| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, fara misto-uri si alte prostii. Eu am o problema de care nu pot trece, pe langa altele pe care le-am rezolvat (merg si la psiholog, dar asta nu stiu cum sa ii o zic). Vi se pare normal sentimentul, complexul de inferioritate? Voi aveti aceasta problema? Sunt un baiat mai scund de inaltime, am 1, 58 (nu se poate sa fac tratamente, si altele, asta e) si când ma întâlnesc cu colegii, baieti sau fete am un complex de inferioritate. Mi-am invins timiditatea aproape in totalitate, dar peste asta nu pot trece. Pe langa acest complex de inferioritate mai am o problema si cu fizicul, fizionomia, nu ma consider frumos, sexy man model. Cateodata sunt foarte trist, deprimat, ma simt inferior. Incerc sa trec peste astea, dar nu reusesc. Pe langa timiditate, gânduri negative mai poti trece, dar peste inaltime-aspect fizic nu. Asta sunt ceva ce se vad. As discuta-o si cu psihologul dar mi-e rusine sa intreb asa ceva, ea stie ca imi sunt rezolvate problemele care le-am avut. Cum sa intreb - cum ti se pare ca arat? Ce sanse imi dai? Sunt lucruri pe care nu le voi afla niciodata adevarul adevarat sincer, ci doar asa ca sa nu te supere, gen arati bine, esti ok. Cred ca orice s-ar zice si veti zice, fizicul si inaltimea unei persoane face totul in acest secol, mileniu. Asta e!

Multumesc si o zi frumoasa sa avetiwinking!

19 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu ai specificat varsta! Apoi trebuie sa stii ca nimeni nu e perfect.Se spune ca D-zeu a daruit fiecaruia ceva frumos, atragator.Nu e fizicul ok. dar poate esti inteligent, sufletist, altruist.Incearca in fata unei coli albe de hartie sa iti scrii calitatile si defectele.Scoate in evidenta ce-i frumos din tine, vezi partea plina a paharului.Stii ca optimismul e o calitate?

| cristi202 a răspuns:

Nu, nu fizicul si inaltimea unei persoane conteaza. Ci atitudinea sa. Eu am 2.02 m inaltime, mereu am fost cel mai inalt, inca din nastere. La scoala, eram si foarte slab, cind aveam 1, 96 aveam doar 66 de kg. Asta am rezolvat-o cumva mergind la sala. Insa tot nu eram scos din "paluga", "prajina" "doua bete infipte-n fund/aparat de mers pe drum", si altele, atit de la colegi, cit si de pe strada de la necunoscuti. Si la fata tot la fel aratam, incit nu ma baga nimeni, nici o fata in seama. Dar asta pentru ca si eu ma complexam foarte mult. Asta pina ce am citit o carte care vorbea despre atitudine, si despre cum sa treci de complexele de inferioritate. Am luat atitudine, m-am acceptat asa cum sunt, si lucrurile s-au schimbat radical. In acea perioada am terminat un seminar, si, cind ni s-au dat diplomele intr-un cadru festiv, din vreo 30 de persoane, pe linga aplauze a fost un tinar ce era foarte cunoscut care a primit si urale si la fel si... eu. Devenisem oarecum popular in mica comunitate in care imi petreceam cel mai adesea timpul. Abia atunci am inteles ce construisem - ca interiorul unui om conteaza mult mai mult decit exteriorul si ca modul in care te raportezi la ceilalti face mai mult decit arati.
Mai mult, sotia mea are 1, 50 m inaltime, si e singura diferenta notabila intre noi, altfle ne intelegem perfect, multi au vazut asta. Mai rid unii pe strada de noi, nu sunt altii dintre cunoscuti prea de acord (una din prietenile ei ne-a facut "nenea plop cu tanti dop"happy ), dar niciodata nu am avut probleme cind am mers impreuna pe undeva. Fiind noi insine, naturali, cel mai adesea diferenta de inaltime nici nu a fost observata, cit potrivirea dintre noi. Si, cu toate ca la fata nici azi nu consider ca arat bine, ea e o fiinta de o frumusete rara, multi baieti au dorit-o. Si nu m-a bagat in seama pentru cum arat, cit pentru ce sunt ca persoana.
Deci, nu privi la cum arati, cit la toate chestiile pozitive pe care le ai ca fiinta umana, nu se poate ca tu sa nu ai calitati. Intelegind ce calitati ai, vei capata valoare in ochii tai, si complexele se vor estompa. Si atunci si relatiile se vor schimba in bine, caci ele depind in mare masura de cum te raportezi tu la tine insuti.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nimeni nu este perfect si niti printi si printese, sa ne multumim ca suntem sanatosi.intregi si fara defecte de sanatate.
ar fi fost mai bine daca erai mai inalt, dar sa fi avut un alt defect di nastere sa zicem? asa cum fiecare pom isi are umbra lui, asa si tu vei fi apreciat si iubit de cineva care te va aprecia pentru ceea ce este omul din tine si nu fizicul tau.ce varsta ai? poate mai este timp sa te dezvolti.
acorda-ti incredere si gandeste pozitiv
O seara bunahappy

| KodrutZ a răspuns:

