| Cezzara a întrebat:

Ma numesc Cezara si am 8 ani. Am o intrebare. Am o sora mai mare care ma bate mereu, fara sa ii fac nimic. Cand vreau sa stau pe calculator, ma trimite la colt si imi da cate o palma. I-am spus mamei, iar ea a zis ca a vorbit deja cu ea, si sora mea a promis ca nu ma mai bate. Dar de atunci, m-a amenintat ca daca ii mai spun mamei " porcarii " cum le zice ea, ma inchide in beci cand sunt doar cu ea acasa. Si suntem acasa singure de dimineata pana seara la 21:00, iar ora mea de culcare e exact la 21:00, deci doar ii urez mamei noapte buna. Nu mai stiu ce sa fac, mi-e frica sa ii comentez, la teme nu ma ajuta, desi am cateodata cate 5 exercitii la matematica, dar ma descruc, si cam in vre 3 ore in termin toate temele. Nu am voie sa merg langa ea la calculator ca imi spune ca o spionez. De mancat, toata ziua ea isi face cartofi prajiti, ochiri, isi comanda pizza, si rar imid a si mie, deci eu mananc ce imi lasa mama. Cateodata imi face snitele si le mananca ea pe toate. Numai stiu ce sa fac, tata a plecat, nu mai vrea sa ne vada... Va rog ajutor! Dau medalie din aceea cu panglica.

65 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cezara, este foarte grav ce ti se intampla tie. Eu cred ca ar trebui sa-i povestesti mamei tale tot ce ti se intampla, cu detalii. Ea va sti ce este de facut. Mi-e greu sa gasesc o solutie, fiindca comportamentul surorii tale este profund anormal. Nu stiu cum se poate rezolva aceasta problema, doar parintii tai, stiind intreg adevarul pot lua masuri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar voi nu aveți părinți?
Spune-i unuia dintre ei pentru a lua măsuri, nu trebuie să fie bătaie în familie.
Pa, pa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Numai o discutie cu mama ta ar putea elimina aceasta stare prin care treci.

| Luori a răspuns:

Mama ta trebuie sa fie alaturi de tine! Sincer, nu prea cred ca ai 8 ani, dar in fine.
Discuta cu ea cand o prinzi, te plangi ei, spune-i sa verifice ca sa vada ca ai dreptate, stai departe de sora ta; oricum pc-ul nu iti este de mare nevoie la varsta asta. si cred ca sora ta nu stie cum sa-l foloseasca in folosul sau, de aceea nu castiga nimic. Invata, la nevoie, sa-ti faci de mancare, mai ia din cand in cand din mancarea ei si daca va comenta tipa la ea, incearca sa o pui la punct.

| TeoPT a răspuns:

@loveiseverything

si eu la 8 ani eram a 3a. Care e problema? straight face

| TeoPT a răspuns:

Nu e fake, idiotilorstraight face Daca nu aveti de gand sa ii dati un sfat, duceti-va sa ii dati sfaturi lu' aia "LittleTweety" sau cum s-o scrie. Pentru ca din cauza voastra exista pe TPU oameni ca ea. In loc sa o ignorati, mai puneti si botu sa ii dati sfaturi.straight face Eu am propus de multe ori sa ii ignorati intrebarile. Atata timp cat ea face ce vrea cu voi, pentru ca asta e scopul ei: Popularitatea pe TPU...nu va pleca niciodatastraight face Dar hai sa nu ne batem joc de aia, ne batem joc de fetita asta de 8 ani. straight face Ca ne permitem, doar suntem "mai mari", nu? straight face

| Elena1234456 a răspuns:

Vorbeste urgent cu mama ta. Daca o asculti pe sora ta va continua. Spune-i ca nu te lasa in pace, ca este rea si uneori te tine flamanda.Mama ta trebuie sa te inteleaga. Daca nu iei atitudine nu se vor opri niciodata sad.

| aaaa12345 a răspuns:

Stii sa scrii la 8 ani? In ce clasa esti? Vorbeste intre mama-fica si vezi raspunsul

| aaaa12345 a răspuns:

De cand traiesti aceasta drama?

| anss23 a răspuns:

Nu cred ca la opt ani scrii asa de corect.tongue

| AnnaMariaaa a răspuns:

Nu-ti fie frica de amenintarea ei, spune-i mamei pentru ca ea stie ce este de facut, dat sora ta vede ca ii merge si ca tu taci o sa te tortureze in conitnuu asa ca spune-i mamei despre tot si ai sa vezi ca lucrurile sa v-or schimba.

| Jadis a răspuns:

