| dinu7 a întrebat:

am citit pe acest site un subiect postat de un baiat in in varsta de 17 ani in ceea ce priveste problema sensibilitatii barbatilor. Spun problema pentru ca o consider problema.
Am 30 de ani si pana la varsta aceasta am avut destule experiente din care am reusit sa imi fac o oarecare parere despre mine si despre cei ce imi seamana la caracter. Oarecare da, pentru ca nimeni nu se cunoaste in intregime.
Toate relatiile pe care le am avut au fost tratate cu respect si am facut tot posibilul ca persoana de langa mine sa se simta fericita, insa este destul de dificil sa faci pe cineva fericit atata timp cat tu nu esti fericit in ceea ce priveste acea relatie.
Nu imi este greu sa imi fac o relatie, nu imi este greu cu cineva pentru care nu simt sa zic asa o atractie fizica deosebita sau una de caracter emotional.
Sunt in pielea mea cum s-ar spune, insa acum intervine problema... de cele mai multe ori cand mi se aprind calcaiele pentru cineva o cam dau in bara. Tin sa precizez ca m-as cataloga ca fiind destul de selectiv insa nu am niste standarde ridicate, nu mai ridicate decat al prietenilor mei care pot avea ce isi doresc cum spunea baiatul de 17 ani.
In momentele respective constientizez ca devin prea agitat, prea obsedat si cu frica de nu a da gres, imi exprim totodata prea usor sentimentele si poate putin cam sufocant. Am impresia ca toate replicile sau gesturile pe care le fac in prezenta ei au fost anapoda, plus ca incerc sa aflu ceea ce simte ea pentru mine de cele mai multe ori chiar intreband asta.
Stiu, probabil a-ti spune ca este normal atata timp cat esti indragostit de cineva, insa cred ca la unele persoane in care ma includ, focul devine mai puternic si mai greu de controlat.
Ca o concluzie, in momentele acelea ma simt mult prea senzibil, timid si cu momente de romantism ne la timpul lor.
Fata se indeparteaza si eu raman cu gustul unei experiente din care ma amagesc ca am invatat ceva.
Multumesc, astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care pareri, stii foarte bine ce e de facut! Autocontrol! Ai 30 de ani, ai capacitatea de a regandi si controla fiecare gest sau cuvant inainte de a le face/zice. Femeilor le place misterul (in mintea lor orice mister ascunde ceva bun), rezuma-te la sarm. Evita discutiile despre sentimente, evita intrebarile indiscrete, evita dezvaluirile neinteresante (nimeni nu isi doreste cu adevarat sa afle ce iti place tie, o femeie vrea sa se simta bine in prezenta ta, atat. Ce face, face pentru ea). Fii sarmant, amuzant si putin superficial, atat. Orice dezvaluire a sentimentelor la inceput e perceputa de catre femei, chiar daca doar la nivel de subconstient, ca o dovada de slabiciune.

Desi sustin asta, femeilor nu le plac barbatii sensibili. Le place sa vada barbati sensibili, eventual sa si vorbeasca cu ei dar nu sa se implice intr-o relatie cu acestia.

6 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Daca nu merge cu romantismul, lauda-te ca ai fost promovat si ti-au marit salariul. Asta sigur o sa functioneze laughing Femeile (mai ales cele trecute de 20 de ani) sunt foarte practice.

| dinu7 explică (pentru Alcyon):

O sa cumpar un buchet mare de trandafiri si o sa ii las un bilet...,, cu un singur trandafir pe care ti-l daruiam pana acum nu imi puteam exprima adevarata dragoste pe care ti-o port insa acum o data cu marirea salariului dragostea mea sper sa fie clara'' da. e de luat in seama si imbin in acelasi timp practicul cu romantismul laughing

| Danysan a răspuns:

Tot ceea ce faci e Normal si Firesc dar trebuie sa iei in considerare ca si fata pentru care iti arati Dragostea cu atata patos sa fie genu Romantic.Nu te ajuta cu nimic daca tu esti Roamantic si ea uraste asta sau o plictisesc clipele de romantism pe care tu incerci sa i le pregatesti.Cel mai oki ar fi sa incerci sa vezi daca si ea e genu de fata Romantica si apoi sa incepi sa bagi Sentimente cat poti. Restu o sa vezi pe parcurs!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar ca firea nu mi-o pot schimba insa trebuie sa mai lucrez la controlul sentimentelor, momentul in care trebuie exprimate acestea si in primul rand o constientizare a faptului ca poate nu este persoana potrivita, deci inainte ar trebui sa ma asigur de asta.
Ar mai fi un motiv si faptul ca, dupa ce il faci pe celalalt foarte sigur ca te are, nu va mai fi la fel de interesat de perersoana ta.

| Florenta16 a răspuns:

Detaseaza-te. Este normal ca atunci cand te indragostesti de cineva, foarte puternic, sa fii un pic obsedat de persoana respectiva, sa iubesti cu patima, sa incerci sa dai tot ce e mai bun, dar incearca sa faci asta cu un pic de control si limita. Tuturor fetelor le place romantismul, si la asta sa nu renunti vreodata.
Cauta, sau mai bine asteapta, pentru ca in ciuda varstei tale, este o fata acolo exact ca si tine, care se va potrivi manusa cu tine. Nu dispera. Nu vei muri singur!

| narcisa2334 a răspuns:

" Am impresia ca toate replicile sau gesturile pe care le fac in prezenta ei au fost anapoda, plus ca incerc sa aflu ceea ce simte ea pentru mine de cele mai multe ori chiar intreband asta." aici reiese ca esti direct (este foarte bine), dar nesigur in unele momente. daca fata nu te intelege asta inseamna ca nu e potrivita pentru tine. nu regreta nimic din ce faci. daca faci totul din inima vei urma calea corecta. AI INCREDERE IN TINE, STIU CA POTI!