Asta cu sansele e o prostie pe care ti-o baga in cap societatea. Tu iti pui bariere si nimeni altul. Stiu destule cazuri de nasoi combinati cu super bunaciuni. Adevarul? Nasoii sint oameni foarte de treaba iar super bunaciunile au si ceva in cap cit sa ii aprecieze pentru ceea ce sint cu adevarat. Nu de alta, dar de la o virsta incolo nu o sa mai fii nici nasol, nici super bunaciune, ci OMUL ala cu care vrei sa imbatrinesti si sa crapi.
"Cred ca orice s-ar zice si veti zice, fizicul si inaltimea unei persoane face totul in acest secol, mileniu." Scoate-ti aberatia asta din cap.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa fi perfect ca sa fii placut atata timp cat ai prieteni nu trebuie sa iti faci griji.la nici unu nu ne convine cum aratam sau suntem dar daca alti ne accepta asa inseamna ca nu suntem chiar asa insuportabili.o sa iti faci o iubita si o sa realizezi ca cine te place te place asa cum esti, poti vb cu pshihologul sa ii spui ca ai acest complex si psihologul sigur te va ajuta si explica

| Felys a răspuns:

Uite si tu la adi minune,cati bani are si cat de mic e, de aia nu mai poate el ca e jumate de buletin, face bani tiganul nenumarati, nu conteaza cum arati ci de cum esti in stare sa te descurci in viata, crezi ca daca ai 2 metrii si mintea cat a unei gaini esti mai fericit, sa fim seriosi, pune-ti mintea la contributie si progreaseaza in ceea ce esti tu priceput

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cate probleme am cred ca niciodata nu voi reusi sa i le zic cuiva toate. Si la psiholog am reusit sa merg, sa rezolv unele probleme dar nu se pot toate. Ea crede ca aproape problemele mele s-au terminat, dar de fapt nu e asa sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar la varsta ta aspectul conteaza mult. De la o anumita varsta incepi intelegi ca sunt lucruri infinit mai importante decat aspectul. Vei depasi complexul de inferioritate in timp, cand vei incepe sa ai adevarate probleme si nu chestii care tin exclusiv de superficialitate si aparente.

Psihologul de aceea se afla acolo, ca sa iti ofere serviciile. Cand te duci la medic iti este rusine sa-i spui ce te doare? Psihologul e acelasi lucru, o persoana pe care o platesti ca sa iti ofere un serviciu, in schimb. Spune-i ce ai pe suflet fara teama de a fi judecat, asta ii este meseria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce se intampla : Cateodata ma vad egal cu altii la inaltime, cateodata nu. Acest complex cred ca ma va ucide. Eu sunt cel mai mic dintre cei mici. Ce viata cruda... nu puteam avea si eu 1.60 macar? Chiar asa ticaloasa e viata?

| Celentano1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai tu, de spui ca esti foarte scund?

| slenderica a răspuns:

Nu te speria, chair daca toata lumea o sa aiba asteptari inalte de la tine o sa invete sa aprecieze lucrurile mici. adica pe tine. badumts.
Stii care e avantajul in a fi scund? Niciunul. Mereu o sa fie hainele mai ieftine ca le cumperi de la copii. Poti sa iti faci hamac intre 2 bonsai.
Atunci cand iti vorbeste lumea de sus(adica mereu) poti sa fugi printre picioarele lor sa te ascunzi.

| Somebodyღ a răspuns:

Cu siguranta inaltimea e infima in fata altor aspecte ale vietii. Latura exterioara din puncrul meu de vedere nu reprezinta nici jumatatea din ceea ce ar trebui sa conteze cu adevarat. Si eu traiesc inca cu principii, demodate astazi, dar nu-mi pasa. Imi place sa cred ca sufletul si caracterul uman sunt primordiale si ma voi ghida mereu dupa asta. Important pentru noi este sa ne gasim oamenii care sa ne cunoasca ca valoare morala si ca spirit, nu ca infatisare happy

| EvelynAlexandra98 a răspuns:

Toti avem probleme de genul. Eu am suferit foarte mult, ani de zile din cauza acneei. thinking E oribila. Colegii ma strigau "Acnes", desi eu nu aveam nici o vina ca aveam problema asta. Uite cum sta treaba, -experienta personala-, ai doua variante, cea mai simpla, nu trebuie sa iti pese ca esti scund. Aveam un coleg de 1, 30 si el se plangea? Nu. Nu-i pasa. Pana la urma conteaza ce e in interior. Cand o iesi cu o fata, nu o sa vorbiti de muschi si ce frumosi sunt baietii inalti, sure not. O sa vorbiti de ce e in cap, nu de fizic. Fizicul oricum se deterioreaza. Acum, a doua metoda, uita-te in jur, toti au defecte, dar cum ziceam, nu le pasa. Putem trai cu ele. Ele ne dau farmecul. Daca toti am fi perfecti de ce ne-am mai plange? Cum ne-am distinge? Si oricum, nu trebuie sa ai doi metri pentru a fi om, trebuie sa gandesti rational si sa realizezi ce e bine pentru tine. Iti faci prea multe griji, zic eu. thinking Cand o sa te insori, nimanui n-o sa-i mai pese. Stai linistit. Toate trec. whistling

| dellu a răspuns:

Psihologului trebuie sa ii descrii sentimentul de inferioritate pe care il dezvolti din cauza aspectului. Cu ajutorul lui, si cu determinare personala, trebuie sa ajungi sa te accepti asa cum esti. Ia timp sa ajungi sa te iubesti, dar nu este imposibil, mai ales cu ajutorul unui psiholog. Incearca sa te concentrezi pe aspectele care iti plac la tine. Poate iti plac ochii tai, forma nasului, parul, picioarele, etc. Si mai este si o atitudine de a aborda lucrurile, stii cum se spune 'fake it 'til you make it'. Incearca uneori sa pretinzi ca esti confident, chiar daca nu esti. Joaca rolul unei persoane cu incredere de sine, si vezi ce efecte are. Mult succes happy!

| Mahima a răspuns:

Ei bine, draga studentule, fizicul nu e decat o carcasa.E adevarat ca prima oara ne simtim atrasi de infatisare, dar mai apoi lucrurile se schimba.Ce faci cu un sexy man model daca atunci cand deschide gura iti vine sa-l pocnesti? Eu una nu as putea supravietui langa un barbat pe care ar trebui sa il cenzurez in permanenta.Si daca nu esti asa inalt, asa aratos nu conteaza. Exploteaza-ti celelalte calitati, pune-le pe acelea in evidenta. Poate detii umor, poate esti spiritual, o buna companie.Acest trup ti-a fost dat, oare iti vei petrece restul vietii simtindu-te inferior? Te asigur ca nimeni nu e mai bun sau mai destept decat tine.Scoate-ti asta din minte! Daca nu faci asta iti vei petrece cei mai frumosi ani in tristete si dezamagire.Tu esti singurul care poate face din existenta ta una frumoasa.O fata cu ceva minte va cauta un barbat langa care sa poata cladi ceva, langa care sa se simta in siguranta, care sa o accepte cum este ea. Pune in balanta si spune-mi:daca esti optimist si traiesti din plin ce pierzi? Sau daca esti pesimist si cu complexe ce pierzi? Teoria e usoara, stiu asta.Si eu am avut complexul asta, dar incerc mereu sa nu mai revin la el.Bafta!

| MrNobodyy a răspuns:

Deja, ai trecut. Dacă ai reuşit să spui aici această problemă poţi să spui şi la o singură persoană. Gândeşte-te că şi aici sunt oameni care au citit ce ai scris. e.e *** Logic

| TheTrooper a răspuns:

Am 15 ani, sunt fata si si eu am 1.58.
Eu am primit de-a lungul timpului de la prietenii mei cei mai buni multe porecle ( Strumfii, Anna de buzunar, my little pony, junior, cookie varianta de android 4.0 laughing )
Incearca sa nu te gandesti la cum arati. happy
Toti avem defectele noastre.
Eu sunt scunda, desi sustin ca am intaltimea potrivita laughing
Nici sa fii prea inalt nu e bine.
Incearca sa fii pozitiv, sa vezi mereu partea plina a paharuluiwinking

Sper ca te-am ajutat :*

| At_AtTy_2000 a răspuns:

Ce clasa esti? Eu sunt a VIII-a si am tot 1.58 si nu imi e rusine dar o sa mai cresc pentru ca baietii in general cresc pana la 18 ani sau chiar mai mult deci asteapta si o sa mai cresti.Si despre aspectul fizic ca nu ai patratele nu te apuca de pe acum de sala ca sa o sa ramai, in schimb poti sa faci flotari si abdomene. Sper ca te-am ajutat.