| raul93 a întrebat:

Oameni buni am o poveste interesanta si in acelasi timp si sufocanta. Povestea incepe cam asa: In 2015, am fost intr-o relatie cu o fata care nu stia exact ce vrea de la viata(studenta) dar tinea foarte mult la mine. Dupa un jumatate de an de la inceputul relatiei. Mi-a zis ca vrea sa renuntam si sa nu ne mai cautam pana dupa ce terminam facultatea deoarece ea voia sa invete si ca relatia nu ii da timpul necesar. Am acceptat cu greu despartirea, suferinte lungi, gandul mereu la ea, poate poate se va intoarce. La un moment dat am cedat si nu m-am mai gandit la ea. Intre timp eu am intrat intr-o alta relatie in care sunt si in prezent unde nu pot spune ca imi lipseste ceva, avem data nuntii stabilita. De ceva timp fosta mea iubire incepe sa imi dea semne din nou, spunand ca ii pare foarte rau pentru ceea ce a facut si ca vrea foarte tare sa fim din nou impreuna. De curand (2zile) am fost la un concert unde a fost si ea(fosta). Idee e ca de cand ne-am vazut gandul imi este tot la ea si ma gandesc daca ar fi ok sa renunt la toata relatia mea actuala si sa ii mai dau o sansa celeilalte? Voi ce ziceti oameni buni, ar merita sa fac pasul asta. Mi-e oarecum groaza de durerea in care o las pe actuala iubita. Va rog dati-mi un sfat...

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

"avem data nuntii stabilita"...

De aici concluzionez că relația actuală e una serioasă și că fata (viitoarea mireasă) e serioasă. E o relație ce a funcționat și nu văd de ce nu ar funcționa. (O nuntă stabilită poate însemna și că neamurile se potrivesc între ele, un lucru care nu se întâmplă mereu.)

Oricine ar fi fosta, nu cred că viitoarea mireasă merită șocul prin care ar trece în cazul în care ați demola tot ce ați clădit până acum. Și dacă ai face treaba asta, nu mă aștept că te-ai putea ierta ușor... și nici nu cred că vei putea cândva să aștepți ca cei din jur să-ți arate respect maxim (inclusiv fosta).

Părerea mea: nu merită.

Plus că mai e riscul să înceapă fata aia (fosta) încă o facultate (să te lase în aer oricând, dacă deja ați reușit asta o dată)... laughing

Cred că ai nevoie de o fată care să te vrea, nu doar să te accepte. Ceva îmi spune că cea cu care ai nunta te vrea, iar fosta - în cel mai bun caz - te-ar accepta.

Îți recomand cartea „Căminul adventist" de Ellen G. White. Cred că ți-ar da o orientare super în viață. happy Succes!

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa dai pasarea din mina pe cea de pe gard...
Ai avut una, si-a luat zborul o data (ce iti certifica ca nu ar face-o si a doua oara, si poate a treia oara, daca va fi cazul?), ai prins alta, o ai in mina, o tii bine, vorbiti deja de nunta, si tu vrei sa ii dai drumul?!?
Hai, fii serios, mergi inainte cu cea de acum, de ce sa sufere ea pentru prostia celeilalte de a te fi lasat cindva? Nu da dovada de inconsecventa, cum a facut si prima prietena, caci daca faci asa, nu o meriti pe niciuna din ele.
Si gindeste-te ce ai simtit tu cand prima fata te-a lasat, vrei sa simta si cea de acum acelasi lucru in privinta ta, chiar vrei asta pentru ea, care nu are nici o vina? Mai ales ca avetj deja ginduri serioase de nunta.

| Bondarel99 a răspuns:

Ai 25 ani. Faci deja nunta? Nu vrei mai intai sa vezi cu cine iti e bine, cu cine ai putea trai pana la adanci batraneti (desi nu exista asa ceva)? Daca te casatoresti cu gandul la fosta o ranesti mult mai rau pe sotia ta pentru ca ce rost are sa treceti printr-o nunta si printr-un divort aiurea pentru ca nu esti decis. Incheie relatia asta si impaca-te cu fosta daca va iubiti. Mai bine asa decat sa o inseli pe actuala mai tarziu pentru ca o sa se intample asta, ai 25 ani, nu o sa poti sa ii fi fidel prea mult timp. Dar fata aia daca te-a lasat o data o mai poate face, aici nu poti fi sigur.

Nu te grabi cu insuratoarea. E pacat sa traiesti in concubinaj? La naiba. Nu e mai mare pacat sa va casatoriti la biserica in fata altarului si apoi sa divortati si sa va injurati ca la usa cortului?
Eu nu inteleg casatoriile dupa relatii asa scurte si intre tineri indecisi ce vor sa faca cu viata lor.
Deci concluzia, fa ce iti spune inima, doar o viata ai. Si cat despre actuala, o ranesti mai tare daca o lasi mai tarziu decat acum.

| Hammurabi a răspuns:

Răspunsul meu e foarte scurt.
Dacă te-a părăsit odată, cu siguranță te va părăsi din nou.
Se merită?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, mai bine renunti la amandoua, pentru ca nu e ok nici sa iti faci planuri de nunta cu cineva in timp ce te gandesti la altcineva. Eu nu cred ca merita, fata a vrut sa-si faca de cap, nimeni nu invata atat de mult incat sa nu aiba timp de o relatie. Cu oameni ca ea nu o sa faci niciodata nimic, o sa fie doar un du-te vino continuu. O joaca de copii.

| ywar a răspuns:

Ma baiete, tu nu ai demnitate! Vrei sa cedezi in fata unei fufe care vine spasita dupa niste ani la tine, ca evident a realizat ea ca e singura si ca nu o *** nimeni? Chiar merita actuala ta prietena sa o lasi balta dupa timp petrecut cu ea si amintiri si planuri facute pentru o pizdulice care nu stia ce vrea de la viata nici atunci si probabil nici acum? Ti-a dat cu suc de pasarica pe tine, ce ai? Ai mandrie si mergi pe drumul ales.
Raspunsul meu poate ti se pare foarte dur dar nu suport pe cele ce isi calca in picioare aproapele si pe urma isi dau seama dupa un timp ca il vor inapoi. E imatur si idiot acest gand.
Cand e pa!, ramane paaa! Neeeeext!

| RobertMoon a răspuns:

Nu te mai întoarce la ea. Daca te iubea voia și atunci sa vă vedeți și vorbiți, își putea face timp măcar o dată pe săptămână sau ceva de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-aș lua pe amândouă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binenteles ca a revenit doar pentru ca te-a vazut in bratele alteia. Dacã crezi ca s-a despartit din cauza invãtatului te inseli amarnic, daca o crezi ca te iubeste si ca-i pare rãu te minti singur.

| DanielVălean a răspuns:

Sa inteleg ca ai de ales, oarecum. Pai haide sa consideram asa, 2 aspecte importante.
Daca fosta te-a lasat in anii de facultate pentru acel motiv, timpul ei oarecum s-a sfarsit atunci. Asta doar daca esti o persoana ce nu iarta greseli semnificative.
Iar daca esti hotărât sa o ierti si sa revii la ea, relatia cu iubita actuala cade.
Intreaba-te pe tine acum: fata de care din ele simti iubire adevarata? Pentru fosta sau pentru actuala?

| raul93 explică (pentru DanielVălean):

As putea spune ca in relatia actuala s-a instalat oarecum rutina, iar cand am dat de fosta partenera,, m-am activat din nou", deoarece nu am uitat-o niciodata...a avut mereu un loc acolo ascuns in mine...

| DanielVălean a răspuns (pentru raul93):

Asadar, esti constient de faptul ca daca incepi o familie cu ea, vei duce o relatie "de rutina" si nu una iubitoare, cum ar trebui de altfel sa fie.

| sofisis a răspuns (pentru raul93):

Ti s-a activat ce? Iubirea sau dorinta? Pentru ca una e sa fie iubirea vietii tale si alta sa o doresti. Sincer, eu ti-as spune sa o lasi pe actuala pentru simplul fapt ca nu o meriti. Merita ceva mai bun si merita un om care o iubeste cu adevarat. Care nu ar fi dispus sa o uite de azi pe maine.

| elcosmin a răspuns:

Lasa sufletul sa aleaga. Pune intr-o balanta lucrurile bune si lucrurile rele de la fiecare si vezi care merita mai mult. Iubita ta va fi foarte dezamagita daca o vei parasi, din moment ca ai zis ca aveti si data nuntii. In schimb fosta, se poate impaca cu tine pentru puțin timp, si sa zica iar ca a intervenit ceva si ca sa nu mai fiti impreuna. Parerea mea (necunoscand foarte bine situatia) este sa ramai cu iubita, pentru ca e o alegere foarte importanta, si daca faci un pas gresit, le poti pierde pe amandoua. Deci bafta

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! E un pic mai mult delicata situatia in care te afli, cel mai prost din toata ecuatia iese actuala ta prietena, ea nu are nici o vina pentru trecutul tau, pentru promisiunea pe care v-ati facut-o atunci, pentru sentimentele dintre voi si asa mai departe, ea in momentul de fata are planuri mari de viitor impreuna cu tine din ce spui tu aici, si e trist, e trist ca ea o sa ramana cu o grozava dezamagire daca tu te intorci la fosta. In fine, mai bine ca tine nu stie nici unul dintre noi ce simti, daca tu consideri ca fosta ta prietena mai merita o sansa si ca actuala poate trece peste o asemenea trauma(pentru ca este o trauma sa te trezesti in prag de nunta si sa afli ca viitorul sot s-a razgandit pentru o iubire a trecutului), deci pune in balanta toate aceste aspecte si gandeste-te langa care dintre ele iti vezi un viitor implinit, sustinere, dragoste, intelegere, si de ce nu, pe care dintre ele ti-o doresti a fi mama copiilor tai? Raspunde-ti la toate aceste intrebari si sa stii ca raspunsul e la tine. Indraznesc sa-ti spun ca eu te-as sfatui,, sa nu dai vrabia din mana, pe cioara de pe gard", consider ca in fiecare dintre noi se aprind amintiri atunci cand intamplator ne intalnim cu umbrele trecutului, insa trebuie sa intelegem ca daca respectiva persoana era pentru noi, era deja langa noi, si mai cred ca asta e un test pentru tine, un test prin care sa-ti deschizi ochii si sa faci alegerea cea mai buna. Iti doresc minte limpede, sa poti lua cea mai buna decizie si sa fii fericit indiferent de alegerea facuta!

| raul93 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi...cred ca cel mai bine e sa raman cu actuala si sa dam un refresh relatiei... happy

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru raul93):

E cea mai bună variantă.

| AlexisLove a răspuns:

Nu sunt experta dar as zice sa ramai cu actuala ta iubita... Ați stabilit data nuntii, nu realizezi asta dar după ce o sa te duci cu fosta o sa îți fie dor de actuala! O sa fie la fel și o sa vrei sa te întorci la ea, sfatul meu e sa ramai cu actuala