| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU. Am nevoie de parerile voastre. Iubita mea s-a despatit de mine dupa o relatie de 4 luni. In cele 4 luni totul a fost frumos, gandeam la fel, ne ocupam timpul cu pictura, plimbari, filme, gateam impreuna la ea sau la parintii ei. Zicea ca ma iubeste si tine la mine, era foarte atenta cu mine. Totul s-a rupt cand intr-o zi m-a taiat la mana din greseala. Am fost taiat la doua degete, eu am reactionat normal, nu m-am speriat iar iubita mea m-a bandajat, m-a ingrijit. Dupa micul accident mi-a scris ca vrea sa fie singura o perioada, ca se simte sufocata, toti trag de ea, are multe pe cap ( ea este singura la parinti). Cand am vazut ce mi-a scris a picat cerul pe mine, dar am inteles-o, i-am zis ca sunt alaturi de ea. Peste cateva zile o intreb daca ii este dor de mine si intrebarea asta a fost genul,, s-a umplut paharul" pentru ea. M-am trezit cu un mesaj in care vrea sa fie singura, nu este obisnuita cu relatiile lungi, nu poate dormi cand sunt la ea, nu vrea sa ma tina langa ea mintindu-ma desi tine la mine foarte mult. M-am suparat dar am inteles-o si de data asta pentru ca trece printr-o perioada grea si am zis ca nu-i nici o problema si ca accept decizia ei si ca voi astepta sa decida. Am facut apoi o prostie ( desi eu cred ca asa am facut cum e normal, sa sar in ajutor), s-a nimerit ca intr-o zi sa fiu in zona unde stau parintii ei. M-am intalnit cu tatal ei si i-am zis ce s-a intamplat cu relatia noastra, ca ne-am despartit si ca vreau sa vb cu mama ei pentru ca mereu imi zicea una alta despre fiica ei ( asta doar intre patru ochi). Din moment ce imi zicea chestiile astea despre ea si ma intreba ce am de gand asta insemna ca ceva trebuia facut.
Iubita mea a aflat de la tatal ei ca i-am cautat si m-a blocat peste tot, asta dupa ce mi-a trimis mesaj ca eu mai am putin si o urmaresc, ca ce face si pe unde umbla si ca sa nu-i mai caut si pe parintii ei ca iese urat. Nu vrea sa ma vada, nu vrea sa stam de vorba ca sa ne impacam. Ma doare sufletul ca s-a ajuns aici, simt o durere in piept, nu pot dormi cu noptile. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau pentru cele intamplate si pentru ca te simti rau.
Probabil cauti... un raspuns ideal, o solutie, o reteta clara care sa iti zica ce sa faci sa te simti mai bine. Probabil simti uneori cum iti vin in minte tot felul de ganduri legate de ceea ce s-a intampla si te doare in piept foarte tare.
Da, aceste lucruri se intampla.

Nu stiu ce a avut fosta ta prietena, nimeni de aici probabil ca nu stie exact, si raspunsul... nu o sa il gasesti asa usor. De altfel, nici nu iti trebuie un raspuns pentru asta exact. Accepta ca... ea a facut asta, nu stiu din ce motiv, din cauza ca nu te iubea, pur si simplu. Altfel, nu ar exista o alta explicatie.
Asa ca nu are rost sa te gandesti la o fata care nu te iubeste. Poate ori voia sa fie singura, ori s-a gandit la altcineva, ori... altceva, dar cu siguranta nu a mai tinut la tine.

Da-i pace. O sa treci peste cu siguranta, dar o varianta usoara... nu prea este. Doar timpul poate sa isi spuna cuvantul, imi pare rau. Gaseste taria sa treci peste si incearca sa ramai puternic, motiveaza-te sa faci altceva pana treci peste acest lucru. Incearca sa vorbesti cu alte fete pana atunci big grin

Si ai avea nevoie si de sustinere acum, vorbeste si stai cu familia sau prietenii tai, distreaza-te putin, razi, incearca si spune-le sa te faca sa uiti de acel incident momentan. Peste ceva timp, o sa fie totul bine din nou.

Imi pare rau ca poate nu asta voiai sa auzi, dar... altceva nu prea se poate face. Cu siguranta ar trebui sa o lasi in pace.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ma doare extrem de tare pieptul, de fapt inima. Noaptea ma trezesc cu lacrimi in ochi visand-o. A trecut deja o luna si tot o am in ochi. Am incercat sa-mi cer si scuze ca am vb cu tatal ei dar ea nu vrea sa dea ochii cu mine, acest mesaj cu scuza nu are cum sa ajunga la ea ca m-a blocat peste tot in retelele de socializare. Cel mai mult ma seaca pe interior ca nu pot sa-mi cer scuze ei petru ce am facut. Voi trai cu vina tot timpul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce ai facut? Nu inteleg. Ce scuze? Ca nu ai mentionat de ce sa iti ceri scuze.
Nu ea ar trebui sa isi ceara? :/

