| Andreiu68 a întrebat:

Vreau o lamurire ceva, nu stiu. Am aproape 18 ani fara o luna si eu pot sta afara pana la ora 21:45 maxim pana la 22:00; daca am depasit ora asta deva ma cert cu parintii. Daca e 22:20 cam asa primes mesaj de la mama gen:,, Tu chiar esti nesimtit..nu mai vii acasa? Iti ei lumea in cap, maine daca la 21:00 nu esti in casa ti-o ei." In seara asta Stateam pe facebook si pe la 00:50 a facut un baiat din cartier live le facebook, el mai era cu inca 5 baieti si o fata( 1 baiat avea 18ani ce-l care a facut live, 1 baiat avea 15ani si restul 14, iar fata avea 14ani. Dupa au primit comuri de la 2 baieti din cartier ( au 15ani baietii) ca vor sa vina si ei afara si sa ii astepte in locul X. In 3-4 min au venit si acei baieti... Dece ei stau afara pana la 12-1 noaptea? Vreau sa stau si eu, am 18ani de acuma,nu beau, nu fumez sau alte prostii. Parintii imi stiu anturajul. Acei prieteni au parinti, nu sunt asape strada de capu lor.Ma gandesc ca nu o sa ajung niciodata sa stau afara pana la 1-2 noaptea. Anu asta trec clasa a-12-a-vine bacu', iar mama si tata vor ca imediat ce iau bacul sa ma angajez, in strainatate la niste rude. Dece parintii mei sunt asa ..nustiu cum. Nu am avut probleme cu politia, cu baietii sau cu alte prostii. daca aveam ceva probleme si faceam prostii mai intelegeam ca trebuie sa ma tina mai asa din scurt, da pana acuma nu i-am deranjat/dezamagit cu nimica..As putea sa schimb situatia? Cand se face 21:45 prietenii stiu ca trebuie sa plec acasa si imi spun:,, gata acasa, ca mardeala daca nu te duci acuma" si mai multe si eu ma simt nasol. Sunt mult baieti, fete rin cartierul meu care au 13-14ani si stau mai mult afara decat mine... crying

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Viata este facuta din reguli si atata timp cat traim pe spatele altora, suntem obligati sa ne supunem regulilor lor.

| R0R0 a răspuns:

Poate fac asta din prea multa grija fata de tine. Poti vorbi cu ei, sa incerci sa ii convingi sa te lase mai mult.

| UnBroken2016 a răspuns:

Soarta. Incepe sa muncesti ca sa te poti muta singur si asa te poti culca la ce ora vrei tu. Cat stai la parinti trebuie sa ii asculti.

| becka133 a răspuns:

Tocmai, pentru ca nu i-ai dezamagit cu nimic si nu ai facut nimic ''rau'' ei vor sa pastreze lucrurile asa. Eu te inteleg, asa erau si ai mei.dar usor usor au inceput sa ma lase. Si eu am tot 17 ani. Oricum, daca stai prin cartier si iti stiu anturajul eu nu cred ca e vreo problema..plus ca e si vara. Incearca sa vorbesti deschis cu ei.

| TheNigga a răspuns:

Ai 18 ani, cred ca esti destul de matur sa porti o conversatie cu parintii tai MULT mai complexa decat ora la care trebuie sa te intorci acasa.
Deja esti barbat, desi nu esti pe picioarele tale inca, trebuie sa arati ca esti matur. Mergi si vorbeste cu parintii tai.

Daca asta nu rezolva atunci parintii tai au un motiv pentru care te tin asa. Poti afla motivul daca... vorbesti cu ei.winking Da-le dovada de maturitate, da-le motiv sa aiba incredere ca te descurci. Cum faci asta? Apai, numai tu poti sa stii, pentru ca tu iti cunosti parintii. Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ei.

| DevilNight01 a răspuns:

Nu ai ce sa faci asa sunt parintii infine asteapta sa iei bacu sa te muti si dupa poti sa stai cat vrei tu pana dimineata sau daca chiar vrei un sfat cel mai simplu e sa incerci sa vorbesti cu iei sa nu ai lasi in pace pana nu te lasa sa stai un pic mai mult incearca sa zici cam o data pe luna (sau o data la 2 saptamani infine descurcate cu timpul) sa te mai lase 15 minute si dupa o sa vezi ca o sa stai pana la 12 sau mai putin acum depinde si de iei cam asa incearca sa ai iei cu putin cate putin dar vezi totusi sa le spui in momente bune nu cand e nervosi... Incercati norocul

| Quadrillion a răspuns:

Intreaba-i pe parintii tai de ce le e frica lor, adica ce cred ei ca se intampla daca stai pana tarziu sau un motiv pentru care nu te lasa.Ei au o frica de ceva sau un fel de fobie in legatura cu siguranta ta.