| beauty a întrebat:

Buna tuturor. Iubitul meu are o problema. Mai tot timpul se simte obosit, vrea sa doarma mereu si are dureri de cap destul de dese si asta se intampla de vreo 8 luni. Precizez ca bea foarte multe cafele pe zi, fumeaza un pachet de tigari pe zi si consuma si cola. Sa fie si din cauza aceasta problemele lui? Nu vrea sa mergem la doctor sa vada ce are. Si cum sa il fac sa se lase de aceste vicii, sau cel putin sa le reduca, nu este el un prea bun ascultator. Multmumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Cu siguranta motivul pentru care are aceasta stare de somnolente este cafeaua consumata in exces, la care se adauga si cola si tutunul.
Ai putea incerca pentru moment prin ai rari dozele de cafea si cola. Pentur fumat poti cumpara niste pasturi care sa il ajute sa le elimine treptat pana nu le mai fumeaza deloc.
Cu siguranta va trebui sa consultati si un medic, poti sa ii smulgi un fir de par si sa il pui intr-o pungulita sigilata pentru al da la analize.
Cu astfel de simptome nu este de glumit, poate avea si alte cauze care nu le stim noi, de aceea vorbeste si cu parintii lui pentru a-l convinge sa faca un control specializat.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca sufera de surmenare. E recomandat un concediu cu mult somn si zero cafea si cola.

Abh
| Abh a răspuns:

Cofeina suprasolicita sistemul nervos. in prima faza da o stare de hiperexcitabilitate, pentru ca apoi, sa vlaguiasca organismul. de aici apare oboseala si durerile de cap. coca-cola e la fel de nociva ca si cafeaua pentru ca contine multa cofeina si zahar. daca deja nu te asculta, nici nu imi vine sa ma gandesc la relatia voastra daca v-ati casatori. imi pare rau pentru tine!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In mod normal trebuie sa faca niste analize medicale, durerile de cap prelungite nu sunt bune de loc.Nu vreau sa te sperii dar am avut un coleg de serviciu, care avea aproximativ aceleasi simtome plus ameteli. Anul trecut in ianuarie a fost depistat cu tumora pe creier si i s-a spus ca a venit prea tarziu, a suportat doua operatii, una anul trecut, una anul acesta iar la sfarsitul lunii decembrie a decedat. Avea 41 de ani si 2 copii.Ai grija, sanatatea e pe primul loc.

| JeSa a răspuns:

Buna!
Posibil are ceva legat de tensiunea(mare/mica)ori e anemic.Parerea mea sa consulte medicul.
P. S Cu sanatatea nu-i de joaca,,, Orice adult ar trebui sa faca anual un consult medical si un set de analize, chiar daca nu are probleme de sanatate.
Sanatate, pa!

| Rezzo a răspuns:

Te-ai gandit ca poate tu ii provoci dureri de cap, mie asa mi s-a intamplat tongue,
si acum sa trecem la lucruri serioase incearca sa-l convingi sa mearga la un doctor face o mica consultatie nu ii taie capu sa vada de ce il doare, sa rareasca acele vicii tine doar de el, daca are puterea necesara.

| alexandra35 a răspuns:

Buna... Din cauza cafelei sigurat

| catel a răspuns:

Aceasta "boala" o are cam jumate din populatie. rezulta in urma stresului, ore multe lucrate si binenteles lipsa odihnei. fara sa recunosti, o sa observi ca a scazut si potenta. am un energizant 99. 9% natural pentru boala asta a secolului. folosesc energizantul acesta de un an. fac pauze si revin cu el. ma simt enorm de bine. exista o singura problema la el, daca mananci din el de 2 x pe zi si din greseala iei si seara, atunci femeia trebuie sa te inteleaga ca o trezesti din somn de vreo 2x pana dimineata. si nu glumesc cu chestii din astea.
http://catel.sunphoto.ro/autotratamente
http://sanatateanoastra-catel.blogspot.com/
sau pe mess dog.catel

| jovis a răspuns:

Cu siguranta excesul de cafea, tutun, cola, combinatie destul de daunatoare sanatatii... tutunul si cafeaua din cate stiu iti provoaca carenta de calciu, deci posibil sa aiba o lipsa de calciu. Sa vada un medic, cu siguranta o sa-l trimita la un set detaliat de analize