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Pentru ca am vorbit cu tatal ei ce s-a intamplat intre mine si fosta iubita. Mentionez ca am stat cu ei la masa, si-au dorit sa ma cunoasca, am vobrit una alta, mi-a povestit cum s-au cunoscut in tinerete cei doi, si-au facut o parere buna despre mine, ma intrebau ce am de gand cu fiica lor).
Acestea au fost vorbele adresate catre dumnealui:
Eu -Buna ziua! Ce faceti? Doamna este acasa ca vreau sa vorbesc ceva despre fiica dvs.
Tatal ei: Uite car gresie! Mama ei doarme!
Eu -Vreau sa va zic ca o iubesc pe fiica dvs, tin foarte mult la ea si ea s-a despartit de mine! ___In acel moment l-am ajutat sa care gresia.
Tatal ei - Fiica mea este independenta...
Eu -Tin foarte mult la ea si o iubesc enorm! O seara buna!

Si am plecat, iar mai tarziu m-am trezit cu mesaj de la ea ca a ramas şocata cum de am avut curajul sa trec pe la parintii ei, si apoi mi-a dat BLOCK peste tot fara un motiv. Doar nu am injurat, vorbit urat, nu am venit la parintii ei cu forta, intuitia mea a zis sa vorbesc cu tatal ei. Nici nu ma stiti toti aici de pe TPU cat bun simt am. Uneori chiar ma gandesc ca sunt prea cu bun simt. Asa am fost crescut, chiar sunt ofticat ca nu sunt un tip cu mai mult tupeu, poate asa aveam de castigat.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Problema e simpla, ea nu-l iubeste, l-a parasit si asta e tot, el nu mai are ce sa caute cu ea si cu asta basta.
Deci sa-si gaseasca pe alta care-l vrea cu adevarat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Da... exact asta spun, ea s-a despartit de el pentru ca nu il mai iubeste. Chiar si daca s-ar "impaca", cum ar mai putea sa stea el cu gandul ca ea ar putea oricand sa ii dea papucii.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai doar prost sa fie sa se impace cu asa ceva, ca apoi cum zici tu, va pati iar la fel.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta alta fata.

| darrio2007 a răspuns:

Imi face impresia ca nu ai prea fost pe placul ei. Nimeni nu poate sti ce fel gandeste sexul feminin.

| Simpatic a răspuns:

Las-o in pace. cauta pe altcineva care sa fie pentru tine, asta nu e, e o nesimtita si o frustrata. Vrea sa fie singura, mor cand aud toate rapandulele ca zic vorba asta, aceleasi rapandule care cand dau de gustul banilor si gasesc cate un fraier cu bani multi dintrodata nu vor sa mai fie singure.
Am trecut prin multe relatii si pe unele femei nu le-am inteles, am fost de la iubitul femeilor maritate, pana la pustoaice mici de ani si prostute...un lucru este cert, femeile sunt greu de inteles, nu iti bate capul.
O sa vezi ca peste o perioada te va cauta ea, dar e bine ca tu sa ai o relatie atunci si sa o respingi!
Sa nu uiti niciodata ca ea ti-a provocat nefericire si ca nu te mai merita!
DAR NICIODATA, ABSOLUT NICIODATA NU SE MERITA SA MORI PENTRU CINEVA SAU SA SUFERI, IN AFARA DE FAMILIA TA, RESTUL SUNT STRAINI IAR STRAINUL NU TI-L FACI FRATE!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

I-am propus ca vreau sa fiu alaturi de ea in cele mai grele situatii, alaturi de parintii ei care au o situatie mai putin buna cu sanatatea. In cele 4 luni m-am oferit sa-i ajut chiar si cu cele mai mici treburi. Ma omoara cand vad locurile unde am fost impreuna, va volan ma loveste plansul, ma uit la cer si il intreb pe Dumnezeu, DE CE LUMEA NU ESTE PE ACEEASI UNDA? DE CE TREBUIE SA-SI BAGE DRACUL COADA?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma doare sufletul ca s-a ajuns aici. Cum te doare?
simt o durere in piept. Cum o simți?
nu pot dormi cu noptile. Ce faci noaptea când nu dormi?
Ce sa fac? Ce să faci ca să ce? Ce vrei de fapt? Să îți clafirici asta. Din asta rezultă ce să faci?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu ati fost niciodata indragostit, dupa o despartire, sa pierdeti pe cineva drag? Atunci apare durerea in piept, amaraciunea, nu pofta de mancare, slabit 8 kg in cateva zile.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-l pe sadrian ca este ciudat si cu asta inchei ce am de zis despre el, ar trebui sa dispara de pe acest site!

Cu totii am trecut prin cel putin o despartire si am suferit, important este sa iti vezi de treburile tale si sa mergi mai departe.
Ar trebui sa o urasti cu nu are mila pentru tine nu sa plangi dupa ea, da-o naibii de nesuferita, este o frustrata si ca toate frustratele se inchid in ele si numai vorbesc, nu dau nicio explicatie, pe scurt o terminata.

