Întrebare recomandată | gabrielli a întrebat:

Salutare.
Am și eu o întrebare la care as vrea un răspuns.

Dacă aveți o fata de 15 ani, care se descrie ca fiind foarte cuminte, vi se pare totuși normal ca ea sa iasă cu prietenii la ora 12 noaptea și sa plece la câțiva zeci de km distanta?

Ea spune ca iese cu prietenii, dar din prieteni cineva este și major și conduce, totuși vi se pare normala situația?
Poți avea încredere ca ea nu pățește ceva chiar de la cei pe care îi vede ca prieteni și după sa nu aibă curajul sa spună?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric nu-i o fata cuminte, daca iese la miez de noapte la golanit sau sexuit, ca la altceva chiar nu ar avea de ce sa iasa.

Aici este lipsa de educatie si supraveghere din partea parintilor, care sunt direct rapsunzatori de fetita asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa fie ea oricat de cuminte o fi, nu are la 15 ani ce sa iasa din casa la ora 12 sa mearga cu baieti majori care conduc cel mai probabil in cel mai iresponsabil mod posibil.

| Hyperion7 a răspuns:

Exista șanse destul de mari, un copil "cuminte" e un copil care se mai distrează, că da, pubertatea, dar sa mergi de nebuna cu cineva care o duce te miri unde ...nu că sunt eu negativist dar de pot întâmpla atâtea și dacă sunteți în ipostaza de părinte, vedeți că dumneavoastră trageți pentru ea, in sensul in care, daca doamne ferește are loc un accident, dumneavoastră răspundeți că de ce ați lăsat-o.
Nu zic că n-are voie sa se distreze, dar la ore târzii cu hăndrălăi de 18 ani și chiar și mai mici...mi-aș pune un semn de întrebare.
Acuma fiecare cum știe.
Dar se pot întâmpla atâtea, mai ales noaptea cu tot felul de... oameni.
Mare grija!

| VoidEternal a răspuns:

"Dacă aveți o fata de 15 ani, care se descrie ca fiind foarte cuminte, vi se pare totuși normal ca ea sa iasă cu prietenii la ora 12 noaptea și sa plece la câțiva zeci de km distanta"

Nu. Nu aș descrie-o ca fiind cuminte.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se descrie ea sau o descrieți voi ca părinți? Dacă se descrie ea, e ok, poate ea așa se vede și aia e, dar voi dacă știți că umblă noaptea și nu vă place de ce ați mai descri-o ca o fată cuminte? Aici îmi e cevs confuz. Dar anyway.

Deci dacă fata merge cu un anturaj și în acel anturaj atât dv cât și ea aveți încredere nu văd unde ar fi problema?

Până la urmă e destul de mare ca să meargă mai mult de 9, 10 seara.

Chiar întrebarea asta mi-o pun eu mereu în minte, că de unde mentalitatea asta că după 10 noaptea trebuie să stăm baricadați în casă și dacă se poate și cu pușca subraț. În afarș de America, sincer unde chiar se împușcă lumea ziua în amiaza mare, chiar nu văd așa mari pericole cum le prezintă știrile sau cum se întâmplă în filme. Evident că acum contează mult și de zonă, în provincie e mai liniște, prin Capitală e mai forfotă chiar și noaptea, dar chiar și așa nu înseamnă că până la urmă trebuie să stăm baricadați în casă sau să ieșim doar pe lumină ca găinile.

Apoi contează și ce face fata cu anturajul ăla, aici nu mă refer la sex, la 15 ani, dacă are discernământ și conștientizează, deja poate să înceapă ce vrea ea liniștită, clar și totul protejat. Deci iar nu văd o problemă.

Dacă în schimb s-ar duce la 12 noaptea ca să profaneze morminte, să facă incantații satanice prin știu eu ce pădure, dacă ar veni la furat sau orice altceva nașpa da, atunci poate e momentul să se poarte o discuție serioasă cu ea. Deși iar nu văd o problemă nopatea în toată problema asta, deoarece dacă să zicem ea ar avea un comportament deviant, comportamentul deviant nu ține de zi sau de noapte sau de anotimp ci doar de persoana în cauză și de motivația ei.

În problema dv singurul comportament deviant îl văd minciuna, dar clar ea apare atunci când părintele îi interzice ceva, ba chiar și frica asta a părintelui și paranoia, că aoleu poate păți ceva noaptea, pe un copil îl va determina și mai mult să se ducă acolo, acolo unde-i interzis.

| ganeamariandumitru a răspuns:

E cam periculos. Noaptea se pot întâmpla multe.

| zozogirl a răspuns:

Sa ai grija de ea, ptc pare un pic suspecta situatia. Evident ca nu este fata cuminte. Ar trebui sa stie sa se protejeze la varsta ei, si ar mai trebui sa stie ca nu se iese cu strainii, mai ales la 12 noaptea...