| Herghelegiu a întrebat:

Salut tuturor, am o dilemă în ceea ce privește înălțimea, am o statură de 1, 62 la vârsta de 22 de ani, știu sunt mic de statura, dar asa sunt toți din familia mea, dar adesea primesc apropouri legate de chestia cu relațiile ca e greu pentru mine sa îmi fac o relație pentru că sunt văzut mic de statura.
Prin chestia asta pot sa spun ca ma descurajez.

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Nu pleca urechea la ce vorbeste lumea. Oricum, pana la urma tu iti doresti sa ai relatii cu oameni care te apreciaza pentru ceea ce esti, nu? Deci de ce te-ar interesa parerile celor pe care oricum nu iti doresti sa ii ai in viata mea? Fie ca vorbim despre prieteni, familie, eventuale iubite, niciunul dintre acesti oameni nu ar trebui sa aduca in discutie subiectul asta. Daca il aduc inseamna ca nu te respecta ca om. Ce conteaza ca ai 1.62. Pana la urma nici macar nu e o inaltime mica. Cum era daca doamne fereste nu aveai o mana sau un picior? Aia insemna ca nu te mai iubeste nimeni? Intaltimea ta e perfecta si incearca sa te focusezi pe oamenii pozitivi, nu pe aia care te ajuta sa dezvolti temeri si frustrari. O fata care te iubeste sau care vrea sa fie cu tine, o sa fie cu tine si daca ai 1.62 si daca o ai mica si daca esti gras si daca esti slab si daca esti sarac. Si astea nu sunt vorbe de incurajare. Fix asa e. Toate relatiile care sunt construite pe alte reguli sunt niste minciuni. Si toti oamenii care pretind ca relatiile functioneaza altfel, sunt candidatii perfecti pentru dezamagire. Plus ca daca vrei tu neaparat sa fii mai inalt decat partenera, sunt multe fete minione catre care poti sa iti indrepti atentia. Numai ca idee, sa stii ca inaltimea medie a barbatilor romani este sub 1.75. Si la femei scade cu 10 cm. Deci nu suntem un popor de cocostarci.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind cineva îți bate un apropo, spune - i doar atit: esențele tari se păstrează în sticlute mici.
Și vreo fata micuța care sa nu observe ca și tu ești mic, se va găsi în lumea asta și pentru tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am un vecin care-i mai mic decat tine (sufera de nanism) si are o prietena si vor sa se casatoreasca la anul.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, inaltimea ta a fost influentata de mostenirea genetica de la parintii tai si s-a incheiat in jurul varstei de 18-20 de ani.
(Cred ca tu esti cel mai in masura sa confirmi la ce varsta ti s-a oprit cresterea).

In ce privesc relatiile, nu-i greu deloc, fiindca sunt foarte multe fete micute de statura si sunt convinsa ca esti destul de sarmant, incat sa le faci curte si sa le convingi sa iasa cu tine.
Trebuie doar sa incerci, fara sa te descurajezi, ca nici ceilalti baietii nu reusesc din prima, cautand si incercand sa-si gasasca o fata cu care ar putea avea o relatie serioasa.

| sierra1 a răspuns:

Sunt fete pe măsura ta, grămadă!

| Mosotti a răspuns:

Si daca ai 1, 62 m ce? Asta esti tu, multi sunt asa, nu e nici o problema.
Si daca e greu sa faci o relatie, aia e, tot nu se poate schimba asta, o sa faci totusi relatie, sunt femei si de 1, 5 m si e ok pentru tine.
Mama, bunica mea au 1, 5 m, si era f bine, au avut barbati de 1, 6 m fara nici o problema.

Si sunt multe sub 1, 6 m.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai breh calm. Macar ai p*&a mare? Nu conteaza, bate apropouri celor care se mai iau de inaltimea ta ca o ai mai mare ca ei... happy

| Freya1 a răspuns:

Fiecare isi gaseste pe cineva potrivit lui.Nu toti suntem lungai si lungane.

| cristimihailov a răspuns:

Cu unele lucruri va trebui sa inveti sa traiesti. Gura lumii este unul din ele.

| SingleForOne a răspuns:

90% dintre toate fetele și femeile vor să aibă relații cu cineva care are caracter bun, atrăgător, știe să vorbească și să înțeleagă cum trebuie; mai ales dacă ai studiile finalizate, carnet de condus, mașină, job stabil, finanțe stabile, faci și sport, știi să gătești și să ai o viață sănătoasă și activa/amuzantă. Deci, înălțimea nu are nicio treabă, și după cum a spus GabiDumitrescu, dacă stai bine la acel departament, deja ești câștigat.

| geoconda a răspuns:

Încearcă să faci sport. Vezi ca sunt aplicații pentru creștere

| Danaella98 a răspuns:

Ca fată, având 1.58, m-aș întâlni cu unul de 1.62 pentru că nu vreau să-mi rup gâtul tot uitându-mă în sus la fața unuia înalt.☺️

| DydyHry a răspuns:

Gura lumii nici pământul nu o astupă! Toți avem complexe, dar nu trebuie sa te lași călcat în picioare! In ceea ce privește relațiile stai liniștit ca orice sac are petecul lui! Nu rămâi singur?