Tu trebuie sa iti gasesti repede pe alta si sa te afisezi cu ea, sa vezi dupa ai daca nu cumva TERMINATA dupa care suferi acum te va cauta sa va impacati, ca asa fac aceste distruse dupa ce isi bat joc nu se pot impaca cu ideea ca iti gasesti pe altcineva.
Asta trebuie sa faci, nu sa o mai cauti, nu nimic, sa iti gasesti o fata!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum te doare pieptul, asta am întrebat? Cum simți amărăciunea, Amărăciune sufletească sau în gură? Și durează? De câte zile?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu are de ce sa-l doara sufletul ca l-a parasit una care nu-l iubeste, ar trebui sa se bucure ca a aflat acum si nu peste 1-2-3-4 ani, si sa se bucure ca a scapat de asa ceva.

Pe bune, eu nu am inteles de ce casuna multi pe una sau unu asa in prostie? Ce, s-au terminat barbatii si femeile si se invarte lumea doar in jurul unuia sau uneia?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am batai puternice in piept, uneori simt ca nu pot sa respir, am amaraciune in gura ca si cum as fi baut ceai de anghinare. Sunt in aceasta stare cam de 3 saptamani.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și asta doar din cauza ei? Dar băiatule, dacă ești în stare să iubești așa de tare, sunt 1000, ce zic eu 1000 sunt 10000 de fete carea abia așteaptă să găsească un iubit ca tine. Ești comoară la casa omului ( a fetei care o să pună laba pe tine) Aceea nu te merita.

| Mosotti a răspuns:

Pai intrebarea nici nu-s are sensul pentru ca e f clar ce sa faci, sa o lasi dracu in nebunia ei si sa-ti gasesti pe alta.
Nu te iubeste, nu te place, ca altfel nu se comporta asa sub nici o forma. Indiferent prin ce perioada trece, nu se explica ca nu te mai vrea, din contra, cand cineva trece printr-o perioada nasoala, ii e mult mai bine sa ii fie alaturi partenerul sau partenera, nu se izoleaza.

Deci aia e. Asta sa faci, sa nu mai ai de a face cu ea. Sau mai sti, poate place pe altul si asa face, sta 3 luni cu ala, se plictiseste, sta cu altul iar 3 luni, ce nevoie ai de nebune din astea?

Da-le dracu.

| Celcestietot a răspuns:

Sunt destule situatii de genul, exista multe ciudate din pacate. Data viitoare sa fii mai atent cand incepi o relatie, iar pana atunci stai linistit.

| Lukasssz a răspuns:

Cauti pe alta.

| alexalx1234 a răspuns:

E o tâmpită retardată fără pic de creier. Cum naiba să te desparți de om doar pentru că s-a tăiat la mână din greșeală? Las-o în lumea ei că e pârlită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ti treaca. Ce ar trebui sa faci acum e sa n-o mai cauti, sa nu te mai gandesti la ea si sa scapi de tot ce are legatura cu ea.

| literallythesamebruh a răspuns:

Era de la sine înțeles că are probleme și vrea să fie singură, nu trebuia să te complici atât de mult încât să vorbești cu tatăl ei, poate totul ar fi revenit la normal dacă îi acordai puțin timp. Acum singurul lucru pe care îl mai poți face este să treci peste această relație chiar dacă va fi greu și să te reorientezi.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salutare, prietene! happy Sfatul meu psihologic, este să încerci să treci peste și să mergi mai departe. sad Am trecut peste despărțire, am gustat și am experimentat. E greu. Fii tare! big grin "Chiar dacă cerul va fi complet acoperit de nori, soarele tot va continua să strălucească de partea cealaltă a norilor".winking

| nevermatch a răspuns:

Are dreptate. Chiar ai sufocat-o. Pari un stalker.
Numai pentru vorbitul intre 4 ochi si planuitul viitorului cu mama, nu cu mine, te-as fi trimis la plimbare. Din propozitia aia suna de parca o manipulati impreuna. 'Ceva trebuia facut'' in ce hal suna. Ce-i mizeria asta?
Are fata intuitie, de aia te-a lasat.
Uit-o happy

| Shuko93 a răspuns:

Ai exagerat... Treci la alta doar dupa ce uiti definitiv de cea/ cele cu care ai avut ceva pe plan sentimental. Sincer, eu daca eram in locul ei faceam mult mai urat... Poti sa ma si injuri aici doar ca ea din ce ai descris a avut destul de mult bun simt fata de tine :/ ( Barbatul, in general, trebuie sa se descurce in orice situatie. Nici sa fii salvatorul Da nici slab in ochii unei fete / femei E complicat si sper ca te am lamurit cat de cat. )

| anonim_4396 explică (pentru Shuko93):

Am ajuns sa ma simt vinovat ca din intamplare gura mi-a luat-o inainte si am vorbit cu tatal ei ce s-a intamplat. Totusi m-am pus in situatia ei si sincer eu ma bucuram daca fosta iubita apela la parinti poate ca sa-mi deschida ochii.

| Shuko93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu In mod normal, parintii isi cearta copii. In situatia ta a inteles ca desi esti constient ca vrea spatiu... Ca de fapt, vrei sa i faci rau ( eu stiu ca de fapt ai vrut sa fii dragut sa o ajuti Eu spun strict de gandirea ei fix in acel moment )