| Blabbloop a întrebat:

Buna! Sunt un baiat trans de 14 ani. Am știut asta cu încă aproape 2 ani in urma. Pentru informatiile de care am nevoie vreau persoane informate care ma pot ajuta cu adevarat, mulțumesc dacă aveți seriozitate.
In mare, as vrea sa incep tratamentul hormonal cu testosteron. Am o familie care ma accepta și care mar sustine. Nu știu varsta și informatiile de care Am nevoie pentru a știi ce sa fac și cum sa incep orice. As dori ca cineva sa îmi spuna ce stie. Mulțumesc enorm pentru ajutor tuturorhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Primul pas este sa mergi la medicul psihiatru pentru ca acesta sa te diagnosticheze (daca este cazul) cu disforie de gen.
Doar cu acest diagnostic la mana vei putea merge la endocrinolog pentru a discuta cu el optiunile de tratament pentru tine, la fel si varsta la care vei putea incepe, controalele periodice etc.

| Blabbloop explică (pentru Floridori):

Am fost la un psihiatru și am discutat despre disforia mea și faptul ca sunt trans, insa nu știu exact dacă am fost diagnosticat. La fel a fost și cu mersul la psiholog.

| Floridori a răspuns (pentru Blabbloop):

Diagnosticul il stabileste medicul psihiatru.
Trebuie sa intelegi ca stabilirea unui diagnostic psihiatric, mai ales in conditiile in care te regasesti tu, este o chestiune complexa si care are repercursiuni pentru intreaga viata.Din acest motiv, este necesara stabilirea unui plan de sedinte cu medicul tau psihiatru.El va trebui sa iti explice intregul proces si ii poti adresa absolut orice intrebare, acesta avand obligatia sa te lamureasca.
Tu esti inca minor si adolescent, perioade destul de delicate, deci orice medic ar avea retineri in a stabili un astfel de diagnostic prea rapid, deoarece ar fi un dezastru daca s-ar insela.Nu spun ca este cazul tau, dar se poate intampla, de aceea responsabilitatea unui astfel de diagnostic este una uriasa. Ceea ce vreau sa spun este ca poate fi un proces de durata.Am avut colegi care au asteptat chiar si 4 ani pentru a stabili un astfel de diagnostic pentru persoanele majore.Desigur, o perioada atat de lunga este ceva exceptional, dar va trebui sa te inarmezi cu rabdare...

| Floridori a răspuns (pentru Floridori):

As vrea sa mai completez cu faptul ca esti o persoana norocoasa daca ai parinti care te inteleg, te accepta si te iubesc indiferent de situatie si ca este important sa ai acest sprijin.Ma bucur mult...

| Blabbloop explică (pentru Floridori):

Mulțumesc enorm pentru ajutor! Voi discuta la viitoarea ședința cu psihiatrul despre acest lucru și voi pune întrebările la care nu am încă răspuns, din nou mulțumesc foarte mult.

| Floridori a răspuns (pentru Blabbloop):

Cu mare drag!
Multa sanatate si sper sa iti poti gasi fericirea si implinirea, indiferent de forma sau modalitate! happy