| RoseQueen a întrebat:

Salutare,TPU! De mult nu v-am mai cerut ajutorul incercand sa ma descurc singura si gandindu-ma ca altii au mai mare nevoie de ajutor decat mine.Cu toate acestea de la o vreme nu pot tine pasul cu ceva, cu prietenii mei.Asadar doua din prietenele mele foarte bune care au fost aproape trei ani cele mai bune prietene si au hotarat anul trecut ca nu mai au nimic in comun si ca nu mai pot fi cele mai bune prietene, asa ca s-au certat.Acum insa e un adevarat calvar pentru mine acest lucru.Nu se mai suporta deloc si se vorbesc una pe alta pe la spate si eu pic la mijloc. Fata in fata se comporta bine, doar ca niste colegwe, dar cand una e singura cu mine o vorbeste pe cealata numai de rau. Uneori ma-ntreb daca referitor la cum se descriu una cu alta si prin raport la prietenia lor nu se descriu chiar pe ele. Exagereaza mult cu acest lucru si ajung chiar la injurii.Si amandoua ma intreaba mai mereu acelasi lucru "Cum de inca esti prietena cu aia?! Nu vezi ca te fgoloseste, ca e o....De ce nu-i spui in fata ca nu mai vrei sa fiti prietene? Eu asa am facut."Eu le dau dreptate cu asta chiar daca nu au doar ca sa nu faca vreo tampenie din asta.Una din ele e mai nervoasa pe aceasta faza si insista prea mult, iar cealalta e Pusti(stiti voi, utilizatoarea TPU care a cam renuntat si de asemenea cdolega mea de banca).
Eu le spun ca e decizia mea cand si unde sa opresc prietenia care exista, dar asta doar pentru ca eu consider ca ele incep sa bata campii cu asta si forteaza.Ambele imi sunt foarte bune prietene si nu vreau sa renunt la niciuna.Am incercat foarte mult timp sa le impac, dar fara rezultat.Mai mentionez insa un lucru:eu si pusti ne-am impritenit acum doi ani discutant si gasind un punct comun(pana atunci eram doar colege bune) si de atunci am inceput sa ne intelegem bine toate fetele in gasca.Dar cu timpul ea s-a certat cu cealalta fata de care vorbeam si eu pic la mijloc incercand sa ma impart intre mai multe prietenii:cu Pusti(cu care ma inteleg bine) cu cealalta fata(cu care ma inteleg bine), dar si cu restul gastii. Imi tot zic amandoua despre cealalta ca vrea sa ma foloseasaca si restul, dar eu nu ma las folosita si ele chiar exagereaza cu asta.
Deci ce credeti ca ar trebui sa fac? Va rog dati-mi ideii, ca eu nu mai am niciuna!(dau funda la ideea care are efect)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea ca o sa te bage la mijloc intre barfele lor si tu o sa cazi vinovata cu chestii de genu "Tu ma barfesti cu aia..."
Si le vei pierde pe amandoua in felul asta.
Incearca sa vorbesti si cu una si cu cealalalta si explica-le ca ori se impaca ori tu te certi cu ele. Daca tin indeajuns de mult la tine se vor impaca... Daca nu... asta este. macar tu nu vei mai avea nici o legatura cu barfele lor.

E complicat ce se intampla dar vei reusi sa refaci acea prietenie ( formata din voi 3) pentru ca isi vor da seama ca veti avea nevoie una de cealalta.Iar daca nu, inseamna ca nu sunteti facute sa fiti prietene.

Ce e al tau este pus deoparte!winking

Succes!

| RoseQueen explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca suntem un grup format din 6 fete care in general ne intelegem bine, dar de cand cu cearta lor lucrurile s-au cam deformat.Voi lua in calcul ideea ta! Mersi!

| RoseQueen explică (pentru anonim_4396):

Si inca ceva: noi suntem in clasa a7-a,deci e normal sa se schimbe lucrurile.Totusi e cam mult.Schimbandu-se interesele, s-au schimbat si prieteniile.Asadar prietene am ramas eu, Pusti si inca o fata din gasca.
Formasem propria noastra "gasca" care a avut un moment putin cam lung de pauza.Acum insa ne-am revenit, iar grupul nostru GDA:LAD e din nou intreg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseQueen):

Super :* Asta inseamna ca esti fericita :*
Scopul este atins >big grin

| RoseQueen explică (pentru anonim_4396):

Pai,daca o iei asa da! Oricum cred ca voi renunta sa le impac.Chiar daca eu nu renunt niciodata, sa incerc sa le impac ar fi ca si cum as incerca sa controlez vremea(cu alte cuvinte: imposibil). Daca ele au considerat ca uneia vrea sa-i pese de "a fi o fata de clasa a 7-a"(baieti, discutii, chestii, scoala), iar celeilalte de "a fi pur si simplu ea" a fost decizia lor nu a mea.Eu ma inteleg bine cu amandoua, iar cand una zice ceva de cealalta si e cu mine pur si simplu aprob si-i spun sa uite si sa schimbam subiectul.Atata timp cat nu exagereaza cu asta totul e chiar bine!
Mersi pentru aprobare! Chiar aveam nevoie de una.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseQueen):

Sii oricum eu as alege-o pe cea care vrea sa fie ea insasi pentru ca cealalalta o sa vada ca inca mai este pentru putin copil si ca trebuia sa pretuiasca aceasta perioada din plin. O sa aiba timp de chestiile astea la liceu. Pup :*

7 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Pitipoance bine ca esti tu printre ele ca saracele sunt duse de val. asa sunt unele fete, bafesc si multe altele, dar tu ramai cu capul pe umeri. sunt "geloase" una pe cealalta ca amandurora li se pare ca vb mai mult cu "e"respectiv "e".

| xCristianx a răspuns:

Joaca sotron!