| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani. Problema mea este ca sunt prea rusinos si timid atunci cand port o conversatie cu cineva, cand trebuie sa vorbesc in fata a mai multor oameni etc. Un prim motiv pentru care sunt asa este ca ma consider urat si inferior fata de oricine. Va rog frumos, spuneti-mi ce as putea sa fac sa "ma doara-n... de tot". Stiu sa ma prefac ca sunt arogant si tupeist, dar in sinea mea tot exista o rusine, daca exista asa ceva si nu sunt eu nebun.

Răspuns Câştigător
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Vad ca ti-ai raspuns singur la intrebare: sa iti pase mai putin. Nu este cazul sa treci in extrema cealalta, sa devii insensibil si nepasator, sau eventual o masina lipsita de emotii. Suntem aici pentru a colabora cu ceilalti. Recomand sedinte de terapie pentru ridicarea stimei de sine si aprecierea mai realista a situatiilor.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baga-ti... in parerea altora, incearca sa faci mai multe glume pe seama unor anumite lucruri in conversatii si-ti va trece, daca iti zic degeaba sa nu iti pese de parerea altora nu este nimic altceva ce poti sa faci, si n-ai de ce sa te simti inferior.

| IJustDeath a răspuns:

De fiecare data cand vorbesti cu o persoana uita-te mai bine la ea si vezi ce anume te sperie sau intimideaza.
Nu este si el decat un om, nu tebuie sa iti pese prea mult sau sa iti fie rusine cand vorbesti cu cineva, este la fel ca tine, nu are nimic special ce tu nu ai, toti oameni sunt la fel.

| sabin89 a răspuns (pentru IJustDeath):

Daca, de exemplu, printr-o oarecare imprejurare, ai fi fata-n-fata cu Donald Trump, ar trebui sa gandesti cum ai zis tu mai sus?

| IJustDeath a răspuns (pentru sabin89):

Nici măcar nu îmi pasă de Donald Trump, nu îl cunosc, și da, eu cred că toți oameni sunt la fel, nu este nimeni deosebit.
Până la urmă Dumnezeu ne-a făcut pe toți la fel.

| sabin89 a răspuns (pentru IJustDeath):

Chiar nu-l cunosti? sau glumesti?

| IJustDeath a răspuns (pentru sabin89):

Nu, chiar nu îl cunosc, nu am motive să mint.