Asa sunt surorile mai mari. Nu te-ai gandit ca ea nu vrea o sora mai mica? Ei ii place sa stea singura acasa si sa faca ce vrea ea, mai ales ca e singura pana la ora 21. Deci ea crede ca tu ii stai in cale si incearca sa se razbune pe tine, vrea so lasi in pace, sa nu ii mai stai in cale. Tu mananca ce iti lasa mama ta nu te apuca sa iti faci singura de mancare. Daca ii spui mamei nu are nici un efect. De ex ii vei spune ca sora ta te bate, mama ta va vorbi cu sora ta si sora ta cand afla ca ai parat-o iar vei suferi si mai rau. Deci spune-i sorei tale ca nu mai vrei sa o bati, ca esti mica, sunteti surori, stiu ca nu iti place de mine, dar promit ca nu o sa te deranjez, poti face ce vrei ca nu iti mai stau in cale. Mai bine sa ne intelegem bine ca doua surori ca e pacat sa ne certam.

| pwp a răspuns:

Spune-i mamei tale!
sora ta e nebuna!
cum sa te bata, mai ales ca u esti mica si ffoarte frumoasa din cate arata poza!
pune-o pe mama ta sa nu se mai duca o zi la munca, si sa stea ascunsa intr-o camera, si sa vada si ea ce iti face sora ta!
pa-pa!love struck

| Iasmiine a răspuns:

Pai sora ta cati ani are? Si incearca sa ii spui mamei tale fara sa afle sora ta. Si faza cu mancarea. fa-ti tu de mancare ca stii sa cureti acolo niste cartofi si sa ii prajesti. Sau omleta. sau ceva. Si cauta un moment cand sora ta este calma sa ii spui sa nu te mai bata ca sunteti surori si nici ei nu i-ar conveni s`o bata altcineva. sad
Situatia ta este foarte trista sad.
Bafta :*

| Andruşcă a răspuns:

Spune-i mamei tale tot ce ne-ai zis noua.Cand o sa auda ca sora-ta te ameninta ca te inchide in beci si te lasa nemancata sigur o sa ia masuri.
Daca stai fara sa zici nimic sora-ta o sa ajunga sa te duca in strada, sa te lase acolo si sa-i zica mamei ca ai fugit de acasa! Deci spune-i mamei absolut tot si nu iti mai fie frica ca o sa rezolve ea problema.

| UnicornsAreLove a răspuns:

Problema ta e complicata dar unde sunt parintii tai? sora ta cati an are? da-mi mail ca sa stiu cum te pot ajuta

| Daviiiiiid a răspuns:

SAlut! situatia e f grava. dar eu cred ca si thu ai o parte din vina.sincer nu cred ca te bate fara sa ii faci ceva. totusi e sora ta... dar cati ani are... daca are 12, 13, ani doar te ameninta cu beciul nu o sa-ti faca nk, dar cel mai bine spune-i mamei talewinking:*

| ILied a răspuns:

Eu n-as avea alta posibilitate decat sa-i spun de mai multe ori mamei. Dar cum asa ai facut, spune-i daca i-ar place sa fie batuta ca si tine. Eu vreau sa stiu cati ani are si id-ul ei. Daca nu-i sti id-ul, sa nu il ceri ca te va intreba la ce iti va folosi apoi teva bate. Imi poti spune decat varsta ei si numele. Mama ta poate nu intelege ca nu vede ce se intampla. Asa ca daca are timp liber, spune-i ca te bate sora ta si cheam-o pana le sora ta un camera. Mama ta o va intreba daca e adevarat ce se intampla. Sora ta normal ca va mintii. Tu in acest caz poti face o lista cu ce se intampla zilnic. Apoi i-o poti arata mamei. Atunci sigur va intelege. Bafta.

| Antonia90 a răspuns:

Imi pare rau sad Incearca sa vorbesti cu sora ta. Spune-i ca tu nu vrei sa va mai certati.Ca vrei sa fiti niste surori care se inteleg.
Daca nu merge spune-i mamei tale sa vorbiti toate 3( ca o reuniune de familie, numai ca sunteti doar voi trei). Daca nu merge si asa, incearca sa nu mai stai cu ea in acceasi camera. Daca nu stii la teme roaga`ti o colega care se pricepe sa te ajute si pe tine.Incearca sa nu o mai bagi in seama.
Mult succes iubita! :*
Sper sa te impaci cu surioara ta!
O zi buna!

| ank a răspuns:

Avand in vedere ca si eu am o sora mai mica de varsta ta, si mai mereu ne certam numai din cauza ei.si ea ar fi in stare sa spuna aceleasi lucruri pe care le spui si tu happy si chiar le spune persoanleor care nu cunosc situatia.
deci las o balta fetito, nu ne mai mintii ca esti la fel ca sorumea oh go onk

Răspuns utilizator avertizat
| Sconcsiş a răspuns:

Pai ar trebui sa o musti! laughing)

| RainDrop a răspuns:

Cezzara, ma bucura faptul ca ai fost destul de curajoasa sa postezi asta aici.
Pai. spune-i mamei tale cand sora ta nu este acasa, sau cand sora ta pleaca in oras, si alte alea.
P. S.:Inafara calculatorului, fa-ti temele si dupa aceea iesi afara.

| FreakyFred a răspuns:

Pai tot ce pot eu sa iti zic e ca ar trebui sa incerci sa vorbesti cu mama ta despre lucrul asta dar pe un ton care sa o impresioneze. ai spus ca ai o sora mai mare. dar cati ani are? e important pentru ca daca are peste 12 ani inseamna ca ar trebui ca mama ta sa aiba o discutie cat se poate de serioasa cu ea (inseamna ca are o problema psihica). daca are sub 12 ani, atunci mama ta ar trebui sa o pedepseasca (fara calculator, mobil etc.). azi si maine cred ca sunt momentele bune in care ar trebui sa vorbesti cu mama ta (adica in weekend sau cand e acasa). dar tu nu te duci la scoala (ai zis ca de dimineata pana seara stai cu sora ta)? nu ar putea sa vina o bunica sau matusa sa stea cu tine (ar evita umilintele provocate de sora)?
astea sunt cateva idei care mi-au trecut prin cap acum. gandeste-te si incearca ce crezi ca e mai bine!
mult noroc!

P. S: intrebarea ai pus-o cand sora era plecata?

| FreakyFred a răspuns:

Pai si eu am 15 ani si am o sora mai mica dar nu i-as face asa ceva niciodata. nu are nicio scuza de imaturitate. o avea probleme psihice cum ziceam. faptul ca tu nu prea pui in discutie problema, oface pe ea sa continue cu tortura. vede ca nu i se intampla nimic.
vorbeste cu mama ta si cred ca totul se va rezolva!
mult noroc!

| KisaTheCute a răspuns:

Tu fataa love struck. Tu esti fake love struck. La 8 ani am fost si eu in clasa a 3`a ii adevarat dar mai greseam la scriere, logic =]]. Doamne love struck. Ai probleme? Si apropo... daca nu te lasa sora`ta pe pc cum ai gasit tpu.ro? Magiiie? sau ai laptop? :]] LOL =]].

| McGregor788 a răspuns (pentru KisaTheCute):

Exact la asta m-am gândit si eu laughing laughing laughing

| KisaTheCute a răspuns:

TOATĂ lumea...

Cezzara nu e fake. Am cunoscut-o personal happy
happy

| Mike66Danger a răspuns:

Iti inteleg suferinta. Parintii tai s-au despartit iar sora ta se crede sefa. Mama ta e toata ziua ocupata. E o situatie dificila.
Imi imaginez ca tu nu comunici indestul cu mama ta. Ea este singura care te poate ajuta. Chiar daca tu ai vorbit cu ea atunci, nu a rezolvat nimic. Sora ta nu tine destul la tine. Nu te iubeste. Este ceva foarte urat.
Tine minte ca nu tie iti va fi rau in viitor ci ei. Singurul lucru pe care trebuie sa il faci este sa nu ii mai dai atentie, este pur si simplu un nimeni! Vorbeste cu mama ta, te va ajuta. Spune-i sa isi faca putin timp si pentru tine.
Trateazo pe sora ta cu indiferenta. Nu o mai baga in seama. Laso sa isi manance ea toata mancarea ei, tu manancati ce ai. Laso sa stea la calculator cat vrea, tot pentru ea e rau. Fa-ti temele cu grija si cu atentie. La un momendat, o sa se schimbe ceva si o sa vezi ca o sa fie mai bine!
Imi pare foarte rau de situatia ta si sper ca iti vor prinde bine sfaturile noastre, ale tuturor de pr TPU!
Multa bafta mai departe!

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa o lasi in pace, sa-ti vezi de treaba ta si sa-ti gasesti ceva de facut fara calculator.Mai mult ca sigur nu vrea sa o "spionezi" pentru ca poarta conversatii intime cu cine stie ce prieten de-al ei... si i-o fi frica sa nu-i spui mamei tale despre chestia asta! Eu iti zic sa nu mai incerci sa intri in vorba cu ea pentru ca nu vei rezolva nimic. Du-te mai bine in camera ta, fa-ti temele si apoi vei gasit u ceva de facut pentru ca pari o fata cumsecade si foarte desteapta. Eventual vorbeste cu mama ta, poate te lasa 1h pe zi sa mergi la o colega de-a ta cu care te intelegi mai bine ca sa ai cu cine vorbi.
Sper ca te-am ajutat! Mult noroc!

| loveiseverything a răspuns:

Tu esti mai mare.Am citit ce ai postat si nu prea am gasit greseli gramaticale in schimb la alte persoane de pe forum mult mai mari ca tine am gasit...