| andrei1229 a întrebat:

Ei bine problema mea este una ceva mai speciala, tatal meu a murit in urma cu 4 ani iar de atunci mama ma creste singur a, insa de cateva luni ea si-a gasit un "iubit" care are sotie si 2 copi. Mama a inceput sa imi controleze viata, vrea sa invat cat mai mult iar daca iau o nota proasta sunt certat, imi sunt adesate jigniri de genul " animalule, vaco, boule ", imi da plame, ma trage de par, nu i-am aratat carnetul de cateva luni, insa nu am note foarte proaste, primul si singurul 4 luat pana in clasa a 9-a a fost la franceza acum 2 luni intr-un test de care mama nu stie, daca ar sti m-am omora in bataie.De exemplu aseara, am luat sticla de suc din frigider sa imi pun in pahar, din greseala am scapat sticla care s-a varsat jumatate, a venit mama in bucatarie m-a certat, m-a jignit. Am 15 ani si nu fumez, de baut nu beau foarte des, nu intru in baruri, m-am imbatat de doar 2 ori, a doua oara a fost ieri cand m-am facut praf, din fericire mama nu a aflat. Am probleme din ce in ce mai mari, seara plang pana adorm, am inceput sa ma jignesc singur, mi-am indepartat toti prieteni, strang totul in mine. Solutile mele pentru a scapa de aceasta suferinta sunt : o lama si 30 de minute in baie... Ce as putea face pentru a scapa de acest chin

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andrei,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TheSoldier a răspuns:

Off, este greu.Dar de ce nu-i spui mamei tale sa invete sa te aprecieze? Spune-i si ei ce ne-ai spus noua! Sincer, daca as fi in locul tau, i-as spune doua vorbe mamei, pe care din pacate nu le pot spune aici, care sa ii inchida gura, si nu as lasa-o sa dea in mine.

| RazaDS a răspuns:

Salut. Am avut si eu o problema de acest fel. Ceea ce ai tu se numeste depresie. Teoretic, este un fel de chin psihic care te face sa gandesti tot timpul negativ, iti strica apetitul, perioadele de somn... etc. Nu iti recomand taiatul cu lama, serios, am trecut si eu prin asta si acum am niste semne pe mana de care imi este si astazi rusine. Parerea mea este ca ar trebui sa discuti cu mama ta, sa ii explici sa te ia putin mai usor, pentru ca ea nu este singura care sufera in situatia asta. Sunt sigur ca printr-o discutie puteti lamuri cate ceva. Daca nu merge asta, si sunt sanse de unu la un milion sa nu mearga, incearca sa iti gasesti un hobby. Ca de exemplu cititul, sportul, chiar si jocurile la calculator (asta daca nu neglijezi scoala). Hobby-ul sau hobby-urile pe care le vei avea, probabil ca vor tine locul taierii cu lama.
Deci, sa nu ne mai lungim atat. Trebuie sa discuti cu mama ta, iar daca nu merge iti gasesti un hobby, prin care sa uiti o perioada de timp de probleme.
Si daca ai rezistat atat de mult timp, sunt sigur ca esti o persoana foarte puternica.
Sper ca ti-am fost de ajutor.