| ShadowLoleris a întrebat:

Salutare dragilor! happy
Vreau să vă cer părerea voastră sinceră!
Părinții nu m-au iubit niciodată și cu ce mi-au făcut amândoi de când eram mic copil, m-a făcut să nu știu cum să-mi fac o iubită! Nu am pe nimeni care să mă iubească și duc lipsă de iubire din startul vieții! Dacă nu știi cum să vorbești cu fetele, nu te iubește nimeni. Nu sunt o persoană timidă și nici închisă. Nu sunt nici depresiv, nici anxios!
Prieteni am, dar puțini, că am ales calitatea, nu cantitatea!

Ce pot să fac, să-mi îndrept singur viața? Atât vreau să știu!
Mulțumesc mult!

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Scenarii. De asta ai nevoie. Pe care sa ti le faci, inchipuindu-ti cum ar fi sa vorbești cu o fata. Ce i-ai zice, ce ți-ar zice. La începutul discuției. Și repetate scenariile pana le știi și noaptea la 3, pana îți intră în instinct. Și atunci, cînd vei vorbi cu o fata, vei știi din automatism ce sa ii spui. Ca la artele marțiale. La antrenamente se fac mișcări atît de mult pana ce devin parte din tine. Iar cînd trebuie sa lupți pe bune, nu te mai gândești ce mișcări trebuie sa faci, acționezi din instinct.
Nu îți trebuie decat partea de început. Acolo e problema. Odată începută discuția, mai apoi îți vor veni idei, alimentate și de ce îți va spune ea. Posibil ca mai apoi sa nu te mai poți opri happy.

| ShadowLoleris explică (pentru cristi202):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Am încercat asta, dar nimic! Nu știu ce să vorbesc, decât dacă sunt alimentat, așa cum ați zis dumneavoastră!
Așa este și în cazul prietenilor, dar acolo este mai ușor, fiindcă nu trebuie să relaționez cu ei, că nu sunt gay! laughing

| cristi202 a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Atunci poti sa ii spui direct ca ti-e greu pana initiezi conversatia, si sa ii ceri ajutorul. Orice fata e fericita cand e cineva linga ea sa o asculte, fara sa adauge prea mult - se stie ca femeile vorbesc mult mai mult ca barbatii. Va stii ea ce sa zica ca apoi tu sa poti intra in vorba.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai prieteni apropiati, atunci apeleaza la ei, fara rusine!

| ShadowLoleris explică (pentru Bula):

Au vrut să mă ajute fără să le cer, de-asta aleg numai prieteni de calitate.
Nu ai știut cu ce să mă ajute. Aceștia îmi știu situația.

| ania a răspuns:

Probabil ca nu ai multi prieteni pentru cs esti mai introvert, nu pentru toate sunt de vina parintii.Ai putea sa te rogi Creatorului ca la timoul pe care El il considera pitrivit sa aducsa n viata ta pe fata care El stie ca e potrivita sa fie sotia ta.
EL e cel mai bun si mai iubitor parinte si se bucura daca ii povestim tot ce avem pe suflet si ii cerem ajutorul. Daca virbim cu El incepem sa ii oerceoem prezenta si iubirea si dragostea Lui ne hraneste sufletul si nu mai su tem dependenti de acceptarea si iubirea oamenilior.Crea dintai porunca, sa-L iubesti pe Dumnezeu e si prima noastra nevoie.

| ShadowLoleris explică (pentru ania):

Mă rog la Dumnezeu în fiecare zi.
Introvertit nu sunt. Am zis că la prieteni aleg calitatea, nu cantitatea! De-asta am puțini, dar destui. Și la muncă am chiar destui!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i vina parintilor ca tu nu ai iubita acum, ci numai a ta!
Este vina ta ca nu inveti sa te comporti frumos cu fetele, sa vorbesti respectuos si sa-ti gasesti o fata care sa te placa, asa cum esti.
Dar nu uita: barbatul face prima mutare, deschizand gura, ceea ce la tine se pare ca-i o problema mare!

| nukeyly a răspuns:

1.
https://www.youtube.com/watch?v=MeRRkUQOZ64
2.
https://www.youtube.com/watch?v=FSeCitB1co8
user FarFromAverage 1.55M subscribers!
---
3. ce zice tipa
https://www.youtube.com/watch?v=g4lhyz4tSjU
4. ce zice tipu
https://www.youtube.com/watch?v=QtmwuVzFNjw
5.
https://www.youtube.com/watch?v=mFzFUM9Ulvg
--
canele sunt multe, exista si audiobookuri gratuite pe teme dedicate
ia masuri si vei reusi.

| ShadowLoleris explică (pentru nukeyly):

Mulțumesc, dar mă încurcă locul de muncă să am timpul necesar!

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! În primul rând țin să-ți spun că îmi pare rău că a trebuit să treci prin așa ceva iar în al doilea rând te sfătuiesc să apelezi la ședințe de psihoterapie. Un profesionist e mult mai în măsură să te ghideze să îți atingi obiectivul și cu siguranță îți poate furniza sfaturi practice pe care să le pui în aplicare. Sper că te-am ajutat!

| ShadowLoleris explică (pentru Sunshine123):

Mulțumesc mult! Chiar am simțit ajutorul!
big grin

| Editocroci a răspuns:

Foarte mulți nu au fost iubiți de părinți, nu au fost respectați așa că nu ești singur. Iubirea e cel mai greu de găsit și de păstrat. Cunoaște mai multe femei și formează-ți un sistem de selectare.

| ShadowLoleris explică (pentru Editocroci):

Știu că nu sunt singurul.
Dar altceva decât "Bună, ce faci?" nu știu să zic!

| Editocroci a răspuns (pentru ShadowLoleris):

Ajutorul e gratuit dar e și contra cost. Dacă altceva decât "bună, ce faci?" nu știi să zici eu una te-aș ajuta doar contra cost.

| Isisnwnsjxjd a răspuns:

Salut, imi pare extrem de rau ca nu ai fost iubit de parinti.
Incearca sa gasesti ceva ce iti place, un hobby si asa mai poti intalni oameni noi, dezvolta o si baga-te in seama cu fete de care esti interesat, in cel maii rau caz nu iasa nimic.
Sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat