| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce faceti de Craciun si de Revelion? Eu sincer de vreo 10 ani m-am saturat de aceeasi monotonie, plictisala, aceeasi placa care parca nu se mai termina, e fara sfarsit. M-am saturat! M-am saturat ca an de an de sarbatori si Revelion sa stau doar cu parintii, acelasi lucru, vorba aceea,, ca pensionari". Tata e plictisit de tot si toate, i se rupe nu are chef de musafiri si nici sa mearga undeva. De fiecare data ne certam pe acest subiect cand vine Craciunul si Revelioul. Anul trecut Revelionul am crezut ca e sinucidere curata asa plictisitor a fost. M-am saturat la limitarea,, mergem la bunici in prima si a doua zi de Craciun si de Anul Nou si gata". Mama ar merge, ar face altceva, dar nu are cum si mai nou s-a saturat si ea. Nu mai rezist asa, sincer. Va intrebati poate de mine : eu sunt o fire mai timida, linistita as merge undeva dar nu am cu cine! Nu am prietena, prieteni nu am si colegii toti pleaca acasa la ei (suntem studenti). M-as schimba, as face ceva nou, vreau, dar nu am cum si cu cine.
Nu mai inteleg nimic, spuneti-mi asa e si la voi Craciunul si Revelionul sau ce naiba se intampla?!?

O zi buna!

9 răspunsuri:
| Scherimuvi a răspuns:

Salut. Si eu sunt student in anul II la informatica. Eu dintotdeauna de cand ma stiu exact ceea ce ai spus tu se intampla si la mine.
Sa-ti explic de ce se intampla asa, iar pentru asta nu trebuie sa dai vina pe parintii tai, respectiv tatal tau.
Ei au o bariera invizibila ce au prins-o din regimul comunist, asta se poate vedea de black friday, parca sunt niste oameni bolnavi fara minte.
Ei au acea senzatie impusa de comunism de a avea si a fi siguri ca au pentru ca este posibil sa nu mai aiba.
Un alt factor ce implica aceasta monotonie este rahatul de televiziune. O vad pe maica-mea in fiecare seara cum sta intinsa-n pat si se uita la emisiuni de rahat cum ar fi "La Maruta", "Vorbeste lumea(parca)" si multe show-uri de rahat cum este "Wow Biz", " Rumanii au talent", " Vocea Romaniei", etc. Frate spui ca este un zombi fara creier, la fel se intampla cu taica-meu si cu sora mea. Atunci cand urmaresti o emisiune, am observat la parintii mei ca nu mai sunt constienti, creierul nu mai gandeste ci pur si simplu stau si priveste, asculta ceea ce li se da, si uite asa intra mesajele de **** in subconstient iar dupa o luna de urmarit show-uri la televizor te trezesti ca esti mai prost ca o cioara.
Ceea ce ai spus tu se potriveste caracteristicilor mele, nici eu nu am prietena si nici prieten, dar nu sunt timid. Eu nu vorbesc cu nimeni la facultate, nimeni nu stie absolut nimic despre mine.
Intrebarea este: Cine te tine langa ei? Iti este frica ca se vor supara? De ce taci din gura si nu-i spui lui taica-tau ca te simti gol de sarbatori?
Ca nu simti nimic, ca parca nu vin sarbatorile.
Sincer, as dori sa am un prieten ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Scherimuvi):

Imi pare rau ca si tu esti in situatia mea. Crezi ca nu i-am spus? Crezi ca nu sunt certuri? Dar ce se rezolva? E ca la tv : discutii, certuri cateva ore si in final. nu s-a rezolvat nimic. Eu sunt mai familist, imi place sa merg la rude, neamuri, prieteni, colegi sau sa vina ei la noi. Lucrurile astea era in trecut, intr-un trecut pierdut. asta e. sa vedem sfarsitul asta de an ce ne/imi rezerva.

| anonim_4396 explică (pentru Scherimuvi):

Noroc ca exista Facebook, sms-uri, telefoane ca macar atat. De nu ar fi nici astea asta e, ne multumim cu ce avem daca viata, soarta sau cine in viata asta, nu ne ofera mai mult. Ce sa facem?

| Divy a răspuns (pentru Scherimuvi):

O frate cum te simți? Parcă sunteți totț din aceiași oală.
Și eu mă asemân cu tine la unele lucruri.
"Eu nu vorbesc cu nimeni la facultate, nimeni nu stie absolut nimic despre mine." Nici eu nu vorbesc în general, iar dacă vorbesc mă axez pe cursuri sau tot ce ține de facultate mai exact la subiect sau chestii banale happy

| R0R0 a răspuns:

Eu petrec Craciunul si Revelionul in familie. Parintii mei tot timpul sunt ocupati, chiar si plecati de acasa.Asa ca sunt extraordinar de fericita ca putem petrece timp impreuna.

| OoBunnyoO a răspuns:

In anul asta nu cred ca ai ce sa faci, pentru ca este destul de tarziu. Cu tatal tau, nu cred ca ai prea mari sanse sa schimbi ceva. El are rutina asta de foarte multi ani si chiar nu cred ca ai sanse sa i-o schimbi.

Insa, pe viitor incearca sa iti faci cativa prieteni. Nu multi. Poti cauta pe cineva din oras care nu pleaca acasa de sarbatori.

Eu nu am mai facut Revelionul cu ai mei cred ca de la vreo 15 ani, dar nu l-am facut niciodata in club. In primii ani i-am facut la o colega din scoala generala, unde ne adunam mai multi. Iar mai tarziu l-am petrecut cu prietenii din liceu. Ba ne adunam la fel, la cineva acasa, depinde cui ii plecau parintii, laughing ba am mers la munte, unde inchiriam o pensiune, pentru ca mergeam, de regula intr-un grup destul de mare. Si cred ca intr-un singur an, la facultate, l-am facut la un camin la o prietena, unde s-au adunat toti studentii care nu au plecat acasa de sarbatori. Nu o cunosteam decat pe ea, dar a fost misto.

Insa sunt o gramada de optiuni, din care poti alege.

Eu, de regula, am fost invitata, dar poti si tu sa intrebi cativa colegi cu care, sa zicem ca, vorbesti ocazional. Si pe mine ma intrebau persoane pe unde ma duc si de regula le luam cu mine, daca nu era o petrecere mai "privata" intre prieteni apropiati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca crezi ca la tine e plictisitor si trist ca nu iti place ca nu petreci sau nu poti sa petreci niste evenimente ca 90% din populatie ai probleme la mansarda.

Gandeste-te la tinerii de la clubul Colectiv ce sarbatori au ei si familiile lor acum!

Fii multumit ca ii ai pe cei dragi in viata si ca esti sanatos si ca probabil nu va lipseste esentialul.

| Lexi2104 a răspuns:

Bina.Uite si eu am exact aceeasi problema ca si tine.Eu am17 ani si nu am de ales. Obligat_fortat trebuie sa stau acasa cu ei si sa ma uit la tv la aceleasi emisiuni si sa mancam aceeasi mancare. Apoi tata se culca si trebuie sa ne culcam si noi pentru ca nu poate sa se odihneasca in galagie.Nu pot nici sa merg cu prietenii undeva pentru ca nu ma lasa.E groaznic

| anonim_4396 explică (pentru Lexi2104):

Imi pare rau... sad