| Theo2002Theo a întrebat:

Salutare utilizatori TPU!
Vreau sa va povestesc ceva si va rog mult sa nu radeti de mine! Ma numesc Teo si am 14 ani. De la un timp îndelungat mama ma bate. Cam de la 13 ani, a devenit asa. Vreau sa mentionez de la început ca bunici nu mai am, toate rudele sunt plecate în strainatate, daca incerc sa-i explic mamei ca am nevoie de libertatea pe care ea nu imi ofera e rau, iar la protectia copilului si la politie pentru ca astia ma trimit la orfelinat.
Deci problema e ca ieri am venit mai tarziu de afara decat trebuia, adica trebuia sa vin la 18:00 si eu am venit la 23:45. Cand am ajuns acasa, mama ma astepta în fata ușii cu mainile pe șolduri. Apoi mi-a spus : "La ora asta ti-am spus eu sa vii?" Nici nu apucasem sa spun ceva ca mi-a spus: "Spala-ți mainile si asteapta-ma cu fundul gol în camera de zi!" În cele din urma m-am împotrivit, ce era sa fac?! Mi-am dat blugii jos crezand ca o sa-mi dea vreo 10 palme peste fund si o sa ma lase în pace, dar m-am îngrozit cand a intrat în camera cu o curea groasa. Tremuram de frica, mi-a dat 40 de curele peste fund și 45 de nuiele. Cu nuia durea mult mai tare, simteam ca ard, si acum ma ustura fundul, de parca m-am așezat în spini sau asa ceva. Cand era aproape de final mi-a spus: Asa domnisoara maine cand ma întorc de la lucru îmi arati carnetul de note! Adevarul e ca eu nu prea învat la scoala bine si nu am note chiar bune pot spune chiar proaste, si mi-e frica sa nu ma bata iar, pentru ca cel mai rau a fost cand am luat un 3 la mate: Mama m-a închis în casa toata vara, doar o ora pe zi afara, mi-a dat palme la fundul gol apoi a luat o curea si mi-a dat 80 de curele (nu glumesc chiar au fost 80) apoi cand taica-miu a ajuns acasa mi-a dat si el 60 de nuiele ude. Vreau un sfat:ce sa fac ca sa nu ma mai bata? Eu sunt un copil cuminte pot spune adica nu fumez beau si prostii de astea.
Iar daca ati luat si voi bataie, sau daca înca va luati, povestiti-mi poate o sa va ajut si eu pe voi!
P.s mama se întoarce de la lucru azi la ora 17:30. Astept sfat!

18 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Se pare ca parintii tai te vad un copil problema si nu stiu cum sa gestioneze situatia, crezand ca rezolvarea e bataia. Poate reusesti sa vorbesti cu psihologul scolii, si ca sa nu te bata ca te-ai plans pe nu stiu unde, poti spune ca te-au vazut altii la sport cand te-ai schimbat de haine, ca aveai vanatai si s-a dus vorba. Psihologul te poate invata cum sa discuti cu ei sau poate ii cheama pe ei sa discute direct. Trebuie sa inteleaga parintii tai ca nu e bine ce fac si ca iti strica si copilaria si adolescenta si viitorul. Pana una alta, incearca sa nu mai intarzii si sa inveti bine. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Poate nu-i normal sa dea in tine cu o nuia sau cu o curea. Dar trebuie sa inveti ca trebuie sa fii disciplinata. Daca ii respecti autoritatea, nu te va mai bate. Nu fumezi si nu bei. Bun. Dar asta nu-i de ajuns ca sa te consideri un copil model. Invata la scoala, respeca-le deciziile parintilor tai si nu vei mai fi batuta.
PS: Si eu imi luam bataie peste fund cand eram mic si nu ii ascultam pe ai mei. Ba mai mult, le vorbeam si urat.

| Theo2002Theo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bun, e un sfat foarte bun, dar chiar e normal pentru tine 80 de curele și apoi înca 60 de nuiele ude? Înteleg ca pe tine tot te bateau cand erai mic, dar erai mic si nu luai chiar cate 60 de curele pe zi si nu stii cat de dureros e. No hate. Si trebuie sa știi ca eu învatam bine, dar din cauza ca au început sa ma bata, de asta nu mai învat asa bine. Si spune sincer tu ti-ai bate copilul cand o sa ai unul? Adica chiar nu tir mila sa-l lovesti cu cureaua pâna face pe el?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Theo2002Theo):

Nu, nu e normal. Am si zis. Dar daca vrei sa elimini efectul, trebuie intai sa scapi de cauza. Daca nu le mai dai motive, nu ar avea de ce sa te mai bata. Din moment ce stiai ca te bat daca nu le respecti autoritatea, nu stiu de ce ai intarziat acasa 5 ore aproape.

| danutzu96 a răspuns:

Daca chestia asta nu e trollare, cere ajutor la protectia copilului. Asta nu e comportament de parinte sanatos la cap.

| Theo2002Theo explică (pentru danutzu96):

