| anonim_4396 a întrebat:

Salutare Tuturor. Nu imi place sa ma adresez pe astfel de site-uri dar simt ca nu mai pot.Am o problema cu familia mea. Tatal meu nu se poate abtine de la alcol sub nicio forma si spun asta pentru ca a ajuns sa bea in fiecare zi (foarte mult). M-am saturat ca in fiecare zi sa trebuiasca sa iau parte la numeroase certuri (provocate de tata) uneori ajungand sa o loveasca pe mama si chiar pe mine. M-am saturat sa trebuiasca sa ma bag intre ei pentru a nu se ajunge la alte treburi mai grave, sa nu pot sa plec undeva fara sa ma gandesc la tot ce se poate intampla in lipsa mea, sa nu ma pot bucura de un weekend de o sarbatoare gen craciunul sau.(la sarbatori e cel mai grav) chestia asta se intampla cam de cand aveam eu vreau 7-8 ani, iar acum am 16 si de la chestia asta am ajuns sa fiu extrem de instabil emotional. Simt ca devine din ce in ce mai rau si ca o iau razna. Imi poate oferi cineva un sfat adica am incercat sa vorbesc cu el sa îi explic. dar e in zadar.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu si mama ta puteti solicita un ordin de protectie, conform L.217/2003, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare si poate se linisteste.

| ywar a răspuns:

Exorcizare! Bautura este drog si vindecarea se face in timp foarte lung si cu vointa multa. Ce sa-i faci? Nu ai ce sa faci pentru ca nu poti sa-i cari crucea. E bolnav si nu se mai face bine.
Daca el nu are vointa sa se faca bine, voi nu puteti sa faceti nimic. Asta e. Accepta situatia.
Invata din aceste greseli si nu le repeta in viata.
Exista solutii foarte dure la aceasta situatii, exista solutii de compromis. depinde ce alegi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine trebuie sa cauti cauzele acestei probleme. Tatal tau nu bea asa pur si simplu. Oamenii care consuma alcool o fac pentru a se linisti astfel, pentru a uita de problemele lor si pentru a se detasa astfel de realitate.Cu timpul devin dependenti de alcool din simplul motiv ca acesta devine un fel de "solutie de a se simti mai bine".In realitate problemele nerezolvate doar se agraveaza,iar alcoolul nu va rezolva nimic.Odata ce va reusi sa treaca peste aceste probleme,odata ce va reusi sa se cunoasca mai bine pe el insusi si sa inteleaga ca trebuie sa se atarne serios fata de viata lui,ar putea lasa bautul,desi trebuie ca el sa isi doreasca acest lucru,si necesita si timp.Unicul lucrul pe care il poti face tu cu mama ta e sa vorbiti cu el si sa-l intrebati de ce bea,ce anume nu il aranjeaza in viata,poate voi nu-i oferiti suficienta atentie si afectiune,sau poate are probleme personale neimpartasite. Spuneti-i ca vreti sa il ajutati si ca-i sunteti alaturi,puteti de asemenea cere ajutorul rudelor apropiate sa se implice in situatia data si sa vorbeasca si ele cu el. Daca nimic nu ajuta,tot ce ar putea face mama ta e sa divorteze de el, acum putin probabil ca o va face, pentru ca orice mama vrea ca copilul ei sa aiba un tata si sa nu creasca dar cu un parinte, desi nu realizeaza ca uneori copiilor le e mult mai bine fara un tata incapabil de a avea grija de ei. Discuta serios cu mama ta pe tema aceasta, spune-i ca esti gata sa faci orice sacrificiu. Poate tu dupa 18 ani vei pleca de acasa sa inveti undeva si iti vei forma o viata noua departe de parinti, dar gandeste-te la mama ta, ea mereu va trebui sa locuiasca cu acest om care va continua sa o chinuie doar.

| ynexistenta a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de ordin de protectie, stiu ca nu veti apela...e tatal tau si stiu ca il iubesti.Cunosc situatia,nu esti singurul care treci prin asta,iti spun sincer ca va fi asa pana vei creste si probabil vei pleca sa-ti faci viitorul in alta parte sau pana se va satura mama ta si va divorta(e greu pentru o femeie sa ia o astfel de decizie)ideea e ca tb sa te tii tare, sa devii barbat, probabil vor mai fi multe seri in care vei fi la mijloc, nu cred ca ai incotro deocamdata, tb sa-ti aperi mama, e normal.cred ca ar tb sa-i mai spui tatalui tau cand e treaz ca te-ai saturat de viata asta si sa-l rogi sa lase alcoolul.Mai exista si barbati care au tarie sa renunte la alcool de frica sa nu-si piarda familia dar cred ca sunt putini cei care pot renunta.e dificil dar timpul trece,tu cresti si in timp te vei detasa, doar tine-te tare, nu e bine sa devii depresiv sau sa te inchizi prea mult in tine, fii sociabil, razi mult ca timpul trece.dar daca tatal tau intrece masura si incep batai dese la adresa ta si-a mamei tale, cred ca ar tb s-o rogi sa divorteze.asta e strict parerea mea.

| danyda a răspuns:

In astfel de cazuri, rareori se intampla sa se trezeasca tatal la realitate si sa se schimbe ceva. De multe ori lucrurile avanseaza si se agraveaza. Daca intr-adevar ai/ati ajuns la un punct maxim, cea mai buna solutie este sa plecati de acasa. El nu va pleca...
Stiu, este greu, implica bani, va fi cu scandal etc, dar pe termen lung este singura solutie.
Cand tu vei pleca de acasa va ramane mama ta cu el si nu va mai fi nimeni care sa intervina. Lucrurile pot iesi tare urat si puteti evita asta daca plecati. Nu este deloc usor prin ceea ce treci. Pe autoritati nu te poti baza. Iti urez curaj si niste noroc!