| frum a întrebat:

Bună ziua,
Ma aflu intr-o situatie ciudata. Timp de 6 ani am avut o relatie destul de complicata in sensul in care el mi-a spus ca nu mai doreste sa se castoreasca niciodata (era divortat). Insa m-a iubit si printre toate greutatile am avut si momente frumoase. Cu timpul ne-am indepartat deoarece eu imi doresc sa ma casatoresc si imi doresc copii - el vrea doar sa calatoreasca si nu prea are nevoie de afectiune (am 27 ani - el 45). La momentul de fata suntem despartiti insa ne intalnim zilnic deoarece lucram impreuna. Problema mea este ca eu inca sufar foarte tare, ma simt singura pe lume si singurul meu sprijin moral a fost el, practic cu el am "crescut" de la 21 de ani. Mai am momente in care il mai iau in brate dar nimic exagerat, ca o prietena si mereu se trage, practic se sperie de mine si nu pot sa inteleg cum a putut sa treaca asa repede peste tot si de ce imi respinge orice gest de afectiune, prieteneasca. El dupa ce ne-am despartit pare mult mai optimist, vesel, calatoreste cu prietenii. Sigur nu are pe altcineva serios inca, dar este mult mult mai bine si fericit singur. Eu nu pot sa vorbesc cu nimeni, resping pe toata lumea deoarece ma simt ca si cum am fost parasita de un parinte si nu pot sa accept situatia ca ma respinge chiar daca au trecut cateva luni. Ce sa fac sa nu mai merg eu la el si sa ma izbesc zilnic de respingeri?

Răspuns Apreciat de Editori
| wildthing a răspuns:

Vad ca sunt unii care ti-au scris sa iti schimbi locul de munca. In principiu, ar fi o solutie ca sa nu-l mai intalnesti, dar in acelasi timp imi dau seama ca nu e tocmai usor de facut, nu e foarte usor sa iti gasesti alt loc de munca si chiar daca iti gasesti, nu e placut sa o iei de la capat, eventual sa pleci de mai jos. Din expunerea facuta de tine, mie mi-e absolut clar ca el nu te mai vrea. Trebuie sa intelegi asta, nu mai vrea sa fie cu tine! Poarta-te ca atare, protejeaza-te! Nu te mai umili tot incercand sa te apropii de el. Stiu ca ti-e greu, dar trebuie sa faci tot posibilul sa-l ignori. Intre timp, gaseste-ti pe altcineva. Ai nevoie de asta, altfel "agonia" ta se va prelungi. Cui pe cui se scoate. Apropo, daca vei incepe sa-l ignori si eventual te va vedea cu altcineva, e posibil sa te doreasca din nou. Daca se va intampla asta, sa nu-l mai primesti vreodata inapoi, pe de o parte pentru mandria si orgoliul tau, dar si pentru ca te va face din nou sa suferi.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Schimbă-ți locul de muncă.

| ania a răspuns (pentru mihai69):

Te incurajez sa te rogu lui Dumnezeu si saii spiu tot ce simti, prietenia Lui asuce cea mai peofunda mangaiere si sa te rogi Lui pentru un viitor sot.E nirmal sa vrei casatoeia, o familie copii. Iarta -l, iarta te pe tine insati si cum au scris ai ceilalti cauta un alr loc de munca.

| mihai69 a răspuns (pentru ania):

Pe bune?!? De unde ți s-a năzărit că eu aș vrea să mă însor?

| Freya1 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, omul si-a trait traiul si-a mancat malaiul cum se zice.Probabil acum vrea sa trăiască ce nu a trăit în tinerețe casatorindu-se prea repede s-au ne fiind pregătit.
Nu ai de ce sa te invinovatesti tu pe tine pentru ce se intampla.La ani tai e normal sa te gândești la o familie, problema e ca nu ai gasit persoana potrivita.
Acuma nu ai ce sa faci decat sa treci peste si cu timpul sa nu cumva sa te razgandesti.Ca exista posibilitatea ca in scurt timp sa ii treaca gargauni si sa te caute, dar ar fi bine sa nu mai cazi in plasa asta, ca ce nu a mers o data nu va merge a zecea oară.

| Catrice a răspuns:

Is 18 ani diferența, la ce te așteptai...

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Nu doar asta, ci problema este lipsa de comunicare. Dacă din prima întâlnire am fi sinceri și ne-am exprima dorințele, așteptările, planurile de viitor, nimeni nu ar mai avea de suferit.Frate dacă mie îmi place să mă droghez,sau să beau o dată pe săptămână până cad sub masă,sau sunt dependent de jocuri de noroc, sau nu te vreau în viața mea pentru a forma o familie ci te vreau doar pentru sex, vacanțe, distracție, când avem poftă să ne-o tragem o facem și gata fără alte implicații.De ce nu spui astea, de la început să știe celălalt la ce să se aștepte.Viața chiar e frumoasă,însă este scurtă.De ce să îmi pierd ani din viață lângă o persoană doar pentru a-i satisface lui poftele? Cum am mai spus viața chiar este frumoasă,însă oamenii ți-o fac rai sau iad.Oamenii îți pot aduce bucurie,fericire sau tristețe,durere și suferință.Fiecare alegem după capacitatea sa intelectuală. Dacă vrei să "construiești" în viață alături de cineva atunci discută,comunică,dialoghează,vorbește,spune-i ce îți place,ce nu,ce cauți,sau nu,expune-ți gândurile tale. Întreabă-l și pe el ce vrea,ce caută,ce îi place la tine,ce nu,află și gândurile lui.Iar dacă nu vei primi răspuns la întrebările tale sau răspunsul dat nu este pe placul tău,mergi mai departe, nu îți irosii viața lângă un "obiect". Fiindcă așa și este o persoană care nu este capabilă să își exprime dorințele, visele, un simplu obiect. Vrei să fi tratată ca un obiect? Atunci taci, nu spune nimic și lasă-te folosită.

