| Blu3Li0n a întrebat:

Eu nu prea am fost genul până acum să dau apeluri, să sun, doar să fiu căutat. Însă de acum vreau să schimb acest aspect. Am citi că pentru a-ți face un obicei, trebuie să treacă minim 21 zile. Adevărat sau nu, vreau să schimb totuși asta la mine și să sun mereu fie că este prieten, coleg, pe oricine. Întrebarea mea e următoarea: În caz de prieteni, ce ar fi obligatoriu să îi spui, dacă vrei să îl suni zilnic. Nu neapărat să ieșiți, dar gen, să il întrebi de sănătate, dacă este bine, este ceva ce ar trebui întrebat zilnic, nu?
Scuzați-mă dacă par banal sau ceva sau să nu mă judecați, dar vă întreb sincer, fiindcă vreau să știu.
Deci, ce este obligatoriu să își spună la telefon prietenii, spre exemplu, zilnic? Chiar dacă vorbești la telefon și 2 minute? Vreau să-mi formez un obicei. Fundă și mulțumesc din suflet.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa ajungi un stres daca suni zi de zi pe toti, ideal e sa nu suni deloc daca nu te cauta si cine o face il cauti dupa in aceeasi masura

| Adry05 a răspuns:

Mi se pare prea mult și deranjant să suni pe cineva zilnic mai ales că nu e partenerul tău. mai bine suni zilnic un alt prieten

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu zilnic nu o sun nici pe mama sau pe tata, cum sa iti zic... chiar nu ai ce face cu timpul tau?

| Sofer a răspuns:

Mai bine asa. Sa fi cautat.

| Emma30555 a răspuns:

Astea vin de la sine nu prea se forțează. Și eu am câteva prietene și vorbim destul de des dar când avem totusi timp, ideea e ca discuțiile vin de la sine dacă ești apropiat de persoana respectiva. În principiu dacă vorbești des cu o persoana va povestiți unul altuia ce a ți făcut în aceea zi, sau o bârfă sau plănuiți ceva sau dacă unul are o problema ii spune celuilalt etc.

| PainTech a răspuns:

1. Care e motivul pentru care vrei aceasta schimbare?

2. Nu ai cum sa suni in fiecare zi același prieten. Dacă ai 4-5 persoane atunci hai sa zicem că merge. Am zice totuși că o conversație prin mesaje ar fi mai ok decât un apel.

3. Dacă aveți un hobby in comun cu atât mai bine. Poți să îl întrebi ce părere are despre ceva nou din domeniul respectiv.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut nu vreau sa te supar cu ceva dar aici deja ai cam iesit de pe subiect "să îl suni zilnic"nu-ti poti suna zilnic un prieten,una e cu iubita, sotia, frate, sora etc dar alta e prieten.
Parerea mea e ca un prieten bun, apropiat v-a sta alaturi de tine indiferent ca nu vorbiti 1 luna tot prieten ar trebui sa-ti ramana!
Salutare!

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Nu știu ce să zic dar mie mi-se pare foarte frumos să-i întrebi de sănătate, dacă au probleme sau doar să te interesezi ce fac.Mie sincer mi-ar face mare plăcere ca prieteni mei să facă asta.Dar acum te întreb ceva, chiar merită să-ți consumi timpul pe cine nu merită? Adică pe unii chiar îibderanjeaza asta și nu vor să stea de vorbă cu dvs.