| anonim_4396 a întrebat:

uite, ma simt ciudat.de fiecare data când vreau sa vorbesc cu cineva am emotii si stau in banca singur.vad pe ăstia mai smecheri si ma simt ciudat,de parca asi fi un...,si ei mai socializeaza cu mine,dar ziua urmatoare ma,,uita".va rog, spuneti-mi cum sa fiu mai sociabil si mai băgat in seama.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sangvinii sunt aceia care socializeaza foarte usor. Ei isi fac prieteni foarte usor si-i uita tot atat de usor precum i-au facut. Nu trebuie sa fii invidios pe ei, si nici sa te subestimezi. Toti oamenii au si calitati si defecte; si la fel si tu.
Noi tintem sa-i "cantarim" pe oameni dupa avantajele materiale, sociale; dar inaintea lui Dumnezeu bogatul (fie din punct de vedere financiar, fie ca are calitati si aptitudini superioare celorlalti) nu este vazut mai bine decat un sarac.
Biblia spune: "Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui" (Proverbe.19:22), si nu calitatile sau alte avantaje materiale sau sociale.
In privinta aceasta se potriveste o pilda a Mantuitorului "pentru unii care se incredeau in ei insisi ca sunt neprihaniti si dispretuiau pe ceilalti."
""Doi oameni s-au suit la Templu sa se roage; unul era fariseu, si altul vames.
Fariseul statea in picioare si a inceput sa se roage in sine astfel: "Dumnezeule, Iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni, hrapareti, nedrepti, preacurvari sau chiar ca vamesul acesta.
Vamesul statea departe si nu indraznea nici ochii sa si-i ridice spre cer; ci se batea in piept si zicea: "Dumnezeule, ai mila de mine, pacatosul!"
Eu va spun ca mai degraba omul acesta s-a coborat acasa socotit neprihanit decat celalalt. Caci oricine se inalta va fi smerit; si oricine se smereste va fi inaltat." (Luca.18:9,10,11,13,14)

Ai vazut ce a spus Domnul Isus? "Oricine se inalta va fi smerit; si oricine se smereste va fi inaltat." Si Dumnezeu nu minte. El ne-a binecuvantat pe toti cu daruri, talente. Va veni ziua cand ne va cere socoteala ce am facut cu ele -daca le-am folosit spre slava Lui sau spre slava noastra.
Vrei sa fii sociabil? Cere-I lui Dumnezeu aceasta. Starduieste-te sa inveti bine si sa raspunzi la ore. Lucrul acesta te va face sociabil. Cauta sa-L cunosti pe Dumnezeu, si vei fi fericit. In felul acesta te vei iubi pe tine, ii vei iubi pe oameni si pe Dumnezeu.

| awarepresent a răspuns (pentru anonimg):

Din punctul meu de vedere, debusolezi saracul baiat si il bagi in si mai multe filme de care nu are nevoie.

7 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Iesi prin oras, socializeaza mai mult cu diferiti oameni...totul vine de la sine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Awarepresent,eu am ales calea lui Dumnezeu.nu zic ca răspunsul tau este gresit dar primul pe care trebuie sa-l ai in minte este El.o sa iau toate răspunsurile si v-as fi dat la toți cate o funda.multumesc!

| kyliejenner a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu cineva cu care ai ceva in comun.

| BogdanDediu a răspuns:

Imbraca-te mai cool si atunci toti o sa socializeze cu tine nu te mai lasa influentat de cei din jur!

| Rainmaker a răspuns:

Esti o persoana introvertita.Nu-i ceva ce nu poate fi remediat.Incearca sa fii mai comunicativ.Arata-te interesat de discutiile lor, vezi care sunt domeniile lor preferate de discutie, informeaza-te cat mai mult despre aceste domenii si cu alte cuvinte, baga-i si baga-te mai mult in seama.Fii amabil cu ei si vei vedea ca lucrurile se vor rezolva de la sine.

| awarepresent a răspuns:

Matei, problema e ca tie iti e frica de parerea celorlalti. S-ar putea sa ma insel, dar daca asta e trebuie sa constientizezi niste lucruri.
Ca sa poti sa fii sociabil, ai nevoie de mai multa incredere in tine. Ca sa ai incredere in tine trebuie sa intelegi ca parerea celorlalti chiar nu conteaza happy.
Probabil ti-e teama sa nu te considere ciudat, sau sa nu te considere indeajuns de "cool" ..sau inteligent sau nici nu conteaza!
Problema e ca daca iti e teama de parerea sau reactia celorlalti iti creezi scenarii in cap. Daca spun asta, oare ce reactie or sa aiba? Oare o sa ma considere nustiucum?
Chestiile astea exista doar in mintea ta sub forma de ganduri.
In realitate, crede-ma ca esti ok happy. iti trebuie doar incredere.
Nimeni nu te considera in niciun fel doar ca tie iti e teama de eventuale reactii.
Reactii care nu exista decat in mintea ta.
Daca ai ceva de spus, o spui pur si simplu. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, vorbesti pur si simplu. nu trebuie sa-ti fie teama, tu esti ok, in realitate.
Lucrurile care NU te lasa sa fii sociabil se petrec doar in mintea ta, sunt ganduri, sunt povesti happy.
Daca existe persoane cu care vorbesti, asta inseamna ca esti sociabil. Faptul ca ai scris chestia asta aici, esti sociabil omule. Nu e nicio problema cu tine.
Trebuie sa nu te temi de parerea sau reactia celorlalti. Pana la urma, de ce trebuie sa depinda fericirea ta de ceilalti? Tu iti creezi micul tau univers.