Am mentionat ca nu vreau sa sun la protectia copilului si din astia pentru ca ei ma trimit la orfelinat, si cine ar vrea acolo cand am prieteni buni aici. Oricum mersi de ajutor!

| Theo2002Theo explică (pentru danutzu96):

Aia te trimit la orfelinat si eu nu vreau acolo.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru danutzu96):

Nu e acum, in aceasta societate mizera in care traiesti, unde se presupune ca trebuie sa iti cresti copiii cu dragoste. Dar acum 50-60 de ani, era foarte normal acest comportament. De altfel, consider ca parintii nu trebuie sa le fie cei mai buni prieteni copiilor.

| danutzu96 a răspuns:

Cu cureaua? Shit. Daca la politie si alte autoritati nu vrei sa mergi ar trebui sa inceric sa discuti cu ei cand sunt "in toane bune". Spune-le ca nu mai esti mica sa te bata la fundul gol si ca te pot pedepsi in alt mod. Chestia cu invatatul... incearca si tu sa inveti mai bine, sa vada macar ca incerci. Poate atunci isi vor schimba comportamentul fata de tine. Daca te stradui nu o sa fie deloc greu sa obtii niste note mai bune!

| Vvistula a răspuns:

Imi place ca numeri cate nuiele si curele primesti la fund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani și sunt de părere ca pe de o parte mama ta face ceea ce e bine dar pe de alta parte ar trebui sa te bată mai des și mult mai sever deoarece doar 40-80 de curele și 45 de nuiele mi se pare extrem de puțin și mi se pare ca scapi mult prea ușor. Și este foarte rău ca mama ta te bate de la 13 ani pe mine mama mea mă bătea de la 5 ani și chiar și atunci mult mai sever decât te bate pe tine la 14 ani. Pe mine pana la 5 ani mama mea nu mă pedepsit sau certat deloc însă la 5 ani când am făcut la un moment dat o prostie mi-a spus ca deja sunt destul de mare ca sa înceapă sa mă pedepsească într-un fel așa ca mă dezbrăcat mă legat de un scaun a luat o curea, o nuia și o găleata cu apa le-a udat apoi mă bătut cel puțin 1 ora cu fiecare( aveam cinci ani și evident ca plângeam de durere dar după asta i-am mulțumit ca ma bătut deoarece așa voi ajunge mai educata) cu timpul când am mai crescut a început cam pe la 7 ani sa mă bată astfel pentru absolut orice lucru care ei nu ii convenea iar cu timpul a început sa adauge și alte lucruri in bătaia pe care mi-o dădea (cum ar fi rigla, peria, un bat care este decorativ dar care doare foarte tare așa ca îl folosește ca sa mă bată, mănuși de cauciuc care dor mult mai tare decât mâna liberă etc) a început sa crească durata fiecărei bătăi aplicate sa mă lovească din ce in ce mai tare iar pe la 8-9 ani a început sași cheme prietene (care odată cu vărsat mea sau înmulțit, acum sunt in jur de 9-10) care sa mă bată împreuna cu mama pentru a fi o bătaie mai severa (fiecare își alegea un obiect pe care îl uda apoi fiecare mă bătea singura in jur de 20 de min iar abia apoi începea bătaia propriu zisa in care dădeau toate) după acea mă dezlega și pe rând ajungeam sa stau pe genunchii fiecăreia timp de aproximativ 20 de min timp in care cea pe care mă aflam mă bătea cu mănușa de cauciuc iar celelalte mă Bateaua cu celelalte obiecte ude. La sfârșit mă puneau sa le mulțumesc in genunchi fiecăreia iar după ce făceam asta îmi mai dădea cea căreia ii mulțumise 10 lovituri cu fiecare dintre obiecte. O bătaie ajungea sa țină chiar 4-5 ore și stiu ca durerea este insuportabila dar eu chiar le mulțumeam și eram recunoscătoare ca mă bateau deoarece asta meritam și in ciuda durerilor insuportabile defiecare data când știam ca am greșit aduceam toate obiectele necesare, le sunam pe mama și prietenele ei spunându-le ce am făcut și sa vina deoarece meritam sa fiu bătută. In ultimul timp (cam ultimi 2-3 ani) acestea au văzut ca eu le ceream sa mă bată și chiar apreciam ca făceau asta așa ca au zis sa renunțe la parte de sfârșit in care le mulțumesc dar am insistat sa o lase și chiar sa tripleze loviturile pe care mi le dau(devenind 30 de lovituri cu fiecare obiect). In concluzie mama ta te bate prea puțin, ar trebui sa înceapă sa te bată mai des, cu mai multe obiecte, ude ca sa doară mai tare, trebuie sa te lege deoarece durerea este atât de inauportabila încât de vei sbate foarte tare(am uitat sa Menționez faptul ca și atunci când sunt bătută pe genunchi sunt legată ca sa nu mă zbat), sa cheme și prietene sau pe altcineva ca sa poți primi o bătaie mai severa deci te va ajuta mai mult iar eu sunt de părere ca este cel mai bun mod de a fi educata.
P.S.: Ar trebui sa ii ceri tu mamei tale sa te bată atunci când greșești.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Bună,imi pare foarte rau,dar din pacate astia nu se pot numi părinți. Educatia nu se face cu bătaie. Din cate am vazut,esti o fata isteață,scrii corect gramatical. Prin aceeasi situatie am trecut si eu si stiu cum te simti si cat de neputincioasă esti. Te rog,intra pe site-ul protectiei copilului si explica-le tot ce patesti,pentru ca nu este normal. Intr-adevar,poate vor sa te tina mai din scurt,dar nu asa. Nu-ti fie teama,nu te vor da neaparat la camin.Vor face o ancheta si ii vor avertiza pe părinții tai (in cazul in care conditiile in care locuiesti sunt decente) sau te vor da unui asistent maternal,esti prea mare sa te mai dea la camin. Dacă continui să stai în conditiile astea,mai rau iti faci. Trebuie să iei măsuri, nu mai trăim în epoca de piatră. Nu-ti mai fie teama, si impune-te si tu, explica-le ca de acum ai o varsta si nu mai poti suporta toate aceste agresiuni. Daca vrei sa vb mai multe, imi poti scrie.

