| Samson2023 a întrebat:

Salutare,
M-am atasat de o fata, am cunoscut-o pe net. Mi-a dat de inteles de la început ca are unele probleme și ca trebuie sa fie înțeleasă, nu mi-a spus niciodată exact ce are dar firea mea a vrut mereu sa știe și am scormonit pana am aflat. Mi-a spus ca se sinucide dacă afla parintii și am acceptat situatia asa. Totuși m-am atasat atât de tare de fata aia, neputând totuși sa avem o relație ceva, încât efectiv constiinta nu ma lasă să dorm noaptea pentru ca ar fi trebuit sa am curajul sa vorbesc cu parintii ei deoarece ceea ce pățește ea este mai rău decât frica ei ca afla parintii. Urat sentiment sa ții la cineva și sa ai constiinta încărcată zi de zi ca nu ai făcut ceea ce trebuia, chiar dacă era greu.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are probleme psihice fata si sigur nu o poti ajuta tu, plus ca o iubire pe internet nu este reală este o fictiune, tu nu ai vazut o pe fata asta in carne si oase cum se spune, comunici cu ea doar pe net, asa ca nu i ti face iluzii ea trebuie sa fie consultata de psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

God! Știu ce zici.
Conștiința încărcată o ai de la multe chestii, mai ales când ești uman și știi să-ți accesezi feelingurile. Însă trebuie și să înțelegi că tu nu ești răspunzător cu absolut nimic pentru ea.
Faptul că o iubești și ții la ea, nespus de mult, e una, dar tu legal și moral, tu nu ai nicio răspundere morală față de ea.
Doar dacă tu vrei să o salvezi sau să faci un bine, ok, then, poți să mergi să vorbești cu părinții ei, bănuiesc că mai poți lua legătura cu ei. Dacă tu așa simți, dar tu să simți asta, să dorești asta, și simți și că ți-ai ușurat conștiința, dar și că ții la ea enorm și poate nu dorești să o vizitezi la cimitir în viitor, eu te sfătuiesc să mergi să vorbești cu ai ei părinți.
Uneori binele, sau secretele pe care vrem să le ținem pentru cei dragi, ai noștri, e posibil să nu îi ajute sau în alte situații mai deosebite, chiar să creeze niște monștri, așa că dacă tu ai conștiința încărcată, mergi și spune-le părinților, dar da, ar fi, zic eu ca și veșnică romantică, mai fain dacă decizia asta o faci și pentru ea, că nu ai dori să o pierzi și nu doar ca să-ți eliberezi tu conștiința.
Dar e mai ok, părerea mea să le spui părinților decât poate să fii părtaș la sinuciderea ei. sad
Plus că nu știu dacă ești creștin, dar Dumnezeu a spus că îi pedepsește pe cei care au fost martori la crime/sinucideri/ chiar martori la nenorocirea cuiva și aceia nu au intervenit. El ar vrea să-i salvăm pe sinucigași și sufletele lor. Tot Biblia susține că cine a salvat un suflet de la osândă, în rai îi ajunge sufletul direct, se salvează pe el, pe vecie.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Uneori este mai bine sa ne disociem de problemele altora, oricat de mult vei tine la persoana invata sa nu te bagi in viata ei, e strict problema ei ceea ce face, tu ce preferi, sa traiasca chinuita cu ce i se intampla sau sa o ai pe constiinta?
faptul ca tu consideri ca te-ai atasat e doar o iluzie, sa te atasezi de o persoana pe care nu o cunosti real? esti un copil bleg si atat de imatur...

| Samson2023 explică (pentru DonEnnioSalieri):

Sunt persoane care reușesc sa cunosca o persoana în câteva luni mai bine ca alții în toată viata, stai liniștit ca fix asta este problema, am cunoscut-o prea mult, altfel nu mai era acest sentiment de regret. Și contează ce grad de empatie are fiecare, unii nefiind empatic nu vor avea habar niciodată ce este cu o persoana, oricât ar sta cu ea.