| Lov3Y0U a întrebat:

Am o mare problema, recent eu și iubita mea ne-am despărțit.
Eu am iubit-o mult și acum îmi e dor de ea și sufăr mult După ea.
nu știu ce sa mai fac sa ma împac cu ea, mi-am cerut scuze din suflet, i-am vorbit frumos, nu știu ce sa ii mai fac...
Și sa o uit nu pot, îmi vine în minte mereu "dacă nu mai găsesc pe una ca ea", dacă nu știu ce...
nu știu ce sa mai fac, jur!
Ea a zis ca are nevoie de o pauză, dar nu cred ca e doar asta, poate ca ea nu ma mai iubește sau poate ca are pe altcineva, sunt conștient într-un fel
Dar nu știu ce sa fac, am nevoie de ajutor urgent!
Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa nu o mai bati la cap fiindca e clar ca nu vrea sa maki aiba legatura cu tine. Niciodata o fata sau un baiat n-o sa vrea sa se intoarca la cineva care i-a cantat in struna cat de mult il/o iubeste fiidnca avem o chestiuta la creieras care ne face ca mereu sa vrem sa cucerim, sa luptam. Daca stim ca avem o persoana langa noi mereu si sunt lumina ochilor lor, desigur, pe langa faptul ca ne bucuram ca suntem iubiti atat de mult, ne si face sa dam un pas inapoi, mai ales daca acea persoana ne sufoca cu atentie si dragoste si toata relatia devine un schimb de porecle si alinturi.
Trebuie sa stii in permanenta cum sa diversifici lucrurile, sa aduci din cand in cand o suflare de nou.
Vei gasi pe cineva mai bun cu siguranta, cineva care nu va renunta la tine si te va iubi asa cum esti, doar ca mai tarziu candva. Tu trebuie sa-ti traiesti viata si sate bucuri de propria dezvoltare individuala pana cand fata aceea va aparea.

| Violleta2022 a răspuns:

In dragoste nu iei pauze, pentru ca atunci nu mai este dragoste!
Cel mai probabil s-a plictisit de relatia asta si astepata sa apara altul la orizont, sau cine stie, poate a gasit deja pe altul.

| OldSoul a răspuns:

Nimeni nu-ti este alaturi pe viata.
Unele persoane vin, altele pleca, tu trebuie sa intelegi asta.
In viata suntem singuri, restul e doar o iluzie.
Tu trebuie sa fii recunoscator pentru ceea ce a fost intre voi si sa mergi mai departe.
Daca refuzi sa faci acest pas vei ramane blocat si vei pierde fara sa vrei oportunitatile ce se ivesc intre timp.
"Nu-ti pune fericirea intr-o persoana, pentru ca atunci cand va pleca tu nu vei mai avea nimic"
De uitat, nu o vei uita. E imposibil sa uiti o persoana, imposibil sa o uiti pentru totdeauna, mai devreme sau mai tarziu iti vei aminti de ea. Din punctul meu de vedere toti care fac referire la "uitare" vor sa se refere la "acceptarea adevarului".
Cat despre pauza, da, cel mai probabil e asa cum spui tu, si-a dat seama ca nu esti ceea ce doreste ea, si ca nu are rost sa se mai amageasca.
Prin urmare ar trebui sa accepti adevarul sa intelegi ca nu ar fi mers.
Si cum se spune "Daca iubesti pe cineva lasa-l sa plece, daca te iubeste, se va intoarce".

Si un sfat pe langa cele deduse de mai sus, ca de la barbat la copil (Ca in situatia de fata te comporti ca un copil): "nu știu ce sa mai fac sa ma împac cu ea, mi-am cerut scuze din suflet, i-am vorbit frumos, nu știu ce sa ii mai fac" DEMNITATE! Iti trebuie demnitate si incredere, tu in momentul de fata nu mai ai incredere in tine, nu mai ai demnitate, si crede-ma, chiar de asta e posibil sa o fi pierdut. Trebuie sa stii, cand sa lasi de la tine, si cand sa fii ferm pe pozitie.

| minrest a răspuns:

Pauza e un eufemism pentru despartire. Alta mai buna la rand.

| danay72 a răspuns:

Concentrează-te asupra ta și a personalității tale. Gândește pozitiv și fa și alte lucruri care îți fac placere. Asa nu te mai gândești doar la ea. Încearcă și mergi mai departe, deoarece dacă tot te gândești la cat de greu îți e, poți da în depresie și acest lucru îți va dauna și nu merita. O inimă vesela este sănătatea trupului.

| Lioana a răspuns:

Of dragostea asta... Doare asa de tare uneori. Dar doare mai mult atunci cand nu ai suficienta incredere in tine si in destinul tau. Daca fata ti-a spus ca vrea o pauza inseamna ca nu e sigura pe sentimentele ei si are nevoie de un timp ca sa vada daca ii lipsesti. Ea poate va dori sa reia relatia daca isi va da seama ca ii lipsesti sau poate ca nu. Lucrurile astea se intampla atunci cand oamenii se apropie prea mult si ajung sa petreaca foarte mult timp impreuna inainte de a avea sentimente clare. Cateodata absenta cuiva te face sa-l iubesti mai mult decat atunci cand era prezent. Poate atasamentul tau excesiv fata de ea a indepartat-o pe fata de tine. Incearca sa ai incredere in tine si in posibilitatile tale si nu-i arata fetei disperare. Fii mai relaxat! Ai incredere in Dumnezeu ca iti va da fata potrivita. Poate va fi ea sau poate va fi alta.

| KinoAndreea a răspuns:

Toti ajungem sa suferim din dragoste, asta e clar. E greu sa treci peste, iti trebuie timp, si timpul trece parca maigreu in perioada asta. Iti sugerez sa nu o "sufoci" cu mesaje si apeluri sau nu mai stiu eu ce. Las-o, da-i pace, sa se gandeasca sa-si puna lucrurile in ordine. Sunt sanse sa va impacati, si sunt sanse sa nu. Orice ar fi, nu e capat de lume, chiar daca pare! Gandeste-te ca peste 2 ani nu va ma conta toata bataia asta de cap. Repet, ofera-i timp, si observa cum stau lucrurile, vezi ce face in timpul ala (banuiesc ca aveti Facebook, vezi ce melodii posteaza, poze, etc.) e simplu sa-ti dai seama ce stare are o persoana, in cazul in care se "deschide" pe siteurile de socializare.

| RoxanaGhost a răspuns:

Bai,ce dracu speriati baiatul? Pauza nu e doar ca are o rezerva pe aici pe colo, o pauza e ca un fel de cura de detoxifiere sa zic asa, e o perioada in care nu luati legatura, in care va puneti amandoi ordine in ganduri.Acum parerile sunt impartite.Da, e adevarat ca 90% pauza a dus la despartire, iar restul de 10% a dus la o impacare armonioasa happy. Din experienta mea, eu si iubitul meu am fost un caz fericit.Pauza noastra trebuia sa fie de o luna, dar a durat doar doua zile, pentru ca el m-a cautat.Si asa am reluat totul.Si uite asa am facut noi 9 luni acum 4 zile

| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Chiar imi pare sincer rau de tine. Astfel de situatii te vor intarii pe mai incolo, si normal sa-ti pui tot felul de intrebari, cand auzi ca vor pauza si toate cele. Parca mai avusese o pauza? acum iar alta? Ea sigur mai vorbeste si cu altcineva de asta poti fi sigur men, nu stie ce sa faca, intr-un fel nu ar vrea sa te piarda, spunandu-ti ca vrea pauza, scuze din astea ele stiu sa reproseze mereu la baietii buni si calumea, si cand da de terminati d-astia le fac sa sufere si dupa regreta o viata intreaga. Deci nu-ti bate capul asa tare, chiar daca o iubesti nu te poti distruge pe tine insuti pentru ca ea nu te merita asta e clar. Daca le vorbesti frumos mereu si astea, isi iau aere, figuri sa faca ce vrea dupa si cand vrea, ca doar e rasfatata si o ierti mereu.
Nu te gandii ca numai gasesti, asa au zis toti la varsta ta, dar stai sa mai cresti, putin sa ai capital la tine mereu de iesiri, cluburi, distractii si atunci ai sa vezi tot felul de fete. Si niciodata nu te mai stresa ca nu gasesti pe cineva mai bun, mereu poti gasi orisiunde o persoana poate chiar mai buna decat ce ai intalnit, cazul meu happy.
Deci man, in incheiere linisteste-te si imbarbateaza-te putin, da-ti 2 palme si revino-ti chiar daca iti va fi greu, doar nu vrei sa fii carpa unei femei nu? ia putina atitudine si crede orice, din moment ce vrea pauza,(e). pe deoparte e si nehotarata in legatura cu tine. sau se indoieste, cine stie. Faza sta in felul urmator, ca atata bagare de seama, si bagandu-te asa in ea sa o stresezi si astea, o sa te lase sigur, asa fac toate cand se vad bine, tot la rau trag si cauta imediat pe altcineva si sa vezi ca gaseste dar totusi, terminati, lesinati, retardati d-astia care nu au vreun caracter decat jegos si nu sunt nimic de ei, a luat-o lumea razna rau de mult timp crede-ma!
Ai grija de tine si mai revin-o cu un reply... bafta!

| Lov3Y0U explică (pentru funnnyman32):

Ai dreptate frate, voi încerca, dar când mai văd că pune poze pe Facebook sau pe Instagram, mi se face dor de ea...

| funnnyman32 a răspuns (pentru Lov3Y0U):

Asta e viata man, ii va parea tot ei rau mai tarziu ca te-a pierdut. Stai linistit nu face o drama din asta, sunt destui barbati singuri care nu se leaga la cap daca vad ca nu au cu cine, si alteori nu te mai evidentia si arata asa de mult inca de la inceput, lasa femeia sa vrea mai mult sa te cunoasca, si atunci cand crezi ca esti sigur de ea atunci deschide-te si tu. Ca altfel ai sa suferi. pentru ca ele isi gasesc repede pe cineva. dar pentru un barbat e mai greu ca nu toti au spiritul acela de barbat intr-o abordare si dau kix din start. Noi in general respectam femeile mult in primul rand ca iubite prietene, etc. Oricum unele chiar nu stiu ce vor de la viata sau ce sa faca pe viitor cu un eventual baiat, multe zic ce o fi o fi daca e cu el ceva bine si imi place de el stau daca nu pa altul, nu se gandesc. in schimb un barbat cu cap si gandeste si vrea sa aiba langa el pe cineva de incredere si daca ar fi iubit posibil si cel mai fericit ar fi. Crede-ma ca si eu am o poveste grea. s ar scrie o carte frate, dar nu stau sa dezbat pe site-uri. Cu toti am trecut prin chestii de genul, eu acum sunt in cunoastere, si sper sa iasa ceva. Iti urez si tie mult succes, si daca vrei sa mai vorbim oricand sunt la dispozitia ta chiar daca intru rar iti voi raspunde. bafta si pace man!

| Takishima a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te plictisesti de ea sa nu iti mai fie dor. Chiar daca cineva iti zice ca iubesti pentru esti naiv la varsta tanara, tu tot nu o sa intelegi pentru nu ai ajuns la etapa unei varste mai inacrite. Nici sa hartuiesti fete sau sa cersesti iubire nu poti. Compatibilitatea tine si te cat de mult sunteti constanti in acelasi timp. Daca unul din voi se schimba, celalalt nu mai are nevoie de ce avea pana ayunci. Fiecare cu ceasul lui. Piate in viitor o sa ai nevoie de altceva. Cine stie, poate insa, pauza asta vă va face sa va dati seama dacă vă simtiti lipsa mai mult sau va uitati mai repede. Poate ajuta si pauza. Nu cred ca cineva poate ajuta o persoana sa nu mai sufere dupa alta. Poate doar timpul. Daca nu o sa mearga, de ce nu apuci de sport sau de calatorit?

| Andeed1w1 a răspuns:

Eu iti zic sa nu-ti mai amintesti si treci peste asta ai sa-ti gasesti pe alta succes

| Costy_Costy_1993_ZWGV a răspuns:

Sincer daca o fata cere o pauza intr-o relatie nu inseamna ca are pe altcineva sau ca nu te mai iubeste,Inseamna ca ea s-a saturat de anumite chesti si spre exemplu"de certuri, minciuni, si chestii d'inastea banale" Tu las-o cateva zile sa isi revina si sa isi puna gandurile cap la cap ca, cu siguranta isi va da ea seama de anumite lucruri si iti va spune daca sa mergeti sau nu mai departe. Uneori nu sunt nevoie doar de niste scuze sau mai stiu eu ce "flori, cadouri" etc intelegi tu, Uneori este nevoie si de putina libertate adica sa lasam lucrurile sa se limpezeasca