| Catrice a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai știa deja ca nu vrea sa se însoare, da tot suferă.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Ea suferă,dar pentru asemenea bărbați, asemenea femei credule, naive, căci probabil ea și-a imaginat că pe viitor o să se schimbe și o să cadă de acord, pentru ei sunt o comoară.Ei i-au trecut 6 ani din viață sperând și s-a ales cu dezamăgire, în schimb pentru el au fost 6 ani de distracție. Întotdeauna vor exista fete/femei care vor putea fi duse de nas.Și acei băieți/bărbați care caută doar să profite stau la pândă și nu vor ezita cu prima ocazie să își satisfacă poftele, să te folosească, să își bată joc și când se vor plictisii, vor găsii pe alta.

| Legion7X a răspuns:

Mda cam complicat. Probabil nici tu prea ai avut vreun prieten de te-ai orientat tocmai la el, 45 ani plus divorțat. La el a intervenit, o dragoste consumată cu soția lui, cu multe experiențe și deja are formate niște concepții sau poate vrea anumite standarde. Probabil ai nevoie de cineva cu care să începi de la 0 în mod comun. Nu de cineva care este uzat in experiente de dragoste. Este nevoie de doi cai care să duca o cărută și să tragă in aceeași direcție. Unul se pare că a tras cam mult in trecut, și acum este cam slăbit dând înapoi cu spatele. nu prea se mai acomodează cu drumurile lungi. Este un pas mare, căsătoria și copii, foarte important pentru tine.

| AliGab a răspuns:

Schimba locul de munca si schimba-ti mentalitatea (nu mai crede ca cel de langa tine se va schimba asa cum vrei tu)

| Vântulalb a răspuns:

Vad ca deja ti-a scris Mihai: schimba-ti locul de munca.

| Țoglă a răspuns:

Uită-l, schimbă locul de muncă.

| Dintrebare a răspuns:

Cea mai buna idee ar fi sa mergi sa discuti cu un psiholog sau sa iti directionezi atentia in alta parte. Ai putea sa iesi si tu mai des, sa socializezi cu prietenele tale sau eventual sa incepi sa vorbesti cu alti tipi. Din ce inteleg el a trecut peste despartire si isi vede de viata. Nu are rost sa iti pui intrebari de ce a trecut asa repede. Pur si simplu asta a fost ritmul lui. Posibil sa nici nu te fi iubit foarte mult, mai ales daca din prima a pus cateva conditii care faceau imposibila dezvoltarea relatiei pe termen lung. Deci stiai de la inceput ca asta va fi deznodamantul, dar ti-ai asumat. Deci cam asta ar fi ideea, sa iti vezi si tu de viata, sa cauti sa iti ocupi timpul cu activitati care sa iti faca placere etc. Esti tanara, viata e frumoasa. Nu are rost sa stai sa plangi dupa un barbat care nu si-a dorit niciodata un viitor comun cu tine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Nu știu dacă realizezi că-ți distrugi singură viața.
Vrei să plângi după el până vei face și tu 45 de ani?
După 45 vei plânge după tinerețea ta, de care îți bați joc acum.
Treci peste.
Și vezi-ți de viața ta mai departe.
E greu să înțelegi că e un drum închis?

| Nouvel a răspuns:

în 6 Octombrie 2020 | frum a întrebat:
De ce daca spune ca ma iubeste nu vrea sa se insoare cu mine si ca nu o sa faca pasul asta cu siguranta niciodata?
Iar acum, sunteti despartiti. Ce mai vrei?
Spunea usor (din varful buzelor, nu din inima) ca te iubeste, doar ca sa te aica la pat. Oricand si gratis. Ai pierdut ani frumosi. Nu te mai agata de el. Nu te vrea. Si daca insisti, poate iesi urat.

| Palorma a răspuns:

Hmm. El ti.a lăsat o rana adâncă, sa-i zic asa. Cu timpul, ti se va vindeca, dar ar trebui sa fii si tu mai optimistă pentru a i arata ca nu esti slaba.
Stiu, si eu am fost in cazuri asemănătoare și nu suportam ca altii sa mi zica sa fiu mai vesela etc., dar mi.am dat seama ca trebuie sa le arat ca nu sunt slaba.
Acum...
Faci ce crezi ca e mai bine.