| Lov3Y0U a întrebat:

Am și eu nevoie de puțin ajutor.
Ma poate ajuta cineva cu niște vorbe sau altceva sa încerc sa nu mai fiu gelos și posesiv?
Pentru ca încep sa nu ma mai suport nici eu, dar de iubita mea ce sa mai zic...
Eu nu vreau sa fiu asa..., dar găsesc mereu motive de ceartă din motive banale...
Rog seriozitate!
Scuze pentru categorie...nu am știut ce sa pun.
Mulțumesc frumos!

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu te pot ajuta, dar nu prea cred ca vei primi ajutorul meu. Mergi la psihiatru. Gelozia neintemeiata si posesivitatea, ca si agresiunea din motive nemarturisite, sunt simptome ale unor boli psihice. Nimic mai putin decat tratamentul psihiatric nu va da rezultat.

| danay72 a răspuns:

Concentrează-te asupra aspectelor pozitive pe care le face și laud-o. Un lucru poate avea mai multe rezolvări, de aceea sa ți cont de părerea ei. Dar în primul rand, cere-ți scuze și intreab-o ce ar vrea sa vadă schimbat la tine. Iubirea nu este geloasă, este răbdătoare și buna.Dar faptul ca ai recunoscut ca ai aceasta problema și vrei sa te schimbi, e deja un pas în direcția corecta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu ai incredere in tine,din cauza asta esti gelos si posesiv.
Incearca sa fii singur fericit intai, apoi intra intr-o relatie.
Daca esti nefericit singur, crezi ca daca o sa iti gasesti refugiul intr-o alta persoana o sa fii fericit? Da, dar nu e o fericire pe care o vrei, fericirea ta provine dintr-o dependenta emotionala, obsesie.Nu e iubire.
Sa iubesti,inseamna sa lasi persoana sa fie fericita, pui fericirea ei PE PRIMUL loc - in sensul de "daca nu poate sa fie fericita cu mine,sper sa fie cu altul ",asta inseamna sa o lasi libera sa aleaga.
Adevarul e ca, daca vrea sa te insele, o sa o faca.Dar ce vorbim de inselat? Poti sa stii cu cine umbla,ce face si cu cine vorbeste dar nu poti sa stii ce gandeste, nu e asa?
Ai nevoie de cineva,in care sa ai incredere,ca din toti cu care vorbeste,o sa te aleaga pe tine de fiecare data.
Trebuie sa iti gasesti genul tau de femeie,apoi daca l-ai gasit,de ce ai mai cauta? Si ea,daca te considera genul ei,de ce ar mai cauta pe altul?
Apoi,femeia trebuia sa aiba integritate,daca nu merge ceva in relatie,sa iti spuna tie,sa rezolvati daca se poate, daca nu va despartiti.
Nu sta cu femei mincinoase, prefacute, care nu au respect de sine.
Acum esti intr-o relatie. Zici ca sunt motive banale.
Intreaba-te "De ce nu sunt eu destul de bun, ca sa fiu cu aceasta persoana? ".
Apoi raspunde-ti sincer.
Cauta o rezolvare a acestui raspuns si scapa de imaginea asta negativa pe care ti-ai creat-o.
Ai google, ai idee cate carti gratis gasesti? Cate article? Cate video-uri? Despre orice.
Keep looking.

| AndCat26 a răspuns:

Daca tu esti constient ca nu e bine si gresesti de ce continui asa? Asta tine de autocontrol. Doar tu te poti ajuta singur. Trebuie sa ai incredere in sine.