| Ano88 a întrebat:

Salut,vreau sa cer un sfat ..simt ca m-am îndepărtat de mama mea din cauza barbatului cu care stă.In luna August s-au logodit și din cauza familiei lui s-a iscat un mega scandal unde eu și sora mea am fost jignite,bineînțeles ca nu am stat și noi ne-am aparat …scandal provocat dintr-o prostie,de către sora logodnicului mamei mele. Familia lui ne-a jignit și au stricat toata petrecerea fără niciun motiv, acum el locuiește cu mama mea in casa mea unde am copilărit, pe lucrurile și bunurile cumparate de tatăl meu care nu a mai dorit sa stea in casa și ne-a cedat noua drepturile.Eu nu ma pot odihni din cauza bărbatului ăstuia când merg acasă (locuiesc in alt oraș.)mereu trebuie sa merg la hotel și mama mea nu se deranjează sa ii spună ca pe mine ma deranjează anumite lucruri pe care el le face in casa (pe lângă faptul ca sforăie de nu te auzi, e și foarte mizerabil, lasă sticle pe pat printre haine iar eu nu pot conviețui așa). Mama mea nu vede ce jeg de om e si cu toate astea prefera sa stea lângă el.Nu ma înțeleg deloc cu el si mama mea văd ca se depărtează de mine …eu nu știu ce sa fac ..este foarte puturoasa, munca nu ii place decât sa fie întreținută! Eu sunt dezamagita de ea …si de cum decurg lucrurile ..nu o interesează cum ma simt eu când merg acasă in vizita ci o interesează cum se simte handicapatul ăla …

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Fa-ti un prieten sau o familie.
Muta-te din casa si continua sa iti vezi de viata.

Unele lucruri nu ai cum sa le schimbi.
Iar alegerile altora fac parte din aceasta categorie.
Oricat de mult ar durea.

Poti sa incerci sa ii deschizi ochii. Dar crezi ca ea nu vede deloc asta? Poate ca sunt alte motive pentru care continua in acea relatie.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu as face altceva: as merge in instanta sa fac partajul de urmas. atunci cand as vedea care-i partea mea i-as face viata grea mamei mele si logodnicului ei. Din cate stiu eu ea nu are dreptul decat la un sfert din mostenire. I-as face si precizarea ca atata o chinui pana se duce la munca si este curatenie in casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta locuieste in casa EI, nu casa ta, chiar daca ai copilarit in ea!
Din pacate tu nu ai nici un drept la casa mamei tale si nici nu ai voie sa te bagi in viata ei si a sotului ei actual si legal.

Nu-ti convine, ia-ti valiza si pleaca in lume ca nu-i pasa nimanui de dezamagirea ta asupra barbatului maica-tii, fiind strict problema ei legala si morala.

Nu te mai plange de toti si toate, ca nu mai esti in datoria si grija maica-tii, fiind majora.
Ia-ti de munca si muta-te in casa ta, traind cum vrei, fara sa te mai plangi de altii.

| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa-ti respecti mama, asa cum este si sa te abtii de la comentarii si jigniri la adresa barbatului ei, ca nu este problema sau viata ta.
Este rusinos sa-ti jignesti mama facand-o putoare si nesimtita in situatia in care tu stai acolo, pe spinarea ei.
Iti dau un singur sfat: ia-ti valiza si pleaca in lume, ca de stai acolo ii faci zile fripte bietei mame si-i distrugi relatia cu barbatul care o iubeste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ce ai dori să rezolvi? Ai spus că locuiești în alt oraș.

| relian a răspuns:

Se pare ca cel cu probleme esti tu laughing o faci pe maicata puturoasa, zici ca nu-ti place de ea, jegoasa, esti per total dezamagita de ea, asa si ce vrei de fapt?

