| Edimuscaliuc03 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce ruda sunt cu fata verisoarei matusii mele, deoarece ma contrazic mereu cu ea ????... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

În primul rând nu ai spus in ce fel este matusa. Adică dacă este sora mamei sau al tatălui tau sau cumnata mamei/tata lui tau. Ca sa fi fost verișoara de grad 2, ar fi trebuit să fie fata verisoarei mamei tale. În acest caz, este doar o rudă mai îndepărtată

| Edimuscaliuc03 explică (pentru Denisa0954):

Matusa mea este cumnata tatalui meu... Nu ca m ar interesa, dar n are legatura cu iubirea sau chestii de astea? Mi a zis un baiat ca n avem treaba cu de astea.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Edimuscaliuc03):

Sunteti rude prin alianța, adică nu de sânge. Deci nu ar avea treaba cu "iubirea" asa cum zici tu

| Edimuscaliuc03 explică (pentru Denisa0954):

Am inteles! Multumesc mult penttu ajutor!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunteti verisoare de gradul 2, daca matusa ta este sora lui mama ta sau lui tatal tau.

| Ralena a răspuns:

Nu sunteti rude, sunteti afini. Putetis a va considerati rude daca doriti si asta e relatia voastra, dar va puteti si casatori daca asa vreti.