| Basileu a întrebat:

Vorbesc de ceva vreme cu o fată de care involuntar am început să mă atașez. Toate lucrurile au fost ok până când am aflat din poveste în poveste că ea nu ar avea nevoie de o relație. Nu am întrebat-o și nici nu aș fi vrut pentru că știu că oricum era mult prea devreme, însă faptul că ea nu dorește așa ceva mă descurajează.
Mă întreb de multe ori : Atunci de ce ne vedem și stăm împreună și ne scriem mesaje dar tu de fapt nu ai gânduri serioase? Au fost momente frumoase, am și dormit la ea când a fost singura și am simțit că lucrurile merg oarecum bine. E mai retrasă și de fel la locul ei și a durat ceva până când să aibă încredere în mine să-mi spună lucruri, dar nu mă așteptam să-mi spună că ea nu vrea ceva serios. Toate semnele indicau și încă indica asta.
La un moment dat i-am spus că poate să mă caute și ea sau să-mi scrie și ea dacă vrem să ne vedem că mă simțeam prost deja să stabilesc eu toate, i-am spus că aș vrea să simt reciprocitate iar ea mi-a spus că poate ea nu este ce caut eu de fapt. Iarăși am rămas un pic uimit, cât de lejer îmi spunea lucruri care nah, îs oarecum greu de spus. Nu cred ca după atâta vreme tu nu te atașezi de mine și cu toate astea ai puterea să spui lucrurile astea.
I-am răspuns că nici eu nu caut ceva serios cu toate că doar eu știu cum mă simțeam. E un pic ciudat să știi că poți fi super cute și grijulie cu mine și să avem timp împreună, etc, iar când nu mai sunt cu tine sau nu te simți bine sau nah să fii așa hearthless.
Nu am presat pe nimeni, chiar i-am dat și îmi dau și mie timp pentru că nu-mi place să mă arunc în ceva doar de dragul de a avea. E adevărat că m-am atașat de ea, de aia cred că oarecum doare mai tare ce-mi spune însă nu mai știu ce să fac. Să încerc să mă detașez, cu toate că nu aș vrea să nu mai vorbesc cu ea. Am avut momente faine și parca nu-mi vine să le arunc pur și simplu.
Am uitat să menționez că tatăl ei este oarecum împotriva relațiilor, așa s-ar spune, s-au mai degrabă așa mi-a spus ea, deoarece are o soră mai mare care a avut mici conflicte. Pe lângă asta are vecini care ar putea-o învinovăți că umblă cu băieți, de aceea ne vedem doar spre seara + e de fel mai libertina și poate ar crede că dacă am ajunge să fim împreună i-aș fura libertatea sau nu știu...
Stăm la sat iar aici oamenii povestesc și sunt sigur că nu ar vrea să ajungă la urechile familiei sale că are prieten sau ceva sau poate încă dorește să aibă confirmare și de la alți băieți, deoarece poate din momentul în care ar avea relație serioasa băieții nu ar mai fi atât de drăguți cu ea.
Îs multe lucruri care pot fi.
Aștept niște păreri externe de la oameni care vad un pic altfel lucrurile, vreau să știu ce credeți că ar trebui să fac și cum să managerizez situația.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Sincer, daca ar fi sa fac abstract de povestea ta, mai exact de amintirile voastre, cum poate ar trebui sa faci si tu, as zice asa:

Fereste-te de persoanele care spun una, si fac alta.

Exact ca si in cazul tau, sunt multe intrebari, de ce, de ce, de ce...
Ce reiese de aici?
Ca ea e o persoana nesigura, care nu stie ce vrea, sau cel putin, nu stie ce vrea de la tine, iar asta poate fi chiar mult mai grav decat prima varianta.
Asta inseamna ca si o eventuala relatie cu ea va fi la fel de nesigura.
Azi poate fi cu tine, maine ii poate da fostul mesaj si ai primit block de la ea.

Ea nu este o persoana pe care sa te poti baza.

Am dat si eu de o situatie, poate asemanatoare.
Vorbind cu o tipa, mi-a zis tot ceva de genu, ca nu vrea o relatie, ca e prea mica, ca a mai avut o tentativa, dar nu a mers ca el nu o cauta, si ca i-a trecut ca nu mai are nimic cu el, si ca are lucruri mai bune de facut decat sa isi bata capul cu o realtie.
Ok, totul bine si frumos, am crezut-o pe cuvant, pana intr-o zi, cand, din neant imi da block laughing)
A cam trecut o saptamana, in care eram oarecum ofticat ca nu stiam de ce mi-a dat block, ma gandeam ca poate era geloasa ca imi comentase o alta tipa la poze, si cine stie ce scenarii isi facuse, intr-un fel, aveam o parere buna despre ea, daca mi-ar fi dat block din cauza asta, dar cand colo, ce sa vezi, respectiva fata inocenta care era prea mica de relatii, avea relatie laughing
Si in mod direct sau indirect, de asta s-a gandit ea sa-mi dea block.
Acum, adevarul nici eu nu-l stiu, totusi, imi pare cam exagerat sa-i dai block unui tip cu care vorbeai ca ti-ai facut relatie.
Fie ii era oarecum "sa se afiseze cu actualul in online" stiind ce minciuni mi-a zis.
Fie s-a gandit ca poate o sa-i dau mesaj si o bag la belele.
Fie actualul era gelos ca ii dau mesaje rolling on the floor)
Fie, s-a combinat cu fostul, si ii e oarecum sa recunoasca asta laughing
Si asa mai departe.

