| NoFuckingName a întrebat:

Salut tuturor. Problema mea incepe asa: cu un an in urma tata a inceput a o insela pe mama.Noi am aflat iar el a inceput sa se distanteze mult fata de noi.Fratele meu in varsta de 8 ani a fost foarte speriat. De craciun,fiind la munca a sunat-o pe mama, cerand-usi scuze si spunand ca ne iubeste desii cu douo zile inainte a spus ca ne pareseste si ne plateste pensie alimentara. Totul a devenit frumos pana acum doua saptamani cand deodata s-a schmbat ca si comportament. Cu mine si cu mama mea nu vorbeste deloc desinu i-am facut nimic. Cu fratele meu se comporta rece dar totusi mai vorbeste. Nu stiim daca iar o inseala pe mama.Eu am bac-ul anul asta si sunt foarte afectat. Mama nu doreste sa divorteze pentru ca au 20 ani de casnicie si nu vrea lucrul acesta. Nici eu nu vreau pentru ca il iubesc in ciuda a tot ceea ce face. Ma doare sufletul sa vad ca e dispus sa ne dea cu piciorul. Astazi, fratele meu a intrebat de ce nu vorbeste cu mama si el a raspunstongueentru ca nu vreau. Multumesc celor care au avut rabdarea necesara sa citeasca. Ps:Tatal meu nici nu vrea sa auda de psihologi sau de preoti cand se comporta asa. Pps:ma poate ajuta cineva cu un sfat din inima sau cu o eventuala solutie? Exclus divortul. Multumesc inca odata!

Răspuns Câştigător
| marirafiq a răspuns:

BUNA! este pur si simplu afectat ce sa intanplat in trecut, nu poate sa o uite pe aceea persoana.a incercat de dragul vostru, dar ii este greu.va avea momente, din astea din cand in cand, isi va reveni singur.dar greu, voi incercati sa ii ocupati mereu timpu cu ceva, sa nu mai stea sa se gandeasca acolo...pe voi va iubeste asta e clar,pe toti,dar pur si simplu,cateodata vrea ceva nou,sita se invegheste,si barbati sunt barbati. spune-i mamei tale ca numai ea poate sa il faca sa fie ca inainte, pentru ca e femeie si il cunoaste de atata timp, spune-i sa fie intelegatoare, vorbe bune si dulci.nu sa stea bosumflata,sa tipe,sa nu faca mancare,sau eu mai ce,sa nu doarma separat sau chestiile din astea.un barbat,fuge de asa ceva,daca se intampla,va fi bine, dar ii trenuie putin timp lui, si voi sa aveti multa rabdare, toti trei, puteti salva casnicia mamei tale .....multa bafta, si tine minte, un barbat, ii trebuie multa afectiune, asta il tina aproape

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa ii lasi pe parinti sa isi rezolve problemele. Ei sunt inca un cuplu si intr-un cuplu nu este loc si de alte persoane.
Nu ai de unde sa stii ce s-a intamplat, poate amanta a vrut sa il lase, in momentul ala s-a intors la voi, iar peste cateva zile tipa s-a intors la el si i-a zis ca vor sa se impace, iar el a inceput sa fie din nou distant cu voi. Asta este doar un exemplu, nu zic ca asa s-a intamplata.
Tu poti incerca sa discuti cu el si sa ii spui ca atitudinea asta te afecteaza, la fel ca si pe fratele tau.
Insa restul depinde de parintii tai. Este de inteles ca nu vrei sa divorteze, incearca sa te gandesti si la mama ta. Ea este totusi umilita, este alegerea ei sa nu se desparta de el si are motivele ei, insa gandeste-te cum se simte sa ii gateasca, sa ii spele, sa aiba grija de un barbat care se distreaza cu altele si este dispus sa renunte la ea atat de usor. Banuiesc ca este oribil sa dormi in fiecare noapte alaturi de un barbat cu care ai stat atatia ani si deodata sa stii ca nu te mai iubeste si ca vine din patul altcuiva.
Chiar daca el are pe altcineva sau a avut si vrea sa divorteze, nu inseamna ca nu mai tine la voi. Chiar daca a spus ca va va da pensie alimentara, probabil ca o sa pastreze legatura si tot o sa aiba grija de voi.
Dupa cum spuneam tu nu prea ai cum sa influentezi decizia lor, lasa-i pe ei sa decida cum le este si lor mai bine, sunt convinsa ca oricare ar fi decizia lor, vor continua sa aiba grija de voi. Insa dupa cum spuneam poti incerca sa discuti cu el si sa ii spui ca atitudinea lui te supara si pe tine si pe fratele tau si ca voi nu i-ati gresit cu nimic. La urma urmei chiar daca s-a indragostit de alta femeie, chiar daca nu o mai vrea pe mama voastra, voi inca sunteti copiii lui si ca nu ar trebui sa va pedepseasca si pe voi pentru alegerea lui. Incearca sa discuti deschis despre lucrurile astea, fa-o mai mult ca o conversatie si nu ca o critica, poate se mai deschide si veti putea macar sa va intelegeti reciproc.

| pietrean a răspuns:

Popa sau psihologul, nu are ce sa-i faca.Asa ii apuca pe unii barbati, dupa o anumita varsta, sa mai calce pe alaturi.
Voi trebuie sa fiti alaturi de mama, voastra.Mai ales tu ca fata, dar si faptul ca esti mai mare, sa o incurarjezi, sa o sprijini sa nu cada moral.Sunt multe casnicii,in care,doi oameni, stau impreuna,doar asa,in virtutea inertiei,fara sa-i mai lege nimic.
Poate ar fi mai bun un divort, ca ati fi mai linistiti, dar, doar voi stiti care sunt problemele financiare, cat trebuie sa "impartiti" din avere.Eu cred, ca indiferenta ar fi cea mai buna arma.Dar, asta este sfatul meu, ca om din exterior.Doar voi stiti,cum este situatia in casa:daca stati toti la masa,daca tata are grija de voi(material, ca afectiv ma indoiesc), daca aduce banii in casa, daca participa la cheltuielile casei si cate si mai cate, care ar tine o familie inchegata.Eu una,nu as fi de acord cu divortul,doar din motivul,ca ar trebui sa aiba si el,o parte din "averea" pentru care,mai mult ca sigur, a muncit mama voastra!(Poate, doar in situatii extreme.)
Tu sa-ti vezi de scoala, ca doar asa o sa fie si mama mai linistita, sa-ti ajuti fratiorul sa inteleaga unele lucruri "de oameni mari".