| Întotdeuna2 a întrebat:

Salutare colegi,

Vă rog mult dacă aveți timpul necesar pentru un răspuns la o problemă un pic dificilă:

- astăzi am fost la poliție cu prietena mea și bunica ei urmare unei agresiuni fizice (în urmă cu o săptămână) și de la secția de polițe i s-a spus că dacă prietena mea nu se cumințește îi va face adresă către protecția copilului pentru transfer în orfelinat;

- de asemenea, dna respectivă de la poliție a refuzat repetat audierea martorilor prietenei mele, ba chiar a reușit să o intimideze și să o constrângă psihic pentru a - și retrage plângerea împotriva celor 5 agresori (5 împotriva ei).

Întrebarea e:
- Către cine poate să reclame/sesizeze atitudinea, comportamentul sau chiar abuzul dinspre dna polițistă către prietena mea?

Oare:
Poliției Municipale sau Inspectoratului județean de Poliție sau direct la Parchet!

Celui mai bun răspuns îi voi acorda fundă.
MULȚUMESC.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietena ta sa faca reclamatie la seful politiei din localitate sau la seful politiei judetene. Daca este minora reclamatia sa fie semnata si de un parinte.

| Întotdeuna2 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult de răspunsul prompt.

regis
| regis a răspuns:

Daca prietena ta s-a intimidat deja la momentul depunerii plângerii, cum.va face fata cercetărilor si eventualului proces? Singura varianta este sa apeleze la un avocat, insa după cum știm, acesta costa...

| mihai69 a răspuns:

În plus, la orice vizită ulterioară la sediul poliției, să fie însoțită și de către un avocat. Să vedem dacă i se va aplica același tratament...

| munteanuionvictor a răspuns (pentru mihai69):

Ai dreptate. Ai dat un răspuns foarte bun.

| Freya1 a răspuns:

Ce a spus cel dinainte sau suni la tv...

| leapșa a răspuns:

Trebuia s-o inregistrati cu un telefon.
Asa, poate vi se va acorda mai putina credibilitate, dar o plangere se poate face.

| Întotdeuna2 explică (pentru leapșa):

Plângere împotriva cui, că nici numele acelei polițiste nu îl cunosc.