In concluzie, explicatia e clara:
De cele mai multe ori, daca o fata iti spune ca nu e pregatita de o relatie, cel mai probaibl asa e.
Nu e pregatita de o relatie, CU TINE!

10 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca intai de toate ar trebui să nu o mai cauti tu, sa te prefaci ca nu ai timp si sa astepti sa vezi daca te cauta ea. Daca tu o cauti mereu si o chemi si stai cu ea si etc poate se sperie putin si se simte cumva constrânse, daca are sentimente pentru tine iti va arata doar in momentul in care păstrezi distanță și ii arăți ca ii oferi spatiu.
Poate chiar nu este pregătită pentru o relație, dar tin sa cred ca de fapt nu vrea pentru ca esti tot timpul acolo si nu are nevoie de mai mult de atat.

| Basileu explică (pentru Freya1):

Ne vedem doar o data sau maxim de două ori pe săptămână.
Am avut mereu casual dating, adică relație dar fără a spune cineva că este. Am făcut și facem lucruri ca într-o relație dar nu oficial.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ai șanse mari să avansezi in relația cu ea. Trebuie să ai răbdare.

| armiaso a răspuns:

Friend Zoned! - e ca si cum ai cadea intr-un put fara telefon si scara si putul e pe varful unui munte.

ea nu te vrea ca relatie, ci doar ca prieten

| Basileu explică (pentru armiaso):

Nu cred ca este friendzone.
Facem lucruri ca într-o relație când ne vedem, însă nu e nimic oficial, nimic de care am fi căzut de acord.
Mi s-a părut un pic ciudat deoarece lucrurile mergeau într-o ordine bună, iar acum aflu că de fapt ceva ar retine-o să se dedice întru totul pentru mine.
Parca ar vrea să fie cu mine însă ii este firca de așa zisul 'legământ'

| Ale5184 a răspuns:

Cel mai probabil e indragostita de altul si din cauza asta nu vrea nimic cu tine. Distanțează-te putin de ea si nu ii mai da atat de multa atentie. Daca vede ca incepi sa te distantezi, fie va alerga spre tine, fie se va rupe si ea. Arata-i ca nu esti catelul ei care sare in ajutor de fiecare data cand are ea nevoie. Incearca sa o faci geloasa. Daca nici asa nu da niciun semn, rupe-te de ea. E toxic. Trec si eu prin asta si incerc sa urmez pasii de mai sus. Eu nu cred in asta cu "nu vreau nimic serios". Toată lumea vrea ceva serios, dar poate le este frica de ce s-ar putea intampla.
Succes.

| Basileu explică (pentru Ale5184):

Mersi frumos.
Ar trebui să încerc să nu mă mai gândesc la asta.

| Ale5184 a răspuns (pentru Basileu):

Aa, pai daca faceti totul ca intr-o relatie dar nu oficial, distanteaza-te cat mai repede. Tu ai sentimente si suferi, dar ea se distreaza fara conpromusuri. In mod normal, "prieteni cu beneficii" functioneaza doar daca niciunul nu vrea mai mult dar e evident ca tu vrei mai mult si nu are rost sa continui pentru ca te ranesti singur. Ii spui frumos ca nu mai poti continua asa, ca tu ai sentimente pentru ea si vrei mai mult si ca iti faci singur rau continuând. Spune-i ca ii intelegi situatia, ca ea nu vrea nimic serios, dar tu ai ajuns in punctul in care nu mai poti continu asa. Fie va dori sa fiti împreună, fie va renunța. Oricum ar fi, e cel mai bine pentru tine sa clarifici asta.

| Ralena a răspuns:

Nu vreau o relatie stabila la o fata se traduce prin: vreau pe altcineva, dar nu vreau sa pierd un prieten care este loial ca un animal de companie.
Nu ma lasa tata se traduce: vreau pe altcineva, dar vreau sa ramai langa mine ca prieten sau animal de companie.

| Basileu explică (pentru Ralena):

Cum am spus, prieteni nu știu dacă am fost.
Am fost ca într-o relație însă fără să admitem că suntem. Până când am auzit că cică nu ar vrea și mi-am dat seama că nu mai înțeleg nimic. Adică te comporți cu mine ca într-o relație, însă tu nu vrei.