| Lov3Y0U a întrebat:

Salutare.
Am o mare problema.
Prietena mea s-a despartit de mine pentru ca a zis ca are nevoie de o pauza.
Sunt constient ca poate nu ma mai iubeste sau si-a gasit pe altcineva, dar nu asta e ceea ce ma doare.
Ceea ce ma doare este faptul ca sufar si stiu ca voi avea zile proaste.
Am iubit-o foarte mult, suntem impreuna de 4 luni.
Si am momente cand si plang, dar pe ea nu prea o intereseaza...cred
Spuneti-mi ce ar trebui sa fac, repede, va rog!
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Random123456 a răspuns:

Ar trebui sa gasesti in tine puterea sa spui: "merit ceva mai bun". Stiu ca e greu si mai stiu ca o perioada o sa te gandesti la ea si n-o sa iti arda de altceva. Dar vei gasi o fata care sa merite si atunci vei spune: "ce prost am fost ca am stat dupa fundul aleia". Crede-ma, vorbesc din experienta.
In viata avem si dezamagiri, avem si momente proaste si zile care am vrea sa fie ultima. Dar stii cum se zice, oamenii devini puternici tocmai pentru ca au amintiri din care invata. Asa ca, ridica capul, priveste inainte pentru ca nu stii ce fata va aparea care iti va schimba viata, nu are rost sa ramai blocat intr-o iubire nefericita, neimpartasita; Nu plange ci ia-o ca pe o experienta de viata sa nu te mai atasezi atat de tare de persoane in atat de scurt timp, sa nu ai incredere in toti pentru ca multi te vor dezamagi happy
Bafta!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa-ti ocupi timpul cu altceva. Sa te apuci de cursuri pentru ceva, sa inveti o limba straina, sa iesi mai des, orice care sa-ti mentina mintea ocupata si sa-ti impui tie ca nu te mai iubeste si ca e timpul sa treci peste.

| anonimg a răspuns:

Greșeala este că prietenia dintre un băiat și o fata nu se face in scopul căsătoriei. Din pricina aceasta exista atât de multă suferință. în zadar.
Este ca si cum cei doi s-ar urca într-o barcă si s-ar lăsa purtati de val fără să aibă o țintă. Si într-o relatie ținta este căsătoria. Dacă nu este asta, atunci este si normal sa fie naufragiu in relație.
Mă adresez acum tuturor tinerilor: Cat credeti ca durează o relatie de prietenie cu o persoana de sex opus, asa doar de dragul de a avea pe cineva si sa nu va simtiti singuri?
Voi va duceti toată viața la scoala? Nu aveti un scop pentru care mergeti la scoala? Sau cel ce seamănă grâul, îl seamănă la nesfarsit? Nu îl seamănă cu scopul de a culege roadele?
Dar voi tineri și tinere intrati in relatie unii cu altii fără să un scop. Este si normal ca sa intervina oboseala si plictiseala in relație.
Scopul relatiei trebuie sa fie căsătoria; si aceasta se face atunci când amândoi sunt pregatiti din toate punctele de vedere în privinta aceasta. Evitati durerea si suferinta in felul acesta. Caci din pricina aceasta mai târziu nu veti mai putea iubi, chiar dava veti dori, si veti vedea ca partenerul merita dragostea voastră. Dar veti vedea ca nu veti mai avea ce sa ii mai oferiti pentru ca din pricina suferințelor din dragoste scade puterea de a mai iubi.
La urma va veti alege un partener pentru tot restul vieții dar nu îl veti mai putea iubi.
Cu dragostea nu este de joacă. Inima, o sa va ajungă tocată mai ceva ca un hamburger. De vina sunt si parintii vostrii care au neglijat sa va educe in privinta aceasta.
Multi rad de cei virgini; dar la urmă cei virgini vor rade de cei care le place sa zboare din floare in floare.

Cat despre tine, daca ai inteles cum stau lucrurile, atunci stai de vorba cu fata aceasta și spune-i ce ți-am spus eu mai sus.
Spune-i ca nu este bine nici pentru tine si nici pentru ea ca sa rupeti prietenia dintre voi. Dar dacă are nevoie de o pauza, atunci oferă-i-o cu toata inima; este si normal sa fie obosita dupa o astfel de relatie.
Cautati sa trăiți plăcut înaintea lui Dumnezeu si veti fi binecuvântați.

| xerxes1 a răspuns:

Fosta ta prietena si-a dat seama ca isi pierde timpul cu tine.
Accepta si las-o in pace.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pune si găsește-ți o ocupație ca să nu mai suferi atât. De exemplu poti sa te duci la un fotbal sau baschet si sa dai tot ce ai mai bun, poti sa te duci sa alergi până nu mai poti. Si uite asa nu o sa te mai gândești la ea.

| nicoleta0423 a răspuns:

Atâția băieții cuminți iar eu singura laughing)
Acum pe bune, ceea ce ai trăit tu 4 luni nu e iubire, e doar o senzație de atașare.
Sau sa spunem ca da, ca o iubești, crezi ca ea suferă acum? Și dacă suferi te ajuta cu ceva? Găsește ți pe altcineva dar înainte de asta intreab-o clar ori ne despartim ori nu, fiindcă nu inteleg ce înseamnă "pauza" oricum în caz de ceva...
Sunt aici *tuse*singura*tuse*

| RoxGn99 a răspuns:

Uite-Te în oglinda și vorbește cu tine. Spune-Ți ca meriți ceva mai bun o sa treci peste o sa fii puternic ești băiat sau barbat si trebuie sa treci peste. NIMENI.NU DEPINDE DE NIMENI!

| MrJack123 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa fii fericit, daca ea e fericita fara tine si tu zici ca o iubesti... care iti mai e satisfactia daca o vezi langa tine si nu e fericita? daca o iubesti cu adevarat o lasi sa fie fericita cu sau fara tine.