| Dyalema a răspuns:

Pune mâna pe carte și altădată nu mai veni la ora aia acasă! Vezi dacă o sa dlfie mai bine. Nu e normal sa te bată așa! Și eu am un copil de 13 ani dar nu întârzie niciodată atâtea ore și nu l-aș bate în halul ăsta! Apropo tu vorbești despre un fapt petrecut mai demult? Ai zis ca ți-a cerut carnetul și acum sunteți în vacanță!

| Dyalema a răspuns:

Ieri ți-a cerut carnetul de note? Eu cred ca tu cam inventezi puțin...

| Kimberly2005 a răspuns:

E cam tarziu sa vi acasa la 23:45 tinand cont ca ai doar 14 ani. Poate daca veneai pe la 21:00 nu mai iesea asa urat. Insa nici sa te puna sa te dezbraci in fundul gol si sa te bata cu cureaua nu e normal. Ai 14 ani la urma urmei, e rusinos sa te puna sa te dezbraci, iar sa foloseasca cureaua e prea de tot.
Si eu am intarziat acasa cand aveam vreo 12 ani (acum am tot 14) am intarziat acasa, trebuia sa vin la 20:00 acasa si m-am intors la 21:00 sau 21:10 (nu mai tin minte clar) si nu mi-a zis nimic.
Cand sunt mai bine incearca sa vorbesti cu ei despre ce simti, ti se face o nedreptate fiind batuta in halul asta. Ar fi bine ca parintii tai sa vorbeasca cu alti parinti (chiar si cu parintii prietenelor tale).
Cu violenta verbala si fizica au fost tratati si alti copii nevinovati, iar acum ne mai miram de ce ies criminali.
Eu am incercat sa te ajut cum am putut, dar poti vorbi cu prietenele tale, iti pot da si ele niste sfaturi.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns:

Nu îți mai da pantaloni jos. Spune-i dacă vrei sa bați asa cu pantaloni e bine dacă nu o sa mai poți bate ca nu îmi mai dau pantaloni jos. Daca tot vrei sa ma bați poți sa ma bați îmbrăcată cu cureaua la fund.Hai încearcă mai și asa.Zi vreau sa ma bați îmbrăcată ca și asa simt cureaua cu care ma bați la fund.

| Ale2k1715 a răspuns:

Hmm nu stiu in mod normal niste parinti nu ar trebui sa isi bata asa copilul dar ar fi o solutie cu politia sau protectia copilului pentru daca tear iubi nu tear mai bate scuze daca sunt nepoliticos dar astia nu sunt parinti recunosc nici eu nu am libertate dar sa fim seriosi nu este normal si cred ca este de acord cu mine
Dar daca situatia continua sau se inrautateste presupun ca politia si protectia copilului sunt singura solutie
Dar nu i cerca sa fugi de acasa pentru daca te va duce cineva inpoi va fi mai rau

| AlexandraA05 a răspuns:

Nu este un lucru normal.
Dacă nu vrei sa suni la protecția copilului suna-ți
Rudele și spune-le ca mama și tatăl tău te bat, și dacă nu te cred ascunde o camera de filmat pe undeva.Eu consider ca părinții nu trebuie sa își bata copii și nici sa nu tipe la ei. Poate spun greșit, dar așa îmi spune mama gen niciodată nu m-a bătut sau a țipat la mine. Discuta cu părinții tai pe un ton jos și pupau mereu. Poate le faci și un cadou, nu neapărat ceva cumpărat, ci ceva manual făcut de tine.
Și încearcă sa înveți mai bine deoarece avem o viață și viata asta trebuie trăită frumos, fara bătaie, faar prostie.
Sper ca te-am ajutat