunandu-mi rugăciunea seara.Pentru ca esti intr-o perioada de început,schimba ceva in viata ta:haine noi,redecoreaza-ti dormitorul,tunde-te in altfel care iti sta bine,renunta la lucrurile care iti aduc amintiri urate, odihneste-te si nu uita sa zambesti, este cel mai important lucru:zambeste! astfel poti infrunta orice, te ce elibera de orice supărare si vei începe un nou capitol in viata ta si vei vedea ca si lucrurile se schimba si nu uita sa inveti mai bine, daca nu te descurci cere ajutorul sau roaga-i pe parinti sa iti plătească meditatii, si eu am facut lucrurile astea si m-au ajutat enorm.