Daca nu iti place de maicata, stai fata departe de ea, las-o asa in durerea ei, are viata ei tu pe a ta, vezi-ti de drum.
Daca pe ea nu o intereseaza de copii ei, voua nu va place de ea, deci chestia e reciproca laughing stai departe uni de altii si totul o sa fie minunat

| Lioana a răspuns:

Poate ti-ai dat seama ca nu poti schimba oamenii daca ei nu vor sa se schimbe. Si nu poti decide in locul lor.
Sunt lucruri in viața care nu pot fi schimbate, si daca nu pot fi schimbate trebuie sa le accepti.
Criticand si aratandu-ti antipatia fata de cineva iti strici relatiile cu oamenii.
Incearca sa o intelegi pe mama ta. De ce vrea ea sa traiasca cu barbatul acela? Poate nu are alta optiune mai buna. Tatal tau a parasit-o, asa ca nu-l pune la rang de cinste, ca e vinovat si el. Daca nu poti sa-i oferi mamei tale o viata mai buna decat ii ofera barbatul acela, las-o sa-si traiasca viata cu cine vrea.
De tine depinde sa ai o relatie buna cu mama ta. Trebuie sa fii draguta si amabila atunci cand o vizitezi.

| blackann a răspuns:

Daca spui ca e puturoasa si intretinuta, dar te plangi ca el e dezordonat si ea nu ii spune nimic, probabil ca o sa accepte asta la el din moment ce o intretine! Nu?
Daca nu poti sa te odihnesti pentru ca sforaie el, atunci mult mai bine pentru tine ca stai la hotel, ce nevoie ai de drama cand e clar ca nu-l va da afara din casa, pentru a te odihni tu.

Nu te mai baga intre ei doar pentru ca nu-l placi tu pe om. Stai la hotel sau la prieteni cand mergi in oras.
Problem solved.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând hai să renunțăm la acei termeni, nu tocmai frumoși, indiferent cine este persoana aceea.

În al doilea rând tu contribui cu ceva la ajutorul mamei tale? Adică dacă tu contribui și stați toți într-o casă, e și normal să vrei să fie totul cât mai bine pentru toți. Și astfel să te deranjeze comportamentul acelui bărbat, dacă nu, însă, fiecare e în casa ei, nu văd de ce ar fi o problemă pentru tine, adică mama ta e majoră și liberă să aleagă pe oricine, iar dacă ea se distruge dar pe ea nu o deranjază lucrul aceala, nu ar trebui să o schimbe nimeni, doar tu, personal ai dreptul să schimbi ceva la tine sau să-ți regândești atitudinea.

Acum înțeleg preocuparea ta; este mama ta și este absolut normal să-i vrei binele, mai ales dacă zici că totuși casa a fost a tatălui tău.

Încearcă să te apropii mai mult de mama ta, nespunându-i tot timpul de el și de faptul că tu nu-l placi, se poate ca exact lucrul ăsta s-o îndepărteze de tine. Dacă știu ceva sigur despre oameni este că atunci când îi spui cuiva să nu mai simtă într-un anume fel, va deveni dușmanul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu și sora ta și mama voastră și iubitul ei. Tu cu sora ta trebuie să nu vă băgați în viața ei.

| Scorillo a răspuns:

Si mama ta are dreptul sa-si traiasca viata. Este alegerea ei. Locuieste cu "el" nu cu familia lui.
"in casa mea unde am copilărit, pe lucrurile și bunurile cumparate de tatăl meu" - suna ca melodia lui Smiley aia cu patu' meu si muzica mea!" Casa nu e a ta, lucrurile cedate de tatal tau - sunt ale tale doar daca au fost date legal.
Daca te duci sa-ti vezi mama e alegerea ta sa stai la hotel. Sa stii ca aproape toti barbatii sforaie si nu cred ca o fac intentionat.
Nu-ti judeca parintii. Existi datorita lor si indiferent cum sunt,, ai obligatii fata de ei. Sa stii ca si copii ne dezamagesc de multe ori, dar ii iubim si trecem cu vederea.